Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opavské divadlo představilo projekt Fakultního divadla, studenti nastudují Mozartovu Kouzelnou flétnu

Celý MS kraj |  | Regionální zprávy POLAR

Slezské divadlo Opava představilo unikátní projekt, který umožní studentům regionálních uměleckých škol dostat se více do praxe. Nové Fakultní divadlo je prvním takovým projektem v České republice a studenti z Česka i Polska v něm společně nastudují Mozartovu Kouzelnou flétnu.

Propojit výuku hudebních oborů s běžným provozem divadla a nabídnout studentům reálnou zkušenost s tvorbou operního představení. To jsou cíle Fakultního divadla, nového pilotního projektu Slezského divadla Opava.

Petr Kazík, ředitel Slezského divadla Opava: „Studenti nemají možnost kromě nějakých vedlejších rolí hrát skutečně velké role ve velkém divadle, a tak jsme si řekli, ‚udělejme fakultní divadlo‘. Nás to omladí a já věřím, že opavský divák ve výsledku bude nadšený, protože uvidí tradiční dílo, ale uvidí ho od mladých.“

Do projektu se zapojilo pět významných uměleckých škol včetně Akademie Karola Szymanovského z polských Katowic. V pátek jejich zástupci slavnostně podepsali preambuli. Obsazování jednotlivých rolí chystané inscenace Mozartovy Kouzelné flétny už přitom probíhá.

Nikola Sklenářová, ředitelka Církevní konzervatoře Německého řádu v Opavě: „Nám to přinese příležitost pro naše studenty podílet se na té realitě toho divadla, v podstatě vyzkoušet si ty vědomosti, zkušenosti, které získávají u nás.“
Eva Dřízgová, vedoucí Katedry sólového zpěvu Fakulty umění OU: „Byly vybrány téměř všecky role, některé zdvojené, takže studenti se velice těší a už se začínají připravovat.“

V prvním pololetí studenti nastudují určené party, v tom druhém je už bude čekat standartní nácvik v opavském divadle. Součástí repertoáru bude studentská Kouzelná flétna minimálně ve 220. a 221. sezóně.

Nahlásit chybu


K tématu

Přírodovědecká fakulta OU otevřela zájemcům o studium dveře i nový studijní program

Prohlédnout si laboratoře, poslechnout si příběhy studentů a dozvědět se více o nabízených oborech mohli v pátek zájemci o studium na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity. Krom svých dveří pak pro ně fakulta otevřela taky nový studijní program.

Na zubaře už se v Ostravě připravuje 41 studentů. Město školu podpoří dalšími 22 miliony korun

30. ledna 2025 8:48 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava dlouhodobě usiluje o vyřešení nedostatku zubních lékařů v našem regionu. Od začátku proto stojí za vznikem studijního oboru na Lékařské fakultě Ostravské univerzity a podporuje ho i finančně. Na tento rok schválili zastupitelé téměř 22 milionů korun.

Součástí křtin 38 sborníku Ostrava byla i oslava 60. výročí Katedry historie OU

2. prosince 2024 11:04 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Pokud máte rádi historii jistě vás bude zajímat, že Archiv města Ostravy vydal už 38 sborník. Jde o publikaci plnou zajímavostí z historie i současnosti města a tak se například dozvíte o mladíkovi z Přívozu, který dobyl New York a stal se milionářem díky kosmetice.


Bezbranná štěňata někdo vyhodil do popelnice. Další nechali v krabici. Čekají na nové páníčky

Včera 11:00 | Ostrava-město | Anna Břenková

Jejich první dny byly tragické. Dvě štěňata byla vyhozená do popelnice. Dalších pět bylo odložených v krabici. Ostravský útulek se aktuálně stará o osm štěňat. Všechna štěňata jsou ošetřená a připravená k hledání nového domova. Náměstek primátora Aleš Boháč upozorňuje zájemce, aby adopci dobře zvážili. Štěně není vhodný vánoční dárek. Zájemci mohou útulku pomoci i finančně nebo materiálními dary. Na nové páníčky čeká i 54 dospělých pejsků.

Čelní střet kamionu a osobního auta v Bruntále. Řidič dostal mikrospánek

Včera 15:58 | Bruntál | Jiří Cileček

Řidič Toyoty dostal v Bruntále mikrospánek a přejel do protisměru. Čelně se pak srazil s protijedoucím kamionem. Z osobního auta ho museli vystříhat hasiči a se zraněním skončil v nemocnici.

Evakuovali i zvířata. Požár bytu v Opavě se obešel bez zranění

Včera 13:00 | Opava | Anna Břenková

Hasiči vyjeli k požáru bytu v Opavě. Museli evakuovat celkem 23 osob. Nikdo nebyl zraněn. Hasičům se podařilo zachránit také dva psy a čtyři kočky. Škoda se odhaduje na 2,5 milionu korun. Příčina vzniku požáru se vyšetřuje.

Frýdek-Místek představil vítězný projekt rekonstrukce Českého domu

Frýdek-Místek zrekonstruuje Český dům podle projektu architektů vedených Filipem Vítkem z Brna. Proměna nezasáhne do historického objektu a doplní jej o dřevěnou přístavbu. Město v budově s významnou historií plánuje vybudovat zázemí pro volnočasové aktivity dětí.

Mladý řidič narazil do stromu. U nehody zasahovaly tři týmy záchranářů

Včera 12:00 | Opava | Anna Břenková

Auto narazilo do stromu. Na místo vyjely tři týmy záchranářů. Spolujezdkyně uvízla v autě a k jejímu vyproštění hasiči použili speciální hydraulické zařízení. Mladý řidič i žena byli převezeni do Fakultní nemocnice v Ostravě. U řidiče byla provedena dechová zkouška na přítomnost alkoholu s negativním výsledkem.

Ostrava hostila šampionát vývojářů počítačových her

Včera 11:20 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Ostravský Game Jam je soutěž pro týmy středoškolských studentů zapálených do vývoje počítačových her. Za úkol měli vyvinout prototyp hry ve 2 dnech.

Rekonstrukce budovy na Chittussiho ulici už začala, radnice zároveň hledá nájemce

O anketě na využití budovy na Chittussiho ulici pod hladnovskou vodárenskou věží jsme vás už informovali, stejně jako o jejích výsledcích. Aktuálně už ale kolemjdoucí na místě narazí na čilý pracovní ruch. Do pohybu se daly první rekonstrukční práce.

V centru Ostravy se setkali váleční veteráni. Památka je věnována konci 1. sv. války

11. listopadu 2025 9:54 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Moravskoslezský expres

Na mnoha místech po celé naší zemi se 11. listopadu připomíná Den válečných veteránů. V Ostravě se uskutečnilo setkání v parku Čs. letců v centru města. Lidé nosí v tento den na klopách kabátů a na bundách symbolicky květy vlčích máků.

Soutěž Řemeslo má zlaté dno opět pomáhala deváťákům s výběrem střední školy

Hrabůvskovké K-Trio opět zaplnila soutěž pro žáky 9. tříd Řemeslo má zlaté dno. Interaktivní soutěž v praktických dovednostech jim má pomoci navázat spolupráci s odbornými učilišti, středními školami i zaměstnavateli. Zájem o soutěž každoročně roste a letos se konal již 18. ročník.

Ukradl vzácnou čajovou soupravu i dřevěný kříž s Ježíšem. Policie hledá odcizené věci

Včera 10:00 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Během jednoho měsíce vykradl několik rodinných domů. Bral vše, co našel. Vzal pneumatiky, porcelánovou čajovou soupravu Marie Terezie, křišťálovou vázu a také starožitný gramofon. Muž celkem ukradl věci v hodnotě přes sto tisíc korun. Usvědčilo ho několik důkazů. Kriminalisté muže obvinili. Hrozí mu až pět let ve vězení. Policie žádá nové majitele ukradených věcí, aby je vrátili.

Hejtman podepsal s Radegastem deklaraci o spolupráci

MS kraj a pivovar Radegast z Nošovic podepsali deklaraci o vzájemné spolupráci. Týká se marketingu, cestovního ruchu, ale také například společenské odpovědnosti a ochrany životního prostředí.

Obce v Beskydech řeší lokality bez mobilního signálu a internetu

V Moravskoslezském kraji jsou stále místa, kde není dostatečný mobilní signál, nebo tam dokonce není vůbec žádný. Mezi problémové lokality patří především horské oblasti. Ve Frýdlantě nad Ostravicí se proto konala schůzka starostů se zástupci mobilních operátorů.

Konference o školství přilákala odborníky z celé Evropy

Včera 11:52 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

MS kraj ve spolupráci s MS technologickou akademií pořádal Mezinárodní konference odborného vzdělávání Vet Bridge, ta se konala v Ostravě ve dvou dnech. Ten první hostil Dům kultury Poklad.

Netradiční Den otevřených dveří na SOŠ Frýdek-Místek

Včera 11:38 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

SOŠ Frýdek-Místek má dvě hlavní střediska - na Lískovecké ulici a Na hrázi u Olešné. A na tom druhém místě pořádala škola Den otevřených dveří s názvem Řemeslo na dosah.

Architekti z Brna vyhráli soutěž na rekonstrukci Českého domu ve Frýdku-Místku

Frýdek-Místek zrekonstruuje Český dům podle projektu architektů vedených Filipem Vítkem z Brna. Proměna nezasáhne do historického objektu a doplní jej o dřevěnou přístavbu. Město v budově s významnou historií plánuje vybudovat zázemí pro volnočasové aktivity dětí.

Moravskoslezský kraj rozdal Ceny cestovního ruchu za podporu návštěvnosti regionu

Moravskoslezský kraj už pošesté ocenil mimořádné osobnosti, místa a projekty, které přispívají k rozvoji a dobrému jménu regionu. Díky nim v kraji přibývá turistů. Více návštěvníků zaznamenávají nejen Beskydy a Jeseníky, ale také atraktivity mimo horské oblasti.

Opavské divadlo představilo projekt Fakultního divadla, studenti nastudují Mozartovu Kouzelnou flétnu
Vydáno 11. června 2025 8:00, Celý MS kraj, Michal Slonina
Slezské divadlo Opava představilo unikátní projekt, který umožní studentům regionálních uměleckých škol dostat se více do praxe. Nové Fakultní divadlo je prvním takovým projektem v České republice a studenti z Česka i Polska v něm společně nastudují Mozartovu Kouzelnou flétnu.

Propojit výuku hudebních oborů s běžným provozem divadla a nabídnout studentům reálnou zkušenost s tvorbou operního představení. To jsou cíle Fakultního divadla, nového pilotního projektu Slezského divadla Opava.

Petr Kazík, ředitel Slezského divadla Opava: „Studenti nemají možnost kromě nějakých vedlejších rolí hrát skutečně velké role ve velkém divadle, a tak jsme si řekli, ‚udělejme fakultní divadlo‘. Nás to omladí a já věřím, že opavský divák ve výsledku bude nadšený, protože uvidí tradiční dílo, ale uvidí ho od mladých.“

Do projektu se zapojilo pět významných uměleckých škol včetně Akademie Karola Szymanovského z polských Katowic. V pátek jejich zástupci slavnostně podepsali preambuli. Obsazování jednotlivých rolí chystané inscenace Mozartovy Kouzelné flétny už přitom probíhá.

Nikola Sklenářová, ředitelka Církevní konzervatoře Německého řádu v Opavě: „Nám to přinese příležitost pro naše studenty podílet se na té realitě toho divadla, v podstatě vyzkoušet si ty vědomosti, zkušenosti, které získávají u nás.“
Eva Dřízgová, vedoucí Katedry sólového zpěvu Fakulty umění OU: „Byly vybrány téměř všecky role, některé zdvojené, takže studenti se velice těší a už se začínají připravovat.“

V prvním pololetí studenti nastudují určené party, v tom druhém je už bude čekat standartní nácvik v opavském divadle. Součástí repertoáru bude studentská Kouzelná flétna minimálně ve 220. a 221. sezóně.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000049158/opavske-divadlo-predstavilo-projekt-fakultniho-divadla-studenti-nastuduji-mozartovu-kouzelnou-fletnu