Od začátku března začala na celém území České republiky platit vyhláška ministerstva životního prostředí, která zakazuje výkup kovového šrotu za hotové. V příhraničí si ale lidé poradili a začali jej vyvážet do Polska, kde za něj hotovost na ruku dostanou.
Petra Roubíčková, mluvčí Ministerstva životního prostředí ČR: „Občan České republiky může za hranice převézt nejvíce dvacet kilo kovového odpadu. Tzn., že určitá možnost převozu kovošrotu tady je. Nicméně musí zdůraznit, že jsme již při zavádění té bezhotovostní platby za výkup kovu slíbili, že budeme reagovat na českou vynalézavost.“
Občané v příhraničí proto budou muset počítat se zvýšenou frekvencí kontrol zaměřenou na převoz odpadu přes hranice a to ve spolupráci České inspekce životního prostředí, Policie ČR a Celní správy.
Petra Roubíčková, mluvčí Ministerstva životního prostředí ČR: „Ty posílené kontroly se budou zaměřovat zejména na původ odpadu, zda se nejedná o kradené kovy.“
Zvýšené kontroly polských policistů pak lidé mohou očekávat přímo u polských sběren.
Rafał Domagała, mluvčí Policie Cieszyn, Polsko: „Policisté v rámci své každodenní služby kontrolují sběrny. Zjišťují kdo a jaký šrot odevzdává.“
Příhraniční kontroly budou ale zaměřeny také na složení kovového odpadu.
Petra Roubíčková, mluvčí Ministerstva životního prostředí ČR: „Kovový odpad totiž docela často vykazuje vlastnosti nebezpečného odpadu a v tom případě se opět dostáváme k porušení zákona.“
Za nelegální vývoz nebezpečného odpadu přes hranice hrozí až miliónová pokuta.