Alena Pokutová, produktová manažerka Technotrasy: „Samozřejmě je to unikátní v České republice, protože takto nahuštěný soubor technických památek má v podstatě jen Moravskoslezský kraj. Náš kraj je industriální, od koksoven, továren a tak dále, takže vlastně třeba v Dolní oblasti Vítkovic, když se zavřely koksovny tak dneska to je krásná prohlídková trasa. Je to inspirace i pro naše děti, které se můžou například v Karlovicích podívat a vyzkoušet ta stará řemesla. Jak se kdysi pralo na valše nebo v CETRATU Příbor se můžou podívat, co se vyrábělo z kopřivy – oblečení, boty, a další věci, které dnešní děti už neznají.“
Projekt vznikl v roce 2012, přičemž v té době se do něj zapojilo 12 partnerů. Dnes se rozrostl už na 35 partnerů. Těmi nejnovějšími je Stříbrný důl v Horním městě, Imaginárium břidlice v Mokřinkách, ostravské Futureum nebo Pivovar Koníček ve Vojkovicích.
Alena Pokutová, produktová manažerka Technotrasy: „Je to fajn, protože v naší Technotrase je i pivovar Radegast a můžeme tak porovnat velký a malý pivovar.“
Poslední novinkou Technotrasy je Mendelův rodný dům ve Vražné na Novojičínsku.
Vendula Horáková, manažerka Rodného domu J.G.Mendela: „Toto je rodiště Johana Gregora Mendela. Je to místo, kde mu byly vštěpovány ty základní informace, láska k přírodě a vědě. Vlastně díky tomuto místu, jeho rodičům, místní škole a učitelům, kteří poznali jeho nadání, jsme přesvědčení, že díku tomu udělal tak důležité objevy a stal se zakladatelem genetiky."
A které ze zastávek Technotrasy jsou ty nejnavštěvovanější?
Alena Pokutová, produktová manažerka Technotrasy: „Určitě jsou místa, která jsou více navštěvovaná jako je Dolní oblast Vítkovice, je to muzeum Tatra, které dnes již spojuje muzeum nákladních i muzeum osobních automobilů je to dneska jeden celek.“
Lukáš Filip, Vedoucí pobočky Muzeum nákladních automobilů Tatra: „To co se nám tady fyzicky nedostalo, tak my umíme pomocí technologií dokreslit. Vy si stáhnete buď aplikaci do svého telefonu nebo Vám půjčíme tablet, a chodíte po té expozici, namíříte třeba na plachtu nebo na podvozek, na té plachtě se Vám doplní fotogalerie, videa, na tom podvozku se vám třeba dokreslí autobus a podobně.“
Alena Pokutová, produktová manažerka Technotrasy: „Hodně je navštěvovaný i Flasharův důl, protože ta břidlice je taková lákavá a kdo ještě nikdy nezažil absolutní tmu, tak tam ji zažije.“
Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: „Přestalo se tady těžit ve 20. letech 20. století a poté byl ten důl téměř na sto let ponechaný svému osudu. Málo kdo o něm věděl, jen pár oderských lidí. My jsme se potom jako město Odry rozhodli ho zpřístupnit veřejnosti a chopili jsme se toho v roce 2015. Nějakou dobu zabraly projektové práce a potom samotná realizace toho zpřístupnění a v roce 2020 byl ten důl otevřený veřejnosti.“ (1. synchron v repce naší)
Alena Pokutová, produktová manažerka Technotrasy: „Samozřejmě jsou i další místa, jako osoblažská úzkokolejka, kdy ten parní vláček, jako z Harryho Poterra je opravdu velmi lákavou atraktivitou.“
Vybrané atraktivity z pět-a-třiceti zastávek Technotrasy lze navštívit také v rámci akce Fajné léto.
Alena Pokutová, produktová manažerka Technotrasy: „V rámci projektu Technotrasa naši partneři pořádají tzv. Fajné léto, kdy je to pro rodiny s dětmi a prezentují tu svoji atraktivitu. Vždycky je tam nějaký program a je tam zábava po celý den. Jsou tam nějaké hry, můžete si vyzkoušet to, co představují na těch atraktivitách, třeba v koksárně, nebo na Osoblažce se můžete projekt parním vláčkem, v koksárně si vyzkoušíte valchu, podíváte se zdarma do muzea a je tam vlastně celodenní program.“
Letos se Fajných lét uskuteční celkem 9. Poslední z nich v říjnu v Národním zemědělském muzeu v Ostravě.