„Paní, máte toho 21 kilo. Budu od Vás potřebovat občanský průkaz, číslo účtu nebo mi řekněte, jestli chcete složenku.“, říká zaměstnankyně českotěšínské sběrny.
„Budu chtít složenku, účet nemám.“, odpovídá zákaznice.
Podobně jako tato žena, která do sběrny v Českém Těšíně přinesla starou pračku, se musí od 1. března rozhodnout všichni, kteří přinesou šrot k výkupu. Na celém území České republiky platí nová vyhláška ministerstva životního prostředí.
Ivana Bitomská, zaměstnankyně sběrny v Českém Těšíně: „ Od 1. března vykupujeme od občanů kovový odpad pouze bezhotovostně převodem na účet, nebo složenkou.“
V příhraničí jsou ovšem někteří lidé velmi vynalézaví a ihned přišli na to, jak na novou vyhlášku vyzrát. Mnoho Čechů přichází do sběren v Polsku, kde za odevzdaný šrot dostanou peníze hotově.
Wieslaw Michalik, provozovatel sběrny, Cieszyn: „Vzhledem k legislativním změnám v České republice se tady začínají Češi objevovat. Za šrot dostanou hotovost.“
Tato situace ale znepokojuje české majitele sběren, kteří mají své provozovny umístěny v blízkosti hranic.
Ivana Bitomská, zaměstnankyně sběrny v Českém Těšíně: „Tady v Českém Těšíně máme strach, že lidé začnou kovový odpad nosit do Polska. Pro nás to bude likvidační.“
Otázkou ovšem zůstává, zda-li čeští občané mohou barevné kovy a železo v Polsku odevzdat. Jedná se totiž o vývoz odpadu přes hranici státu. Proto se tomuto tématu budeme věnovat i nadále.