Bez jaderné energie to nepůjde. Na tom se shodli energetičtí odborníci z celé republiky.
Ladislav Havlíček, ředitel odboru rozvoje nových jaderných zdrojů, MPO: „Když se na to jako energetik podívám, tak nevidím jinou možnost, jiný zdroj, který by dodal tu velkou část stabilní energie do budoucna. A je velmi dobře, že publikum na těchto konferencích je, zejména mládež, studenti středních škol, protože je bude čekat ta budoucnost, kdy budou muset hledat, kde se vyrobí energie.“
Jádro má mezi občany České republiky největší podporu obyvatel ze všech zemí Evropské unie.
Mirek Topolánek, expremiér, expert na energetiku: „To není samozřejmost a proto je třeba ty věci diskutovat, vysvětlovat, ať už to se týká dostavby těch bloků v Dukovanech, případných bloků v Temelíně, tak malých modulárních reaktorů. To je něco, kde si občané zaslouží mít informace.“
Jaderná budoucnost se může týkat i MS kraje, elektrárna Dětmarovice je jednou z lokalit, kde by mohl být umístěn malý modulární reaktor.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: „Samozřejmě tady budeme do jisté míry určitě závislí do budoucna i na evropské legislativě, potřebujeme opravdu, aby Evropa trvalé jádro uznala jako zelený zdroj energie.“
Aleš Juchelka (ANO), poslanec Parlamentu ČR: „To modulární jádro dokáže napájet nejen průmysl, ale samozřejmě i velké municipality, u nás v Ostravě by podle mě stačilo jedno na celou Ostravu. Takže to záleží na výkonnosti, ale myslím si, že to je otázka určitě nějaké budoucnosti.“
Pátý blok v Dukovanech by měl být dostavěn v roce 2036 a modulární reaktory by mohly začít fungovat jen o pár let později.