Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • POLICISTÉ Z CELÉHO KRAJE DAROVALI KREV, REPORTÁŽ NA POLAR.CZ
  • RYANAIR PRODLUŽUJE PROVOZ LINEK DO MALAGY A GIRONY Z OSTRAVSKÉHO LETIŠTĚ
  • ODBORNÍCI VARUJÍ PŘED ZVÝŠENOU AKTIVITOU KLÍŠŤAT
  • ANKETU HASIČ ROKU OVLÁDL KAREL ŽILINSKÝ Z VÍTKOVA. REPORTÁŽ NA POLAR.CZ
  • STANIČNÍ SESTRA ODDĚLENÍ NEONATOLOGIE FN OSTRAVA ZÍSKALA EVROPSKÝ CERTIFIKÁT
  • VE FRÝDKU-MÍSTKU SE CHYSTÁ DALŠÍ OBLÍBENÝ POCHOD PRO SENIORY
  • HAVÍŘOV INVESTOVAL 15 MIL. DO OBNOVY ŠKOLNÍHO HŘIŠTĚ, BUDE SLOUŽIT I VEŘEJNOSTI
  • OSTRAVSKÝ TAEKWONDISTA MARTIN SVOBODA ZAZÁŘIL NA ME V TALLINU
  • HASIČI UKONČILI ZÁSAH U HOTELU ZÁMEČEK V ČELADNÉ, KDE SE ZŘÍTIL STROP
  • PRVNÍ STUDENTI OBORU ZUBNÍ LÉKAŘSTVÍ ABSOLVUJÍ ODBORNOU PRAXI VE FN OSTRAVA
  • OSTRAVŠTÍ HASIČI ZÍSKALI ZLATO NA SOUTĚŽI VE VODNÍM ZÁCHRANÁŘSTVÍ
  • VRCHNÍ SESTRA GYNEKOLOGIE SZZ KRNOV L. PETŘEKOVÁ ZÍSKALA CENU ANNY LIŠKOVÉ
  • MSK STÁLE LÁKÁ TURISTY, NÁVŠTĚVNOST, JE STABILNÍ, ROSTE ZÁJEM O JESENÍKY
  • NEZAMĚSTNANOST V MSK V DUBNU STAGNOVALA NA 6 %, POČET UCHAZEČŮ MÍRNĚ KLESL
  • NOVÝ JIČÍN - ŽILINA BUDE MÍT CHYBĚJÍCÍ CHODNÍK I VODOVOD, DOČKÁ SE PŘÍŠTÍ ROK

Zoologickou zahradu v Ostravě navštívilo loni rekordních 630 577 lidí

Celý MS kraj |

Ostravská zoologická zahrada má za sebou další úspěšný rok. I přesto, že byl areál kvůli silné vichřici a záplavám několik dní uzavřený veřejnosti, byla překonána rekordní návštěvnost z roku 2023. Podařilo se odchovat přes 1 500 mláďat a byla mezi nimi řada velmi vzácných a raritních odchovů. 33 z nich bylo vypuštěno do přírody.

Řádění přírodních živlů

Počasí, které je důležitým a zásadním faktorem pro návštěvu zoologické zahrady, v loňském roce potrápilo ostravskou do té míry, že musel být areál hned dvakrát zcela uzavřený veřejnosti. Poprvé to bylo jen na jeden den (20. června). Večer před tím zasáhla Moravskoslezský kraj silná bouře s vichřicí. V lesnatém areálu vyvrátila desítky stromů a polámala tisíce větví. Ještě větší škody pak napáchaly silné a vytrvalé deště opět doprovázené silným větrem v polovině září.

Jiří Novák, ředitel Zoo Ostrava: "Zoo leží na kopci, ale i tak byla řada míst v areálu zaplavena, přelily se rybníky, zcela pod vodou skončila expozice Mokřady, kde naštěstí nechováme žádná zvířata. V podmáčené půdě pak opět popadalo mnoho stromů. Odklízení a zajištění areálu tentokrát trvalo celý týden. V obou případech mohutné kmeny a větve poškodily některá hrazení u výběhů zvířat, voliéry, lavičky a další zařízení, dlouhé hodiny také nešel v zoo proud. Škody způsobené živly za obě události překročily částku milion korun. Naštěstí ale nebyl ani v jednom případě nikdo zraněn, neuhynulo žádné zvíře."

Rekordní návštěvnost

Navzdory živelním událostem a uzavření areálu překročila třetím rokem návštěvnost Zoo Ostrava hranici 600 000 osob. A potřetí se dokonce podařilo překonat rekord předchozího roku. V roce 2024 do zoo dorazilo rekordních 630 577 lidí. Přes 18 tisíc více než v roce 2023, kdy dorazilo 612 455 lidí. Rekordní byly i některé měsíce, například v únoru přišlo do zoo díky nebývale teplému počasí neuvěřitelných 25 524 návštěvníků, v březnu pak 61 340. Rekordní byl i květen s bezmála 95 tisíci.

EAZA Conservation Forum

Na začátku června se v Ostravě uskutečnila mezinárodní ochranářská konference EAZA Conservation Forum 2024, kterou se završily dva roky intenzivních příprav této mimořádně významné akce. Zoo Ostrava byla jako historicky první zoo v ČR pověřena Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií (EAZA) hostováním a organizací této konference. Zúčastnilo se jí 130 ochranářů ze 30 zemí nejen z Evropy, ale i ze zámoří – Argentiny, Kostariky, USA, Namibie, Jižní Afriky, Izraele a Indonésie. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Program konference byl zaměřen zejména na to, jak co nejlépe zajistit ochranářské aktivity s vysokou kvalitou a pozitivním dopadem. Během tří konferenčních dnů se uskutečnilo 14 zasedání, 25 odborných prezentací, 4 workshopy, byly promítnuty 3 ochranářské filmy. Kromě toho proběhlo nespočet neformálních schůzek a jednání. Zoo Ostrava se na konferenci prezentovala dvěma příspěvky, představila svou ochranářskou strategii a připravovaný dokumentární seriál."

Chov zvířat v roce 2024

Zoo Ostrava chovala na konci roku 2024 451 druhů zvířat v 6 103 jedincích. Zhruba jedna třetina druhů patří k ohroženým a je vedena v mezinárodním Červeném seznamu (The IUCN Red List). Sedm taxonů je zařazeno dokonce v kategorii vyhubený v přírodě (Extinct in the Wild), což je poslední kategorie před kategorií vyhubený (Extinct). 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "V souladu s posláním moderních zoologických zahrad se i Zoo Ostrava podílí na zachování biologické rozmanitosti a je zapojena do bezmála stovky mezinárodních záchranných programů na udržení životaschopných populací vzácných živočichů chovaných v lidské péči. Dva z těchto programů zároveň i vede (Evropský ex situ program pro šimpanze a Evropský ex situ program pro živorodkovité)."

Mláďata

V zoo se za uplynulý rok 2024 narodilo, vylíhlo či vykulilo přes 1 500 mláďat – zástupců všech skupin živočichů. Více než polovina mláďat byla u ryb, nemálo také u ptáků, savců, plazů a obojživelníků. U primátů se narodilo mládě kriticky ohroženého lemura mongoze (Eulemur mongoz) – jedno ze dvou mláďat narozených v Evropě – a již třetí mládě šimpanze hornoguinejského (Pan troglodytes verus). Zaznamenali jsme prvoodchov u jelínků vepřích (Hyelaphus porcinus porcinus), vikuní (Vicugna vicugna), hus kuřích (Cereopsis novaehollandiae), medak šikmošupinných (Oryzias loxolepis) a klaunů ostnitých (Amphiprion biaculeatus). Po třech letech se podařilo odchovat dvě mláďata kriticky ohrožených prasat visajánských (Sus cebifrons negrinus) z Filipín, po dlouhých dvanácti letech čtyři mláďata varanů papuánských (Varanus salvadorii), kterých žije v evropských zoo pouhých 26 jedinců. Dále se podařilo odchovat dvojčata pand červených (Ailurus fulgens fulgens) i mládě vzácné kočky rybářské (Prionailurus viverrinus). Stejně výjimečným je i odchov dvou mláďat levhartů cejlonských (Panthera pardus kotiya). Zajímavé odchovy se zdařily i u kondorů královských (Sarcoramphus papa), supů bělohlavých (Gyps fulvus), kulíšků nejmenších (Glaucidium passerinum) nebo křepelek korunkatých (Rollulus rouloul).

Dařilo se i druhům, jejichž přirozeně odchovaná mláďata poskytujeme pro posílení divokých populací. V roce 2024 jsme pro vypuštění do volné přírody bezplatně poskytli celkem 36 mladých jedinců:

  • 13 sov pálených (Tyto alba guttata) – vypuštěny v ČR
  • 3 puštíky bělavé (Strix uralensis macroura) – vypuštěni v Rakousku
  • 2 orlosupy bradaté (Gypaetus barbatus barbatus) – vypuštěni ve Francii
  • 2 supy mrchožravé (Neophron percnopterus percnopterus) – převezeni do Bulharska, kde budou vypuštěni v roce 2025
  • 15 poláků malých (Aythya nyroca) – vypuštěni v ČR
  • 1 orel mořský (Haliaeetus albicilla) – převezen do chovatelské základny ve Francii

Nové druhy

Mezi nové druhy pořízené v roce 2024 patří například pár sambarů skvrnitých (Rusa alfredi), pár orlů východních (Haliaeetus pelagicus), trio koroptví rudohlavých (Arborophila torqueola), 5 mangust žíhaných (Mungos mungo), chameleon laločnatý (Chamaeleo dilepis) a dále několik druhů ohrožených paprskoploutvých ryb, jako například rájovčíci (Parosphromenus anjunganensis), bojovnice zelenooké (Betta livida) či bojovnice červené (Betta rutilans). V několika případech došlo k návratu dříve chovaných druhů – karakala (Caracal caracal), osináka afrického (Atherurus africanus). Nově mohou návštěvníci v pavilonu Tanganika obdivovat kriticky ohrožené gekony modré (Lygodactylus williamsi), kteří byli dříve chováni v zázemí. Naopak jsme ukončili chov gazel perských (Gazella subgutturosa subgutturosa).

Transporty

V roce 2024 proběhlo v Zoo Ostrava neuvěřitelných 165 transportů. 

Jana Pluháčková, vedoucí zooložka: "Celkem jsme do Zoo Ostrava dovezli 184 jedinců. Naopak, ze zoo jsme úspěšně odvezli 635 jedinců – většinou se jednalo o odchovaná mláďata, která posílila chovy v jiných zoologických zahradách. Hned na začátku roku jsme vyměnili našeho mladého samce lva indického (Panthera leo persica) za samce ze Zoo Krakov."

K podobné obměně či dovozu nových chovných samců došlo i u dalších druhů – hrocha obojživelného (Hippopotamus amphibius), jelena milu (Elaphurus davidianus), onagera (Equus hemionus onager), nandu pampového (Rhea americana), jaka domácího (Bos mutus f. grunniens), tany severní (Tupaia belangeri), dále jsme dovezli 2 samce kolpíků růžových (Platalea ajaja) ze Zoo Walsrode a husice modrokřídlé (Cyanochen cyanoptera) až ze Zoo Beauval. 

Ale ani co se týče samic zoo nezahálela – dovezla samici jaguarundi (Herpailurus yagouaroundi), kriticky ohroženého morčáka šupinatého (Mergus squamatus), korunáče Sclaterova (Goura sclaterii), dvě chovné samice v přírodě vyhubených siků vietnamských (Cervus nippon pseudaxis) i novou samici zebry Grévyho (Equus grevyi). Proběhl i odvoz poměrně početné skupiny mláďat vzácných želv Hamiltonových (Geoclemys hamiltonii), celkem 28 jedinců, které se rozmnožují jen v několika málo zoologických zahradách, nebo 13 mahsírů obřích (Tor putitora), přičemž tři z těchto ohrožených ryb byli dospělí, tj. přes půl metru velcí jedinci. Mezi nejkomplikovanější transporty jistě patřil odvoz samce lemura červenobřichého (Eulemur rubriventer), samce vodušky abok (Kobus megaceros) a samice levharta cejlonského do Zoo Singapur. Na konci roku jsme pak dovezli samce medvěda ušatého (Ursus thibetanus) ze Státního zámku Konopiště.

Stavby

Největší stavbou roku 2024 byla rekonstrukce zadní a nejstarší části pavilonu Tanganika, kde se zabydlela skupinka mangust žíhaných. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Dále v zoo probíhaly rekonstrukce, úpravy a rozšíření hned několika expozičních celků: rekonstrukce a rozšíření průchozí Voliéry Papua, rekonstrukce dvou voliér v komplexu Voliér ptáků Tibetu a Číny, rekonstrukce střechy Malé Amazonie, rozšíření seníku v expozici Na Statku a rozsáhlá a náročná rekonstrukce návštěvnické části pavilonu slonů. Na závěr roku ještě proběhla výstavba vyhřívané jeskyně ve výběhu lvů a úprava výběhů šelem v komplexu Jižní Amerika. Dokončen byl také rozsáhlý projekt elektrifikace celého areálu zoo."

Ochrana přírody

Vedle mezinárodních záchovných programů probíhajících v rámci spolupráce mezi zoologickými zahradami poskytla zoo finanční prostředky i díky podpoře zřizovatele statutárního města Ostrava záchranným projektům, které jsou realizovány přímo v místech výskytu daných druhů (in situ). V rámci ochrany přírody jsme dosáhli hned několika milníků:

Na ochranu přírody po celém světě poputuje již pět korun ze vstupu

V červnu 2024 schválilo zastupitelstvo města Ostravy jednomyslně další navýšení příspěvku na podporu in situ programů ze tří na „Pět korun ze vstupu“. Prostřednictvím tohoto programu jsou do podpory ochrany přírody zapojeni i všichni návštěvníci zoo. Tyto projekty jsou realizované v místech přirozeného výskytu zvířat v různých koutech světa, dva z nich také v České republice.

  • Ochranu přírody nově koordinuje samostatné oddělení in situ ochrany přírody

Aktivity Zoo Ostrava směrem k podpoře mezinárodních ochranářských projektů realizovaných přímo v místech výskytu ohrožených druhů se neustále a systematicky rozšiřují a postupně narůstá i počet podporovaných projektů, proto bylo na jaře loňského roku založeno samostatné oddělení – oddělení in situ ochrany přírody, aby se zoo mohla věnovat ochranářské práci systematičtěji a efektivněji.

  • Lidé během podpořili obří želvu

Ve spolupráci s atletickým klubem SSK Vítkovice se uskutečnil 8. ročník charitativního běhu Zoo Ostrava, poprvé se běželo pro zástupce plazů, konkrétně na podporu afrických želv, předně pro třetí největší suchozemskou želvu – želvu ostruhatou (Centrochelys sulcata). Na běh se registrovalo celkem tisíc běžců, byla tedy naplněna maximální kapacita. Výtěžek ve výši 203 tisíc korun podpořil neziskovou organizaci African Chelonian Institute (ACI), jejímž cílem je vybudovat první centrum pro shromáždění znalostí týkajících se této skupiny živočichů.

  • Biodiverzita v zoo vzkvétá

Důležitým mezníkem v dalším zvyšování biodiverzity areálu bylo rozhodnutí o dalším hospodaření na rybnících, resp. ponechání všech rybníků v režimu přírodě blízkém, a podpořit tak ještě více místní biodiverzitu. Zcela bez zásahu nezůstanou, ty ale budou vedeny odborně a budou vést k vytváření různých přirozených biotopů, od rákosin přes litorální rostlinná společenstva, planktonní společenstva až po stojaté tůně s průzračnou vodou s hejny ryb.

Vzdělávání v zoo

V průběhu roku realizovali pracovníci výukového centra zoo 378 výukových programů pro více než 8 700 žáků z celého moravskoslezského regionu i dalších částí republiky. To je historicky nejvyšší počet programů a druhý nejvyšší počet odučených žáků. Zorganizovali také tři vědomostní soutěže pro žáky základních škol a dále již 18. ročník odborné konference určené pedagogickým pracovníkům: „Podíl zoologických zahrad při environmentálním vzdělávání, výchově a osvětě“. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Ve spolupráci s botaniky byly nově zařazeny komentované prohlídky bonsají v době, kdy nejsou tyto rostliny v expoziční části. Pro širokou veřejnost dále uspořádali řadu doprovodných akcí, přednášek, speciálních prohlídek, komentovaných setkání a dalších aktivit, které mají za cíl prezentovat ochranářskou práci ostravské zoo, zapojení do podpory mezinárodních ochranářských projektů, význam a poslání moderních zoologických zahrad a zároveň přinášejí náměty a příklady environmentálně šetrného chování a konkrétních činů, kterými může každý z nás přispět k ochraně životního prostředí a šetrnějšímu spotřebitelskému chování." 

Převážná část vzdělávacích aktivit byla realizována za finanční podpory Moravskoslezského kraje.

Další významné události

Čtvrtou sezónu mohli Ostravané i další zájemci zvolit atraktivní způsob dopravy do zoo dvoupodlažními autobusy, které během sezóny pendlovaly mezi zoo a dvěma nejlidnatějšími částmi Ostravy – Porubou a Ostravou-Jih. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Další možností netradiční dopravy byla jízda vlakem pohornickou krajinou z Českého Těšína na zastávku nedaleko zoo. Jedenáctým rokem pokračovala spolupráce se Záchranným útvarem Hasičského záchranného sboru České republiky, během níž absolvovaly desítky hasičů kurz manipulace se zvířaty. Dál se rozvíjela spolupráce s Ostravskou univerzitou, Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou, Záchrannou stanicí pro volně žijící živočichy v Bartošovicích, Českou koalicí pro ochranu biodiverzity, partnerskými zoologickými a botanickými zahradami a dalšími institucemi."

Pokračoval obrovský zájem dobrovolníků o nezištnou pomoc v zoo, a to nejen v souvislosti s odklízením škod po řádění živlů. Rekordní byl počet dobrovolníků firemních (688), kteří pomáhali při sedmi desítkách akcích, a stejně tak počet dobrovolníků individuálních a členů Kruhu přátel zoo. 

Veronika Máchová, koordinátorka dobrovolnické činnosti: "Celkem 73 dobrovolných spolupracovníků se v mottu „Každá hodina nám pomůže“ zapojilo alespoň jednou během roku do nejrůznějších činností. Dohromady nám věnovali více než 1 890 hodin svého volného času."
Nahlásit chybu


K tématu

Ostravská zoo musela dát utratit samici medvěda ušatého

8. července 2024 16:24 | Ostrava-město | Jiří Cileček

V Zoo Ostrava musela být ze zdravotních důvodů utracena stará medvědice. Narodila se 16. ledna 1989 v Zoo Gdaňsk. Do Ostravy byla převezena jako dvouletá. S pokročilým věkem se u ní začaly projevovat zdravotní problémy, především pohybového aparátu. V přírodě se tito medvědi dožívají sotva 20 let.

V ostravské zoo se narodila mláďata kriticky ohrožených prasat z Filipín

25. října 2024 18:22 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ve výběhu prasat visajánských v Zoo Ostrava mohou trpěliví návštěvníci zahlédnout kromě čtyř dospělých jedinců i dvě mláďata. Selata tohoto vzácného filipínského druhu přišla na svět 13. října. Jejich pohlaví zatím není známo, ale obě se mají čile k světu a jejich matka o ně příkladně pečuje.

ZOO Ostrava měla rekordní rok. I díky počasí byla návštěvnost znovu překonána

27. ledna 2025 12:32 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostravská zoologická zahrada má za sebou další úspěšný rok. Znovu byla překonána rekordní návštěvnost z roku 2023. Podařilo se odchovat přes 1 500 mláďat a byla mezi nimi řada velmi vzácných zvířat.


Střelba uvnitř soudu v Novém Jičíně spustila policejní cvičení

V budově soudu v Novém Jičíně bylo dnes dopoledne slyšet střelbu a volání o pomoc, ovšem jako součást taktického cvičení policie a dalších složek integrovaného záchranného systému. Střelce se během simulace podařilo eliminovat do dvou hodin.

Anketu Hasič roku ovládl Karel Žilinský z Vítkova, náš kraj byl úspěšný i v dalších kategoriích

O tom, že hasiči z MS kraje patří dlouhodobě k nejlépe vycvičeným z celé země není pochyb, což dokazují každoročně v rámci ankety Hasič roku. Za loňský rok bodovali v několika kategoriích, ale Karel Žilinský ze stanice Vítkov ovládl i prestižní anketu Hasič roku.

Policisté z celého kraje darovali krev. Po víkendu a volných dnech se zásoby značně snížily

Pomáhat a chránit nejsou pro policisty z Moravskoslezského kraje jen prázdná slova. Dokazují to každodenně nejen v ulicích měst, ale i ve chvílích, kdy vyhrnují rukávy uniformy a usedají do křesla v Krevním centru Ostrava. Z dárcovství se už stala tradice.

Havířov investoval 15 milionů do obnovy školního hřiště, bude sloužit i veřejnosti

Žáci ze Základní školy Mládežnická v Havířově se mohou těšit na hodiny tělocviku. Sportovat budou na zcela novém multifunkčním hřišti, které bude v odpoledních hodinách k dispozici i široké veřejnosti.

Perun maraton opět potvrdil pověst nejnáročnějšího běžeckého závodu v Česku

Skutečně až na dno svých sil si sáhli účastníci jednoho z nejnáročnějších maratonů pořádaných v České republice. Perun Sky Marathon se letos kolem Javorového vrchu v Beskydech běžel už podesáté.

Obnovené hřiště u ZŠ Mládežnická bude sloužit i veřejnosti

Žáci ze Základní školy Mládežnická v Havířově se mohou těšit na hodiny tělocviku. Sportovat budou na zcela novém multifunkčním hřišti, které bude v odpoledních hodinách k dispozici i široké veřejnosti.

Experti: Bez jaderné energie to nepůjde!

Jaderná budoucnost – to bylo hlavní téma konference Efektivní energetika v Ostravě. Zaměřila se na budoucnost jaderné energetiky v energetickém mixu České republiky, potažmo MS kraje.

Frýdek-Místek koupil strategické pozemky v centru města

Frýdek-Místek koupil od společnosti Slezan Holding strategické pozemky u stadionu TJ Slezan. Scelením vlastnictví tak město získalo pod svou kontrolu rozlehlé území v samotném centru a otevřelo si cestu k jeho rozvoji ve veřejném zájmu. Pro kulturu, budoucí infrastrukturu nebo sport, či relaxaci.

Habemus papam - volbu papeže prožívali i lidé na Karvinsku

Ve čtvrtek večer se nad Sixtinskou kaplí objevil bílý kouř. Svět se dozvěděl jméno nového papeže. Tato radostná zpráva nezůstala bez odezvy ani na Karvinsku. Víra a tradice promluvily symbolickým jazykem, který je slyšet i bez slov.

Děti z Ostravy znovu vyjedou za horským vzduchem. Ozdravné pobyty jsou oblíbené

Dýchat čistý vzduch není vždy samozřejmost a obzvláště v Ostravě, i když se to v posledních letech velmi zlepšilo. Už od roku 2010 umožňuje město tisícům školáků uniknout z ovzduší zasaženého smogem do horských oblastí.

Před ostravskou firmou se podpálil zoufalý muž, lidé ho uhasili

Včera 18:00 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Chvíli před 16. hodinou byli v pondělí ostravští hasiči a záchranná služba voláni k člověku, který hořel v Mariánských Horách. Plameny uhasili lidé ještě před příjezdem záchranářů.

Závada na trakčním vedení zpozdila večerní vlaky na Karvinsku

11. května 2025 23:01 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Některé večerní vlaky nabraly v neděli zpoždění, když v Dětmarovicích na koridoru mezi Bohumínem a Českým Těšínem došlo k závadě na trakčním vedení.

Osobní auta se srazila mezi odhlučňovacími stěnami, záchranáři pomáhali čtyřem zraněným

11. května 2025 18:32 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Při čelním střetu dvou osobních automobilů se v neděli odpoledne zranilo několik lidí. Nehoda se stala v Mostní ulici v Ostravě-Hrabové.

Záchranka školí i operátory dispečinku důraz klade na psychiku a urgentní medicínu

11. května 2025 12:02 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Dispečeři tísňové linky zajišťují první kontakt s volajícími ve vážných situacích. Vysoká zátěž i odpovědnost vyžadují psychickou odolnost a znalosti z urgentní medicíny. I proto ZZS MSK uspořádala další odborné školení operátorů ve čtyřech termínech.

V Dolních Vítkovicích startuje první letošní Pojez fest, nabídne gastro zážitky i koncerty

9. května 2025 17:34 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V sobotu 10. května ožijí Dolní Vítkovice festivalem Pojez fest, který propojuje gastronomii s kulturním a rodinným programem. Letos se koná již počtvrté a opět je spojen s akcí Den s Technotrasou, která přibližuje technické památky a zážitky Moravskoslezského kraje.

Moravskoslezský kraj si udržuje stabilní návštěvnost, roste zájem o Jeseníky

9. května 2025 17:20 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Návštěvnost Moravskoslezského kraje v prvním čtvrtletí letošního roku zůstává na obdobné úrovni jako loni. Díky voucherovému programu vzrostl zájem především o oblast Jeseníků. Kraj proto plánuje druhé kolo této podpory.

Zoologickou zahradu v Ostravě navštívilo loni rekordních 630 577 lidí
Vydáno 20. ledna 2025 15:45, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Ostravská zoologická zahrada má za sebou další úspěšný rok. I přesto, že byl areál kvůli silné vichřici a záplavám několik dní uzavřený veřejnosti, byla překonána rekordní návštěvnost z roku 2023. Podařilo se odchovat přes 1 500 mláďat a byla mezi nimi řada velmi vzácných a raritních odchovů. 33 z nich bylo vypuštěno do přírody.

foto: TV Polar

Řádění přírodních živlů

Počasí, které je důležitým a zásadním faktorem pro návštěvu zoologické zahrady, v loňském roce potrápilo ostravskou do té míry, že musel být areál hned dvakrát zcela uzavřený veřejnosti. Poprvé to bylo jen na jeden den (20. června). Večer před tím zasáhla Moravskoslezský kraj silná bouře s vichřicí. V lesnatém areálu vyvrátila desítky stromů a polámala tisíce větví. Ještě větší škody pak napáchaly silné a vytrvalé deště opět doprovázené silným větrem v polovině září.

Jiří Novák, ředitel Zoo Ostrava: "Zoo leží na kopci, ale i tak byla řada míst v areálu zaplavena, přelily se rybníky, zcela pod vodou skončila expozice Mokřady, kde naštěstí nechováme žádná zvířata. V podmáčené půdě pak opět popadalo mnoho stromů. Odklízení a zajištění areálu tentokrát trvalo celý týden. V obou případech mohutné kmeny a větve poškodily některá hrazení u výběhů zvířat, voliéry, lavičky a další zařízení, dlouhé hodiny také nešel v zoo proud. Škody způsobené živly za obě události překročily částku milion korun. Naštěstí ale nebyl ani v jednom případě nikdo zraněn, neuhynulo žádné zvíře."

Rekordní návštěvnost

Navzdory živelním událostem a uzavření areálu překročila třetím rokem návštěvnost Zoo Ostrava hranici 600 000 osob. A potřetí se dokonce podařilo překonat rekord předchozího roku. V roce 2024 do zoo dorazilo rekordních 630 577 lidí. Přes 18 tisíc více než v roce 2023, kdy dorazilo 612 455 lidí. Rekordní byly i některé měsíce, například v únoru přišlo do zoo díky nebývale teplému počasí neuvěřitelných 25 524 návštěvníků, v březnu pak 61 340. Rekordní byl i květen s bezmála 95 tisíci.

EAZA Conservation Forum

Na začátku června se v Ostravě uskutečnila mezinárodní ochranářská konference EAZA Conservation Forum 2024, kterou se završily dva roky intenzivních příprav této mimořádně významné akce. Zoo Ostrava byla jako historicky první zoo v ČR pověřena Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií (EAZA) hostováním a organizací této konference. Zúčastnilo se jí 130 ochranářů ze 30 zemí nejen z Evropy, ale i ze zámoří – Argentiny, Kostariky, USA, Namibie, Jižní Afriky, Izraele a Indonésie. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Program konference byl zaměřen zejména na to, jak co nejlépe zajistit ochranářské aktivity s vysokou kvalitou a pozitivním dopadem. Během tří konferenčních dnů se uskutečnilo 14 zasedání, 25 odborných prezentací, 4 workshopy, byly promítnuty 3 ochranářské filmy. Kromě toho proběhlo nespočet neformálních schůzek a jednání. Zoo Ostrava se na konferenci prezentovala dvěma příspěvky, představila svou ochranářskou strategii a připravovaný dokumentární seriál."

Chov zvířat v roce 2024

Zoo Ostrava chovala na konci roku 2024 451 druhů zvířat v 6 103 jedincích. Zhruba jedna třetina druhů patří k ohroženým a je vedena v mezinárodním Červeném seznamu (The IUCN Red List). Sedm taxonů je zařazeno dokonce v kategorii vyhubený v přírodě (Extinct in the Wild), což je poslední kategorie před kategorií vyhubený (Extinct). 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "V souladu s posláním moderních zoologických zahrad se i Zoo Ostrava podílí na zachování biologické rozmanitosti a je zapojena do bezmála stovky mezinárodních záchranných programů na udržení životaschopných populací vzácných živočichů chovaných v lidské péči. Dva z těchto programů zároveň i vede (Evropský ex situ program pro šimpanze a Evropský ex situ program pro živorodkovité)."

Mláďata

V zoo se za uplynulý rok 2024 narodilo, vylíhlo či vykulilo přes 1 500 mláďat – zástupců všech skupin živočichů. Více než polovina mláďat byla u ryb, nemálo také u ptáků, savců, plazů a obojživelníků. U primátů se narodilo mládě kriticky ohroženého lemura mongoze (Eulemur mongoz) – jedno ze dvou mláďat narozených v Evropě – a již třetí mládě šimpanze hornoguinejského (Pan troglodytes verus). Zaznamenali jsme prvoodchov u jelínků vepřích (Hyelaphus porcinus porcinus), vikuní (Vicugna vicugna), hus kuřích (Cereopsis novaehollandiae), medak šikmošupinných (Oryzias loxolepis) a klaunů ostnitých (Amphiprion biaculeatus). Po třech letech se podařilo odchovat dvě mláďata kriticky ohrožených prasat visajánských (Sus cebifrons negrinus) z Filipín, po dlouhých dvanácti letech čtyři mláďata varanů papuánských (Varanus salvadorii), kterých žije v evropských zoo pouhých 26 jedinců. Dále se podařilo odchovat dvojčata pand červených (Ailurus fulgens fulgens) i mládě vzácné kočky rybářské (Prionailurus viverrinus). Stejně výjimečným je i odchov dvou mláďat levhartů cejlonských (Panthera pardus kotiya). Zajímavé odchovy se zdařily i u kondorů královských (Sarcoramphus papa), supů bělohlavých (Gyps fulvus), kulíšků nejmenších (Glaucidium passerinum) nebo křepelek korunkatých (Rollulus rouloul).

Dařilo se i druhům, jejichž přirozeně odchovaná mláďata poskytujeme pro posílení divokých populací. V roce 2024 jsme pro vypuštění do volné přírody bezplatně poskytli celkem 36 mladých jedinců:

  • 13 sov pálených (Tyto alba guttata) – vypuštěny v ČR
  • 3 puštíky bělavé (Strix uralensis macroura) – vypuštěni v Rakousku
  • 2 orlosupy bradaté (Gypaetus barbatus barbatus) – vypuštěni ve Francii
  • 2 supy mrchožravé (Neophron percnopterus percnopterus) – převezeni do Bulharska, kde budou vypuštěni v roce 2025
  • 15 poláků malých (Aythya nyroca) – vypuštěni v ČR
  • 1 orel mořský (Haliaeetus albicilla) – převezen do chovatelské základny ve Francii

Nové druhy

Mezi nové druhy pořízené v roce 2024 patří například pár sambarů skvrnitých (Rusa alfredi), pár orlů východních (Haliaeetus pelagicus), trio koroptví rudohlavých (Arborophila torqueola), 5 mangust žíhaných (Mungos mungo), chameleon laločnatý (Chamaeleo dilepis) a dále několik druhů ohrožených paprskoploutvých ryb, jako například rájovčíci (Parosphromenus anjunganensis), bojovnice zelenooké (Betta livida) či bojovnice červené (Betta rutilans). V několika případech došlo k návratu dříve chovaných druhů – karakala (Caracal caracal), osináka afrického (Atherurus africanus). Nově mohou návštěvníci v pavilonu Tanganika obdivovat kriticky ohrožené gekony modré (Lygodactylus williamsi), kteří byli dříve chováni v zázemí. Naopak jsme ukončili chov gazel perských (Gazella subgutturosa subgutturosa).

Transporty

V roce 2024 proběhlo v Zoo Ostrava neuvěřitelných 165 transportů. 

Jana Pluháčková, vedoucí zooložka: "Celkem jsme do Zoo Ostrava dovezli 184 jedinců. Naopak, ze zoo jsme úspěšně odvezli 635 jedinců – většinou se jednalo o odchovaná mláďata, která posílila chovy v jiných zoologických zahradách. Hned na začátku roku jsme vyměnili našeho mladého samce lva indického (Panthera leo persica) za samce ze Zoo Krakov."

K podobné obměně či dovozu nových chovných samců došlo i u dalších druhů – hrocha obojživelného (Hippopotamus amphibius), jelena milu (Elaphurus davidianus), onagera (Equus hemionus onager), nandu pampového (Rhea americana), jaka domácího (Bos mutus f. grunniens), tany severní (Tupaia belangeri), dále jsme dovezli 2 samce kolpíků růžových (Platalea ajaja) ze Zoo Walsrode a husice modrokřídlé (Cyanochen cyanoptera) až ze Zoo Beauval. 

Ale ani co se týče samic zoo nezahálela – dovezla samici jaguarundi (Herpailurus yagouaroundi), kriticky ohroženého morčáka šupinatého (Mergus squamatus), korunáče Sclaterova (Goura sclaterii), dvě chovné samice v přírodě vyhubených siků vietnamských (Cervus nippon pseudaxis) i novou samici zebry Grévyho (Equus grevyi). Proběhl i odvoz poměrně početné skupiny mláďat vzácných želv Hamiltonových (Geoclemys hamiltonii), celkem 28 jedinců, které se rozmnožují jen v několika málo zoologických zahradách, nebo 13 mahsírů obřích (Tor putitora), přičemž tři z těchto ohrožených ryb byli dospělí, tj. přes půl metru velcí jedinci. Mezi nejkomplikovanější transporty jistě patřil odvoz samce lemura červenobřichého (Eulemur rubriventer), samce vodušky abok (Kobus megaceros) a samice levharta cejlonského do Zoo Singapur. Na konci roku jsme pak dovezli samce medvěda ušatého (Ursus thibetanus) ze Státního zámku Konopiště.

Stavby

Největší stavbou roku 2024 byla rekonstrukce zadní a nejstarší části pavilonu Tanganika, kde se zabydlela skupinka mangust žíhaných. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Dále v zoo probíhaly rekonstrukce, úpravy a rozšíření hned několika expozičních celků: rekonstrukce a rozšíření průchozí Voliéry Papua, rekonstrukce dvou voliér v komplexu Voliér ptáků Tibetu a Číny, rekonstrukce střechy Malé Amazonie, rozšíření seníku v expozici Na Statku a rozsáhlá a náročná rekonstrukce návštěvnické části pavilonu slonů. Na závěr roku ještě proběhla výstavba vyhřívané jeskyně ve výběhu lvů a úprava výběhů šelem v komplexu Jižní Amerika. Dokončen byl také rozsáhlý projekt elektrifikace celého areálu zoo."

Ochrana přírody

Vedle mezinárodních záchovných programů probíhajících v rámci spolupráce mezi zoologickými zahradami poskytla zoo finanční prostředky i díky podpoře zřizovatele statutárního města Ostrava záchranným projektům, které jsou realizovány přímo v místech výskytu daných druhů (in situ). V rámci ochrany přírody jsme dosáhli hned několika milníků:

Na ochranu přírody po celém světě poputuje již pět korun ze vstupu

V červnu 2024 schválilo zastupitelstvo města Ostravy jednomyslně další navýšení příspěvku na podporu in situ programů ze tří na „Pět korun ze vstupu“. Prostřednictvím tohoto programu jsou do podpory ochrany přírody zapojeni i všichni návštěvníci zoo. Tyto projekty jsou realizované v místech přirozeného výskytu zvířat v různých koutech světa, dva z nich také v České republice.

  • Ochranu přírody nově koordinuje samostatné oddělení in situ ochrany přírody

Aktivity Zoo Ostrava směrem k podpoře mezinárodních ochranářských projektů realizovaných přímo v místech výskytu ohrožených druhů se neustále a systematicky rozšiřují a postupně narůstá i počet podporovaných projektů, proto bylo na jaře loňského roku založeno samostatné oddělení – oddělení in situ ochrany přírody, aby se zoo mohla věnovat ochranářské práci systematičtěji a efektivněji.

  • Lidé během podpořili obří želvu

Ve spolupráci s atletickým klubem SSK Vítkovice se uskutečnil 8. ročník charitativního běhu Zoo Ostrava, poprvé se běželo pro zástupce plazů, konkrétně na podporu afrických želv, předně pro třetí největší suchozemskou želvu – želvu ostruhatou (Centrochelys sulcata). Na běh se registrovalo celkem tisíc běžců, byla tedy naplněna maximální kapacita. Výtěžek ve výši 203 tisíc korun podpořil neziskovou organizaci African Chelonian Institute (ACI), jejímž cílem je vybudovat první centrum pro shromáždění znalostí týkajících se této skupiny živočichů.

  • Biodiverzita v zoo vzkvétá

Důležitým mezníkem v dalším zvyšování biodiverzity areálu bylo rozhodnutí o dalším hospodaření na rybnících, resp. ponechání všech rybníků v režimu přírodě blízkém, a podpořit tak ještě více místní biodiverzitu. Zcela bez zásahu nezůstanou, ty ale budou vedeny odborně a budou vést k vytváření různých přirozených biotopů, od rákosin přes litorální rostlinná společenstva, planktonní společenstva až po stojaté tůně s průzračnou vodou s hejny ryb.

Vzdělávání v zoo

V průběhu roku realizovali pracovníci výukového centra zoo 378 výukových programů pro více než 8 700 žáků z celého moravskoslezského regionu i dalších částí republiky. To je historicky nejvyšší počet programů a druhý nejvyšší počet odučených žáků. Zorganizovali také tři vědomostní soutěže pro žáky základních škol a dále již 18. ročník odborné konference určené pedagogickým pracovníkům: „Podíl zoologických zahrad při environmentálním vzdělávání, výchově a osvětě“. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Ve spolupráci s botaniky byly nově zařazeny komentované prohlídky bonsají v době, kdy nejsou tyto rostliny v expoziční části. Pro širokou veřejnost dále uspořádali řadu doprovodných akcí, přednášek, speciálních prohlídek, komentovaných setkání a dalších aktivit, které mají za cíl prezentovat ochranářskou práci ostravské zoo, zapojení do podpory mezinárodních ochranářských projektů, význam a poslání moderních zoologických zahrad a zároveň přinášejí náměty a příklady environmentálně šetrného chování a konkrétních činů, kterými může každý z nás přispět k ochraně životního prostředí a šetrnějšímu spotřebitelskému chování." 

Převážná část vzdělávacích aktivit byla realizována za finanční podpory Moravskoslezského kraje.

Další významné události

Čtvrtou sezónu mohli Ostravané i další zájemci zvolit atraktivní způsob dopravy do zoo dvoupodlažními autobusy, které během sezóny pendlovaly mezi zoo a dvěma nejlidnatějšími částmi Ostravy – Porubou a Ostravou-Jih. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Další možností netradiční dopravy byla jízda vlakem pohornickou krajinou z Českého Těšína na zastávku nedaleko zoo. Jedenáctým rokem pokračovala spolupráce se Záchranným útvarem Hasičského záchranného sboru České republiky, během níž absolvovaly desítky hasičů kurz manipulace se zvířaty. Dál se rozvíjela spolupráce s Ostravskou univerzitou, Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou, Záchrannou stanicí pro volně žijící živočichy v Bartošovicích, Českou koalicí pro ochranu biodiverzity, partnerskými zoologickými a botanickými zahradami a dalšími institucemi."

Pokračoval obrovský zájem dobrovolníků o nezištnou pomoc v zoo, a to nejen v souvislosti s odklízením škod po řádění živlů. Rekordní byl počet dobrovolníků firemních (688), kteří pomáhali při sedmi desítkách akcích, a stejně tak počet dobrovolníků individuálních a členů Kruhu přátel zoo. 

Veronika Máchová, koordinátorka dobrovolnické činnosti: "Celkem 73 dobrovolných spolupracovníků se v mottu „Každá hodina nám pomůže“ zapojilo alespoň jednou během roku do nejrůznějších činností. Dohromady nám věnovali více než 1 890 hodin svého volného času."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000046895/zoologickou-zahradu-v-ostrave-navstivilo-loni-rekordnich-630-577-lidi