Loňská zářijová povodeň v Branticích zatopila na 350 domů, tedy až 90 procent obce. Protipovodňová opatření se tady plánují už od roku 1912 a stále žádná nejsou. Aktuální návrhy pracují s daty z povodní v roce 97. Data z těch loňských zatím nejsou známa.
Petr Birklen, generální ředitel Povodí Odry: “Jsme připraveni, pokud by to byla nějaká zásadní změna v těch parametrech, tak upravíme ta protipovodňová opatření. Ta opatření se vážou na realizaci přehradní nádrže, to znamená, že ta jejich plná funkčnost závisí na tom, že bude stát i přehrada Nové Heřminovy."
anketa: obyvatelé Brantic a Radimi: "Za mě počítat s variantou z roku 97 nemůžeme v roce 2024, protože té vody bylo víc. Jenom já jsem měl doma minimálně o 70 cm výš vody než bylo v roce 97."
"Jestli nebude realizovaná hráz, tak tady tato diskuse je o ničem."
S realizací protipovodňových opatření v Branticích se má začít v roce 2027. Stavba je rozdělana na 3 úseky a týká se území od Zátora až po Kostelec.
Jiří Švancara, vedoucí projektant realizační firmy: “Ten horní a spodní úsek je ve volné krajině, je to odsazená hráz a revitalizační úpravy a ten průchod obcí obsahuje víc technických úprav typu nádrže, ochranné zdi a podobně.”
V současné době už se v Branticích buduje nový Jez, který díky čidlům bude reagovat na výšku hladiny vody.
Jiří Švancara, vedoucí projektant realizační firmy: “Dřívější pevný jez se nahrazuje jezem, který se dá snížit během povodně, čímž také přispívá ke zvýšení kapacity v průběhu povodní.”
Protipovodňová ochrana Brantic by měla být hotova nejdříve v roce 2030, přehrada v Nových Heřminovech pak v roce 2032. Ochránit by měla obce a města od Zátoru až po Opavu, kde loňské zářijové povodně napáchaly škody za více než 10 miliard korun.