Týdenní workshop, který v dubnu pořádalo novojičínské gymnázium, byl zahajovacím setkáním nového partnerského projektu Erasmus+, v němž spolupracuje s norskou a estonskou školou.
Petr Zapletal, koordinátor projektů Erasmus+, Gymnázium Nový Jičín: “Je to dvouletý projekt, jehož tématem jsou dezinformace, trolling, propaganda a nástroje a techniky, které dezinformátoři používají, a také mediální gramotnost.”
Studenti společně analyzovali příklady falešných zpráv, učili se ověřovat zdroje informací a zjišťovali, jak mediální manipulace ovlivňuje veřejné mínění a demokracii.
Jeden z workshopů vedla v anglickém jazyce i absolventka gymnázia, která v současné době pracuje na doktorátu o dezinformacích na Masarykově univerzitě v Brně.
Tina Mizerová, lektorka spolku Fakescape: “Já jsem se dneska zaměřila hlavně na princip, který odborná literatura nazývá inokulace, což znamená, že když se studenti setkají s tím, jak se dezinformace šíří, proč by někdo dezinformace šířil, jak vypadají dezinformační kampaně a na kterých principech staví, tak budou potom odolnější v tom, poznat je, když se s nimi setkají ve skutečném světě.”
Tina Marie Kučerová, Gymnázium Nový Jičín: “Je to velmi obsáhlý program, každý den se něco děje. V pondělí jsme měli dopoledne ice breaking, kde jsme se seznamovali a rozdělili jsem do skupinek, kde jsem se rozdělili podle datumu narození, abychom měli něco společného, vždycky jeden Nor, jeden Estonec a jeden Čech. A dnes děláme celý den na projektech, myslím, že si to všichni velmi užívají, je to super.”
Andra Ellis Abramson (Estonsko): “Zažili jsem tady toho spoustu, navštívili jsme spoustu míst. A samozřejmě zajímavý je i samotný workshop, protože v něm získám spoustu užitečných informací o dezinformacích, které mohou použít i později, třeba při univerzitním studiu.”
Fredrik Sell Trømborg (Norsko): “Všechno je tu strašně levné, spousta dobrého jídla a pití za nízkou cenu. Ale teď vážně k projektu…naučili jsme se mnoho zajímavého o fake news a propagandě. Třeba jaký je rozdíl mezi cílenou dezinformací a pouhým omylem, kdy někdo nechce dezinformovat, ale prostě udělá chybu.”
V rámci týdenního pobytu se zahraniční studenti seznámili s městem a jeho okolím, navštívili radnici, expozici klobouků nebo Pustevny.
Příští školní rok bude projekt pokračovat v Estonsku a Norsku. Součástí je i spolupráce na dálku, která probíhá průběžně v mezidobí mezi workshopy. Kromě toho pokračuje na gymnáziu i další projekt Erasmus+, jehož tématem je udržitelnost.
Petr Zapletal, koordinátor projektů Erasmus+, Gymnázium Nový Jičín: “Gymnázium ovšem obdrželo akreditaci v mobilním programu, což znamená že můžeme garantovat, že to výměnné pobyty budou pokračovat i v dalších letech a naopak se budou i rozšiřovat. Jejich součástí jsou i výukové pobyty našich učitelů na zahraničních školách.”
Další zahraniční spoluprací gymnázia jsou také výměnné pobyty v rámci novojičínských partnerský měst, tedy německého Ludwigsburgu a francouzského Epinalu.