Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novinkou Zoo Ostrava jsou kriticky ohrožené ryby i zimní prohlídky bonsají

Celý MS kraj |

V zázemí ostravské zoo se začátkem roku narodilo osm kriticky ohrožených ryb ze Sulawesi. Není to ale jediná letošní novinka. Od února nabídne Zoo Ostrava zájemcům komentované prohlídky kolekce bonsají, která je jinak v tomto období veřejnosti nepřístupná. Díky tomu mohou návštěvníci zastihnout bonsaje ještě v květu.

Prvním letošním přírůstkem ostravské zoo jsou medaky Sarasinovy. Jedná se o endemity jezera Lindu na indonéském ostrově Sulawesi. Nikde jinde se v přírodě volně nevyskytují a Zoo Ostrava je jednou z mála institucí, která tyto vzácné ryby chová.

Markéta Rejlková, zooložka Zoo Ostrava: "Nejvíc spolupracujeme se zahradou ve Wrocłavi v Polsku, kde tento druh také dlouhodobě chovají. Třetí zahrada je ve Vídni v Rakousku. To jsou v podstatě jediné 3 instituce, které tuto rybu dlouhodobě chovají a odchovávají."

O tom, že to ostravští zoologové s ohroženými rybami umí, svědčí jejich stálá populace i nové přírůstky.

Markéta Rejlková, zooložka Zoo Ostrava: "Nově máme osm rybiček, to jsou ty, co se vylíhly teď na začátku roku. Jinak ty počty u nás kolísají. Máme jich vždycky několik desítek, klidně i přes 100. My je tady necháme rozmnožovat se přirozeně, kontrolujeme, abychom měli stále rostoucí populaci."

Nové medaky se vylíhly začátkem ledna a návštěvníci je bohužel neuvidí. Zoo je chová v nepřístupném akvaristickém zázemí. Botnické zázemí letos naopak ostravská zoo zpřístupnila dříve a připravila v něm komentované prohlídky sbírky bonsají.

David Kubala, botanik a průvodce Zoo Ostrava: "Nově tady můžeme za mnou vidět výstavu bonsají. Rozhodli jsme se je zpřístupnit i teď v zimním období, protože se může stát, že některé naše bonsaje, konkrétně azalky, které tady máme, nám vykvétají časně brzo a někteří návštěvníci, když se potom bonsaje stěhují k hlavní vrátnici, je nestačí obdivovat. Ony nám vykvétají někdy tady, přímo v tomto záložním foliovém skleníku, takže jsme se rozhodli to zpřístupnit tak, aby byla možnost si prohlédnout krásné květy těch azalek."

Ve skleníku jsou miniaturní stromy přes zimu uschovány, aby se předešlo jejich poničení. Vypěstovat bonsaj totiž trvá mnoho let a je to jeden z důvodů, proč jsou tak vzácné.

David Kubala, botanik a průvodce Zoo Ostrava: "Samozřejmě máme bonsaje, které jsou teplomilné, to znamená třeba z Pacifiku, nebo jsou tady bonsaje, které patří do našeho prostředí, ale skladujeme je dovnitř do tohoto foliového skleníku, abychom zabránili poškození třeba sněhem, nebo mrazem. Všechny ty bonsaje jsou samozřejmě vzácné, protože udělat bonsaje trvá velmi dlouho, někdy to trvá desítky, někdy stovky let, než vypěstujete takovou krásnou bonsaj. Naší nejstarší, nejdražší a asi nejzajímavější bonsají je tis červený, který pochází z roku 1920."
Šárka Nováková, tisková mluvčí Zoo Ostrava: "Speciální prohlídky bonsají jsou zahrnuty v ceně vstupného do zoo, ale zájemce prosíme, aby se registroval přes náš online systém, protože kapacita prohlídek je omezená. Když se potom přihlásí, budou v den konání čekat v 11 hodin u vstupu do zoo, respektive u výběhu plameňáků, kde si pak skupinu vyzvedne průvodce a odvede je do těch skleníků."

Komentované prohlídky s průvodcem budou probíhat během února každý víkend.

Nahlásit chybu


K tématu

Ostravská zoo nově zpřístupnila sbírku bonsají i v zimě, návštěvníci je tak uvidí kvést

23. ledna 2024 13:45 | Ostrava-město | Michal Slonina

Botanické zázemí ostravské zoo disponuje dvěma hektary skleníků, které jsou od dubna do prosince přístupné veřejnosti. Mimo toto období byly skleníky uzavřené. Zoo Ostrava ale skleníkový areál letos nově zpřístupní dříve. Důvodem je kolekce bonsají, které tak mohou návštěvníci zažít v květu.

Ostravská zoo láká návštěvníky na levnější mimosezónní vstupné

26. listopadu 2023 17:46 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Příznivé počasí láká k návštěvě Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava i v tomto období. Od začátku listopadu mohou lidé navíc využít i mimosezónní slevy na vstupném, které potrvají až do konce března příštího roku.

Pár čájí obojkových v Zoo Ostrava po 10 letech odchoval nevlastní mládě

16. prosince 2023 16:35 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská zoologická zahrada chová čáje obojkové od roku 2000. Poprvé chovný pár těchto jihoamerických ptáků úspěšně zahnízdil před deseti lety, kdy odchoval jednoho potomka. Od té doby se ptáci o hnízdění pokoušeli, ale nedařilo se jim. Až v letošním roce úspěšně odchovali další mládě. Nebylo ale jejich vlastní, nýbrž adoptované. Ptačí rodiče i chovatelé tak mohli získat další cenné zkušenosti.


Absolutní vítěz mezi úřady: Moravskoslezský kraj triumfuje v Národní ceně kvality ČR

Včera 13:26 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Krajský úřad Moravskoslezského kraje obdržel nejvyšší možné ocenění za kvalitu ve veřejné správě. V Národní ceně kvality České republiky získal v programu Excelence titul excelentní organizace ve veřejném sektoru a stal se absolutním vítězem soutěže.

Policisté v kraji řeší případy internetových podvodů s pneumatikami, buďte obezřetní

Včera 13:38 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Moravskoslezská policie varuje před podvodnými e-shopy, které v posledních dnech způsobily škody v desítkách tisíc korun. Falešné internetové obchody slibují výhodné nabídky pneumatik, ale zboží po zaplacení nikdy nedorazí. Oběti zaznamenali policisté na Bruntálsku, Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Opavsku i v Ostravě.

Veletrh středních škol a zaměstnanosti nabídl škálu možností studia i praktických řemesel

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Bezpečnostní stojany používají cyklisté špatně, kolo se dá lehce odcizit

23. listopadu 2024 16:20 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Kamerový systém v Karviné vytrasoval cestu zloděje kola. Pachatel byl dopaden a jeho činem se zabývají policisté. Podle strážníků by ale k podobným krádežím nemuselo vůbec docházet, pokud by cyklisté využívali bezpečnostní stojany ve městě správným způsobem.

Změna ve třídění odpadu ve Studénce nastane na jaře

22. listopadu 2024 13:48 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Třídění odpadu ve Studénce bude snadnější. Domácnosti z rodinných domů dostanou v příštím roce zdarma vlastní popelnice na plast a papír - začne tu fungovat systém door to door.

Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

22. listopadu 2024 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Americký developer představil novinářům projekt průmyslové zóny v Karviné

23. listopadu 2024 12:13 | Karviná | Tomáš Tikal | Karvinský expres

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

23. listopadu 2024 14:10 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

22. listopadu 2024 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

21. listopadu 2024 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

21. listopadu 2024 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Vedení MS kraje poděkovalo složkám IZS za zásahy a pomoc při povodních

21. listopadu 2024 11:02 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Jesenický expres

Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

21. listopadu 2024 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

Novinkou Zoo Ostrava jsou kriticky ohrožené ryby i zimní prohlídky bonsají
Vydáno 24. ledna 2024 16:15, Celý MS kraj, Michal Slonina
V zázemí ostravské zoo se začátkem roku narodilo osm kriticky ohrožených ryb ze Sulawesi. Není to ale jediná letošní novinka. Od února nabídne Zoo Ostrava zájemcům komentované prohlídky kolekce bonsají, která je jinak v tomto období veřejnosti nepřístupná. Díky tomu mohou návštěvníci zastihnout bonsaje ještě v květu.

Prvním letošním přírůstkem ostravské zoo jsou medaky Sarasinovy. Jedná se o endemity jezera Lindu na indonéském ostrově Sulawesi. Nikde jinde se v přírodě volně nevyskytují a Zoo Ostrava je jednou z mála institucí, která tyto vzácné ryby chová.

Markéta Rejlková, zooložka Zoo Ostrava: "Nejvíc spolupracujeme se zahradou ve Wrocłavi v Polsku, kde tento druh také dlouhodobě chovají. Třetí zahrada je ve Vídni v Rakousku. To jsou v podstatě jediné 3 instituce, které tuto rybu dlouhodobě chovají a odchovávají."

O tom, že to ostravští zoologové s ohroženými rybami umí, svědčí jejich stálá populace i nové přírůstky.

Markéta Rejlková, zooložka Zoo Ostrava: "Nově máme osm rybiček, to jsou ty, co se vylíhly teď na začátku roku. Jinak ty počty u nás kolísají. Máme jich vždycky několik desítek, klidně i přes 100. My je tady necháme rozmnožovat se přirozeně, kontrolujeme, abychom měli stále rostoucí populaci."

Nové medaky se vylíhly začátkem ledna a návštěvníci je bohužel neuvidí. Zoo je chová v nepřístupném akvaristickém zázemí. Botnické zázemí letos naopak ostravská zoo zpřístupnila dříve a připravila v něm komentované prohlídky sbírky bonsají.

David Kubala, botanik a průvodce Zoo Ostrava: "Nově tady můžeme za mnou vidět výstavu bonsají. Rozhodli jsme se je zpřístupnit i teď v zimním období, protože se může stát, že některé naše bonsaje, konkrétně azalky, které tady máme, nám vykvétají časně brzo a někteří návštěvníci, když se potom bonsaje stěhují k hlavní vrátnici, je nestačí obdivovat. Ony nám vykvétají někdy tady, přímo v tomto záložním foliovém skleníku, takže jsme se rozhodli to zpřístupnit tak, aby byla možnost si prohlédnout krásné květy těch azalek."

Ve skleníku jsou miniaturní stromy přes zimu uschovány, aby se předešlo jejich poničení. Vypěstovat bonsaj totiž trvá mnoho let a je to jeden z důvodů, proč jsou tak vzácné.

David Kubala, botanik a průvodce Zoo Ostrava: "Samozřejmě máme bonsaje, které jsou teplomilné, to znamená třeba z Pacifiku, nebo jsou tady bonsaje, které patří do našeho prostředí, ale skladujeme je dovnitř do tohoto foliového skleníku, abychom zabránili poškození třeba sněhem, nebo mrazem. Všechny ty bonsaje jsou samozřejmě vzácné, protože udělat bonsaje trvá velmi dlouho, někdy to trvá desítky, někdy stovky let, než vypěstujete takovou krásnou bonsaj. Naší nejstarší, nejdražší a asi nejzajímavější bonsají je tis červený, který pochází z roku 1920."
Šárka Nováková, tisková mluvčí Zoo Ostrava: "Speciální prohlídky bonsají jsou zahrnuty v ceně vstupného do zoo, ale zájemce prosíme, aby se registroval přes náš online systém, protože kapacita prohlídek je omezená. Když se potom přihlásí, budou v den konání čekat v 11 hodin u vstupu do zoo, respektive u výběhu plameňáků, kde si pak skupinu vyzvedne průvodce a odvede je do těch skleníků."

Komentované prohlídky s průvodcem budou probíhat během února každý víkend.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000041183/novinkou-zoo-ostrava-jsou-kriticky-ohrozene-ryby-i-zimni-prohlidky-bonsaji