Prevence, která z úst policistů i pracovníků BESIPu zaznívá opakovaně - Chodci, buďte vidět, noste reflexní prvky. Přesto letmý pohled na lidi, kteří kolem páté hodiny odpoledne procházejí Novým Jičínem vypovídá o tom, že většina z nich v tmavém oblečení v šeru zaniká.
obyvatelé a návštěvníci Nového Jičína:
“Někdy nosím reflexní prvky, když jdeme třeba po tmě.”
“Snažíme se, na kole i večer na procházce, ať jsme vidět.”
Tomáš Zbranek, preventista Krajského ředitelství PČR MS kraje: “Vlastně vidět a být viděn je alfou a omegou přežití v tom silničním provozu. Nejen vidět očima, ale i celou situaci vnímat, ten provoz, dobře se rozhlédnout, nemít na uších sluchátka, nekoukat do mobilního telefonu, protože v tomhle zimním období jsou i ty podmínky pro řidiče mnohem těžší proto, aby i ti řidiči chodce zaznamenali.”
Před několika dny došlo i v Novém Jičíně ke dvěma případům střetu auta s chodcem. V jednom z nich vozidlo srazilo ženu přímo na přechodu pro chodce, řidič ujel a žena skončila v péči záchranářů.
Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP: “V podstatě za loňský rok došlo k více než sedmdesáti fatálním zraněním chodců v provozu. Takže tím, že používám reflexní pásek, tak to riziko vlastního poškození při dopravní nehodě můžu snížit.”
Chodce v tmavém oblečení může řidič zaznamenat zhruba ve vzdálenosti 20 metrů, u světlejšího nebo výraznějšího oděvu může být viditelnost dvojnásobná. S reflexním prvkem až 200 metrů.