Úřad práce nabízí lidem po dvou měsících po zaevidování práci. Pokud ji odmítnou, přijdou na půl roku o dávky a státem placené pojištění. Starostové i někteří úředníci ale tvrdí, že práci bez odměny nikdo neudělá pořádně.
Anketa, občané Nového Jičína: "Já jsem to také dělala, já jsem byla spokojená, klidně bych šla zpátky. To je normální práce, jako ve fabrice." "Někdo třeba za to nemůže, že přišel o práci a práci nemůže najít, tak hned s ním šup na ulici je to drsné." "To není řešení, si myslím, vláda to dělá špatně, protože to je vynucené, kdo nechce dělat, dělat nikdy nebude."
A je tady ještě jedna věc. Úřady práce a vedení obcí podepisují smlouvu, na základě které potom zadávají svým klientům práci. A to obě strany kritizují, protože dříve se všechno řídilo z jednoho místa a tím to bylo jednodušší a přehlednější.
Zdislav Zima, ředitel ÚP Nový Jičín: "Práce nám to přidělává, ale v podstatě jde o práci administrativní, to technické zabezpečení zůstalo na těch realizátorech, což jsou obce, města a neziskové organizace."
Milan Grestenberger (ČSSD), uvolněný radní: "Technické služby mají požadavky na tyto pracovníky, stát ale doposud nebyl schopen zajistit uzavření smlouvy jako takové. To znamená, koordinátoři, na které jsme byli ve městě zvyklí, zatím nejsou a závisí pouze na Úřadu práce, až tu smlouvu uzavře."
Ti, kteří jsou úspěšní ve veřejné službě, postoupí na veřejně prospěšnou práci, která je už placená.
Zdislav Zima, ředitel ÚP Nový Jičín: "Pokud budou úspěšní i tady v tom, měli by získat stálejší zaměstnaní za podpory společensky účelných pracovních míst nebo dotací."
Podle ministra Drábka veřejná služba obnovuje pracovní návyky a pomáhá začleňování do společnosti. A ministerské nařízení má už také konkrétní dopady, desítky lidí se dobrovolně z odhlásily z evidence úřadů práce.