Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pár čájí obojkových v Zoo Ostrava po 10 letech odchoval nevlastní mládě

Ostrava-město |

Ostravská zoologická zahrada chová čáje obojkové od roku 2000. Poprvé chovný pár těchto jihoamerických ptáků úspěšně zahnízdil před deseti lety, kdy odchoval jednoho potomka. Od té doby se ptáci o hnízdění pokoušeli, ale nedařilo se jim. Až v letošním roce úspěšně odchovali další mládě. Nebylo ale jejich vlastní, nýbrž adoptované. Ptačí rodiče i chovatelé tak mohli získat další cenné zkušenosti.

Odchovat mláďata čáji obojkové není vůbec jednoduchá záležitost. Přestože tyto zajímavé jihoamerické zástupce vrubozobých chová v Evropě více než 60 zoologických zahrad, úspěšné odchovy nejsou zcela běžné. Například během posledního roku se čáje podařilo rozmnožit pouze v deseti dalších evropských institucích, ale zdaleka ne u všech se podařil i úspěšný odchov mláďat.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Současný chovný pár čáje obojkové v Zoo Ostrava spolu dlouhodobě harmonizuje, samice pravidelně snáší vejce, ale ta jsou v poslední době žel neoplozená. Naopak v partnerské Zoo Olomouc snáší tamní pár oplozená vejce, ale v minulých třech letech se mláďata nepodařilo odchovat. Chovatelé z obou zoo se proto domluvili na společném postupu – počkat na vhodnou chvíli, kdy budou oba páry hnízdit ve stejnou dobu, a část oplozené olomoucké snůšky přesunout do Ostravy, aby odchov proběhl pod ostravskými rodiči, kteří už alespoň jednu zkušenost s odchovem mají. Z první letošní snůšky tak byla z Olomouce převezena dvě oplozená vejce do Ostravy."

První mládě se v Ostravě vylíhlo 11. června 2023 samo bez pomoci chovatelů a bylo neprodleně podloženo chovnému páru, který jej přijal a začal zahřívat. Průběh líhnutí druhého mláděte byl velice náročný. S velkou chovatelskou pomocí se nakonec vylíhlo, ale bylo natolik slabé, že jeho podložení na hnízdo adoptivního páru nebylo úspěšné, mládě uhynulo. Zůstalo tak u jednoho olomouckého mláděte, o které se adoptivní rodiče v Ostravě začali příkladně starat a úspěšně jej odchovali, přestože od jejich rodičovské premiéry uplynulo už deset let. Na konci listopadu bylo mládě (sameček) převezeno do Zoo Pombia v Itálii.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Mládě je po vylíhnutí pokryto rezavým prachovým peřím a záhy opouští hnízdo podobně jako mláďata jiných vrubozobých ptáků. Rodiče mládě střeží a vodí za potravou. Správné složení krmné dávky je pro úspěšný odchov čájí zcela zásadní. Dle dosavadních zkušeností mláďata potřebují kromě jiného především dostatečné množství „zeleného“ krmení, tj. najemno nasekaný ptačinec (Stellaria), pampeliškové listy (Taraxacum), jetel (Trifolium) a také vodní rostliny jako např. okřehek (Lemna). Nezbytná je i možnost přirozené pastvy venku."

Nezištná spolupráce zoologických zahrad při odchovu vzácných a raritních druhů je velmi důležitá a probíhá velmi intenzivně nejen v rámci České republiky, ale i na celoevropské úrovni. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "V případě řady ptačích druhů je podkládání vajec či čerstvě vylíhnutých mláďat pod adoptivní rodiče osvědčenou metodou, jak zajistit odchov mláďat přirozenou cestou. Zoo Ostrava má zkušenosti například i s adopcí u orlosupů bradatých, orlů, plameňáků a dalších. Přirozeně odchovaní jedinci, zejména dravců, pak mohou být v rámci repatriačních projektů vypuštěni do přírody, aby posílili divoké populace."

Čája obojková (Chauna torquata) je rozšířena od východní Bolívie po střední Argentinu. Obývá bažinatá území a břehy řek, ale zdržuje se také na otevřených travnatých pampách. Mimo dobu hnízdění žijí ve velkých hejnech (až 100 jedinců). Ve skupinách se ozývá pronikavým křikem. I přesto, že nemá plovací blány, dovede dobře plavat. Spíše ale chodí po souši. V ohbí křídel má dvě ostré, rohovinové ostruhy, které jí slouží k obraně a v boji o území. Hnízdní páry jsou stálé, hnízda staví na mělčině z větviček a mokřadních rostlin (v průměru může dosáhnout až 1 m). Na 2–5 vejcích sedí oba rodiče a společně pečují i o vylíhnutá mláďata. Pro svou ostražitost bývá někdy ve své domovině chována jako „domácí hlídač“.

Nahlásit chybu


K tématu

Pár orlosupů bradatých v Zoo Ostrava odchovává mládě poprvé bez pomoci

10. března 2024 12:05 | Ostrava-město | Jiří Cileček

V jedné z voliér dravců v ostravské zoo odchovává pár majestátních orlosupů bradatých mládě. Jedná se o méně zkušený pár, který doposud při odchovu potřeboval asistenci a pomoc chovatelů. Letos poprvé si při péči o svého třetího potomka vede skvěle a zcela samostatně. Chovatelé tak odchovu přihlížejí jen prostřednictvím kamery umístěné nad hnízdem.

Lev indický z ostravské zoo má pomoci s chovem v Zoo Krakov

26. ledna 2024 16:03 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zoo Ostrava vymění samce lva indického se Zoo Krakov. Zoologické zahrady totiž pracují na tom, aby se chov těchto ohrožených druhů rozšířil. Krakovské zoo se ale odchov mláďat nedaří. Pomoci má právě samec z Ostravy.

Zoo Ostrava ukázala první fotky i video nedávno narozeného šimpanze

12. února 2024 19:51 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Zoo Ostrava hlásí nový přírůstek v rodině kriticky ohrožených šimpanzů hornoguinejských. 6. února se tady narodilo v pořadí třetí mládě v zoologické zahradě.


Americký developer představil projekt průmyslové zóny v Karviné

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Včera 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Rozsvícení vánočních stromů bude letos na obou náměstích ve Frýdku i v Místku

Frýdek-Místek letos poprvé uskuteční rozsvěcení stromu v obou částech města. K tradičnímu hojně navštěvovanému rozsvěcení na náměstí Svobody přidá komornější akci na Zámeckém náměstí. To bude navíc během dvou adventních víkendů bez aut.

Diamantová svatba znamená 60 let společného života

Včera 11:07 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

Psal se říjen roku 1964. Do společného svazku manželského tehdy vstoupili v Táboře dva snoubenci Bohuslav a Helena. V tomto svazku přečkali mnohá dobrá i složitá období a dnes jejich krásné manželství trvá přesné 60 let. Ve stupnici našich svateb se tato svatba nazývá svatbou diamantovou.

Možnosti studia i zaměstnání pro vycházející žáky na veletrhu Artifex

Včera 10:52 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Včera 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

Zvuk bubnů v Čeladné burcoval k ochraně dětí před násilím

Čeladenskou mateřskou školou se nesl hlasitý zvuk bubnů, který upozornil na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. K projektu Bubnovačka se tu připojili v rámci pravidelné lekce muzikoterapie.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

20. listopadu 2024 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V centru Ostravy už stojí vánoční strom. Má 11 metrů a přijel ze Svinova

20. listopadu 2024 12:07 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Vánoční strom, který se letos stane ozdobou Ostravských Vánoc to měl tentokrát jen kousek. Darovala ho totiž rodina, která žije v ostravském obvodu Svinov. Na jeho usazování na Masarykovo náměstí se pyšný majitel přišel osobně podívat.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

20. listopadu 2024 16:15 | Orlová | Monika Ociepková | Orlovský miniexpres

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.

Ostravské Vánoce začínají už o víkendu. Město připravilo řadu novinek

Čas rychle letí a tak už jsou tady zase Vánoce. Ty Ostravské budou letos na čtyřech scénách v centru města a kromě oblíbených atrakcí si letos pořadatelé připravili i spoustu novinek. Důležitý je i charitativní přesah.

Odbor sociální péče mariánskohorské radnice se po letech dočká důstojného zázemí

Vlhkost, zápach hned při vstupu, stísněné prostory. S takovými problémy se léta potýká odbor sociální péče radnice v Ostravě-Mariánských Horách. To se už brzy změní.

Žáci 9.tříd porubských ZŠ se na jednom místě seznámili se středními školami, které mají za rohem

Porubská radnice uspořádala už 5. ročník akce Tvoje škola je hned za rohem. Je určena žákům 9. tříd porubských základních škol, kteří tak mají jedinečnou možnost se na jednom místě seznámit se středními školami, které v obvodu působí.

Nadaní prvňáčci na ZŠ Šalounova ve Vítkovicích budou chodit do Třídy vzdělání

Třídy Světa vzdělání jsou součástí vybraných základních škol v ČR. Žáci se v nich už od 1. třídy učí angličtinu, systematicky rozvíjejí své logické myšlení, matematiku, informační technologie a s pomocí učitele pracují na zdravém rozvoji celé své osobnosti i na budování pozitivních vztahů ve třídě.

Adventní bezpečnostní akce v Ostravě nabízí rady, dílničky i vánoční tramvaj

20. listopadu 2024 11:36 | Ostrava-město | Libor Běčák

Tradiční akce Bezpečnější nakupování, parkování a cestování odstartuje i letos v Ostravě. Projekt zaměřený na prevenci krádeží a zvyšování bezpečnosti pořádá Magistrát města Ostravy ve spolupráci s policií, hasiči a dopravním podnikem. Součástí jsou preventivní aktivity v obchodních centrech, na trzích i ve vánoční tramvaji.

Městský obvod Ostrava-Jih zná výsledky hlasování do participativního rozpočtu Náš Jih

20. listopadu 2024 11:34 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Již devátý ročník participativního rozpočtu Náš Jih zná své vítěze. Do hlasování se zapojilo 5027 Jižanů, kteří k realizaci vybrali celkem 11 projektů. Hlasováním se rozhodlo také o podobě hodin na náměstí v Hrabůvce.

Pár čájí obojkových v Zoo Ostrava po 10 letech odchoval nevlastní mládě
Vydáno 16. prosince 2023 16:35, Ostrava-město, Jiří Cileček
Ostravská zoologická zahrada chová čáje obojkové od roku 2000. Poprvé chovný pár těchto jihoamerických ptáků úspěšně zahnízdil před deseti lety, kdy odchoval jednoho potomka. Od té doby se ptáci o hnízdění pokoušeli, ale nedařilo se jim. Až v letošním roce úspěšně odchovali další mládě. Nebylo ale jejich vlastní, nýbrž adoptované. Ptačí rodiče i chovatelé tak mohli získat další cenné zkušenosti.

Čája obojková; foto: Zoo Ostrava/M.Vlčková

Odchovat mláďata čáji obojkové není vůbec jednoduchá záležitost. Přestože tyto zajímavé jihoamerické zástupce vrubozobých chová v Evropě více než 60 zoologických zahrad, úspěšné odchovy nejsou zcela běžné. Například během posledního roku se čáje podařilo rozmnožit pouze v deseti dalších evropských institucích, ale zdaleka ne u všech se podařil i úspěšný odchov mláďat.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Současný chovný pár čáje obojkové v Zoo Ostrava spolu dlouhodobě harmonizuje, samice pravidelně snáší vejce, ale ta jsou v poslední době žel neoplozená. Naopak v partnerské Zoo Olomouc snáší tamní pár oplozená vejce, ale v minulých třech letech se mláďata nepodařilo odchovat. Chovatelé z obou zoo se proto domluvili na společném postupu – počkat na vhodnou chvíli, kdy budou oba páry hnízdit ve stejnou dobu, a část oplozené olomoucké snůšky přesunout do Ostravy, aby odchov proběhl pod ostravskými rodiči, kteří už alespoň jednu zkušenost s odchovem mají. Z první letošní snůšky tak byla z Olomouce převezena dvě oplozená vejce do Ostravy."

První mládě se v Ostravě vylíhlo 11. června 2023 samo bez pomoci chovatelů a bylo neprodleně podloženo chovnému páru, který jej přijal a začal zahřívat. Průběh líhnutí druhého mláděte byl velice náročný. S velkou chovatelskou pomocí se nakonec vylíhlo, ale bylo natolik slabé, že jeho podložení na hnízdo adoptivního páru nebylo úspěšné, mládě uhynulo. Zůstalo tak u jednoho olomouckého mláděte, o které se adoptivní rodiče v Ostravě začali příkladně starat a úspěšně jej odchovali, přestože od jejich rodičovské premiéry uplynulo už deset let. Na konci listopadu bylo mládě (sameček) převezeno do Zoo Pombia v Itálii.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Mládě je po vylíhnutí pokryto rezavým prachovým peřím a záhy opouští hnízdo podobně jako mláďata jiných vrubozobých ptáků. Rodiče mládě střeží a vodí za potravou. Správné složení krmné dávky je pro úspěšný odchov čájí zcela zásadní. Dle dosavadních zkušeností mláďata potřebují kromě jiného především dostatečné množství „zeleného“ krmení, tj. najemno nasekaný ptačinec (Stellaria), pampeliškové listy (Taraxacum), jetel (Trifolium) a také vodní rostliny jako např. okřehek (Lemna). Nezbytná je i možnost přirozené pastvy venku."

Nezištná spolupráce zoologických zahrad při odchovu vzácných a raritních druhů je velmi důležitá a probíhá velmi intenzivně nejen v rámci České republiky, ale i na celoevropské úrovni. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "V případě řady ptačích druhů je podkládání vajec či čerstvě vylíhnutých mláďat pod adoptivní rodiče osvědčenou metodou, jak zajistit odchov mláďat přirozenou cestou. Zoo Ostrava má zkušenosti například i s adopcí u orlosupů bradatých, orlů, plameňáků a dalších. Přirozeně odchovaní jedinci, zejména dravců, pak mohou být v rámci repatriačních projektů vypuštěni do přírody, aby posílili divoké populace."

Čája obojková (Chauna torquata) je rozšířena od východní Bolívie po střední Argentinu. Obývá bažinatá území a břehy řek, ale zdržuje se také na otevřených travnatých pampách. Mimo dobu hnízdění žijí ve velkých hejnech (až 100 jedinců). Ve skupinách se ozývá pronikavým křikem. I přesto, že nemá plovací blány, dovede dobře plavat. Spíše ale chodí po souši. V ohbí křídel má dvě ostré, rohovinové ostruhy, které jí slouží k obraně a v boji o území. Hnízdní páry jsou stálé, hnízda staví na mělčině z větviček a mokřadních rostlin (v průměru může dosáhnout až 1 m). Na 2–5 vejcích sedí oba rodiče a společně pečují i o vylíhnutá mláďata. Pro svou ostražitost bývá někdy ve své domovině chována jako „domácí hlídač“.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000040641/par-caji-obojkovych-v-zoo-ostrava-po-10-letech-odchoval-nevlastni-mlade