Pět zraněných a škoda za 300 tisíc korun. Takto nedávno dopadl požár v bytovém domě v Příboře, který vypukl od nabíjené baterie elektrokoloběžky. A podobné události nejsou v posledních době žádnou výjimkou.
Libor Andrýsek, ÚO HZS Nový Jičín, pracoviště prevence: “Zrovna v minulých dnech došlo k požáru elektrokoloběžky ve Frenštátě pod Radhoštěm. Kdy uživatel demontoval kryt od baterie a snažil se provést drobnou údržbu. Při následné montáži krytu zpět došlo k poškození jednoho z článků aku baterie vrutem a následně k okamžité chemické reakci dotčených článků. Duchapřítomný uživatel reagoval velmi rychle, nečekal až dojde k samotnému požáru, koloběžku chytil a z okna kuchyně vyhodil na volné prostranství před dům.”
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “V posledních dnech vyjížděli policisté i hasiči k několika případům vzplanutí baterii elektrokoloběžek a elektrokol. V rámci toho bychom chtěli dát nějaké doporučení lidem, které by měli dodržovat, aby eliminovali vzplanutí baterií těchto dopravních prostředků.”
Preventisté určitě doporučuji kupovat kvalitnější zboží a přečíst si návod na použití. Na elektrokole a elektrokoloběžce by lidé neměli jezdit za deště, baterii poškozuje vlhkost i vibrace, pokud jízda probíhá na nerovném terénu. Důležité je také vždy použít originální nabíječku.
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Důležitá jsou pravidla, jak bezpečně nabíjet. Rozhodně vždy zkontrolovat, jestli ten akumulátor není nějakým způsobem poškozený a určitě nabíjet pod dohledem. Nikdy nenabíjet například v noci, kdy všichni spí a ten požár by se mohl rozšířit, mohly by vzniknout škody na majetku, nedej bože ztráty na životech.”
Lidé by se nikdy neměli pouštět do neodborných oprav těchto elektrických dopravních prostředků.
Libor Andrýsek, ÚO HZS Nový Jičín, pracoviště prevence: “Velmi důležité je být u samotného nabíjení přítomen, aby člověk byl schopen reagovat na nějaké průvodní jevy. Kdy můžeme například cítit zápach po spálenině, můžeme vidět kouřit vycházející z prostoru baterie, můžeme slyšet různé praskání, syčení a podobně. V tomto okamžiku je nutno reagovat velmi rychle, pokud je elektrický dopravní prostředek nabíjen, je v prvé řadě nutno odpojit jej od zdroje napájení, to znamená vytáhnou jej ze zásuvky, shodí jističe a podobně- Potom, pokud je to možné, odstranit koloběžku, elektrokolo případě jiný elektrospotřebič z domu, nejlépe na volné prostranství, kde nehrozí rozšíření případného požáru na prostory bytu nebo domu.”
Pokud už není možná žádná z uvedených reakcí, platí jediné, ihned opustit objekt a volat hasiče. Obecně se požáry baterií těžce hasí a dochází k jejich opětovnému vzplanutí.
Výrobci proto doporučují, pokud je to možné, umístit doutnající baterii do nádoby s vodou, a to klidně na několik desítek hodin.