Dveře nízkoprahového denního centra v Charitním domě bl. Matky Terezy v Novém Jičíně se otevřely v 10 hodin dopoledne. Během chvilky se dovnitř protáhlo asi deset lidí. Jeden z mužů se hned chopil hrnce a začal vařit zelnou polévku.
“Mám všechno, co tam patří, klobásky, zahustím moukou, koření,” popisuje přípravu zelňačky klient nízkoprahového centra a noclehárny.
Polévku nechystá jen pro sebe, ale i pro ostatní, kteří přišli do denního centra, i pro ty, kteří večer dorazí do noclehárny.
“Bude to tak pro třicet lidí,” dodal dobrovolný kuchař.
Lidé bez domova se tu ale nepřicházejí jen ohřát, najíst, a třeba si vyprat prádlo a osprchovat se.
“Třeba nemají doklady, nejsou evidováni nikde na úřadech, takže postupně vyřizujeme tyhle věci, aby dostali sociální dávky,a mohli se posunout dál, třeba na azylový dům,” uvedl Marek Procházka, sociální pracovník nízkoprahového centra.
“Jsem tady už čtvrtým rokem,” přiznal další z uživatelů denního centra a noclehárny.
Někteří ale svůj styl života na ulici měnit nechtějí a přes opakované pokusy sociálního pracovníka, zůstávají venku. Jiným stačí přespat v noclehárně.
“Noclehárna má kapacitu 18 mužů a 3 ženy a tato kapacita je momentálně z 85 procent naplněna,” dodal Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín.
Počet lidí bez domova se dle Charity v Novém Jičíně pohybuje kolem 50. Přibývají mezi nimi ovšem stále mladší, kteří se z různých důvodů ocitli na ulici.
“S klientem, když se u nás poprvé objeví, tak se píšeme smlouvu, ta trvá půl roku a může se i dále prodlužovat. Cena služby je padesát korun s tím, že pokud klient nemá peníze, může využít tři noclehy zdarma,” uzavřel ředitel Charity Nový Jičín.
Pokud je daný člověk stále v nouzi a bez financí, řeší jeho situaci sociální pracovník. Podle Marcela Brože se nestane, že by jej nechali na ulici.