Situace ohledně předčasných odchodů horníků do důchodu je stále aktuální. Proto se ve Stonavě sešli odboráři s představiteli kraje a vlády, aby situaci ohledně havířů nadobro vyřešili.
Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů OKD: „My jsme tento týden dořešili zhruba 700 horníků, kteří jdou do dřívějšího důchodu. Čeká nás ještě ten horší oříšek, schází nám dořešit ještě zhruba 3500 horníků.“
Odboráři chtějí, aby podmínky předčasného odchodu do důchodu splnili i havíři, kteří v podzemí začali pracovat po 1.lednu 1993. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto společně s ministerstvem průmyslu a obchodu připravuje balíček opatření pro Moravskoslezský a Ústecký kraj, jehož součástí je i novela zákona o důchodovém pojištění.
Michaela Marksová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí: „Ministerstvo financí se zatím na to dívá negativně. Stejně tak se dívalo negativně na to nařízení vlády, ale já si myslím, že i tady se dá pan ministr financí přesvědčit, protože tady jde i o opatření, které má zmírnit sociální napětí.“
A stejného názoru je i vedení Moravskoslezského kraje.
Miroslav Novák (ČSSD), hejtman Moravskoslezského kraje: „Ztráta kupní síly by znamenala ztrátu podnikatelských a zaměstnaneckých míst v regionu obecně. Jsou to hospody, obchody, kulturní zařízení a přirozená zábava. Multiplikačním efektem v okamžiku by pak přišel stát o mnohem více, kdyby lidé skončili v hmotné nouzi místo toho, aby měli důstojnou penzi.“
Připravovaný balíček opatření neřeší pouze předčasné důchody horníků, ale řešit by měl restrukturalizaci pracovních příležitostí v celém kraji.