Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zahraniční stáž je pro studenty nejen jazykovou prověrkou

Nový Jičín |

Studenti Mendelovy střední školy prezentovali zahraniční stáže, financované z programu Erasmus+. Ve firmách a různých společnostech v šesti zemích Evropy pracovali tři týdny.

Zahraniční stáže absolvovali studenti napříč všemi obory Mendelovy střední školy, zdravotnického, ekonomického a IT. V šesti zemích Evropy strávili v květnu tři týdny, z toho čtrnáct dní bez pedagogického dozoru.

Kateřina Klevarová, koordinátorka Erasmus+, Mendelova střední škola: “V loňském školním roce jsme poslali studenty do šesti zemí, do Irska, Estonska, na Maltu, do Německa, Španělska a Finska. A naši studenti pracovali v různých firmách, malých a středních podnicích, domovech pro seniory, různých sociálních zařízení. Pracovali také v cestovních kancelářích, záleželo na oboru jejich studia.”

Teď, už jako čtvrťáci, prezentovali tito studenti své zkušenosti o rok mladším spolužákům, které možnost takto vycestovat teprve čeká.

Adéla Žingorová, studentka Mendelovy střední školy: “Já jsem byla na Maltě a pracovala jsem jako ošetřovatelka v domově důchodců. Určitě jsem se posunula hodně v té angličtině, protože na Maltě je úřední jazyk angličtina. Vyzkoušela jsem se, jak je to je pracovat v terénu se starýma lidmi.”
Samuel Mráz, student Mendelovy střední školy: “Já jsem byl tři týdny na Maltě, věnoval jsem se administrativě v domově důchodců a mou náplní byla práce v Excelu, ve Wordu, kde jsme se snažili digitalizovat ten jejich evidenční systém.”
Adam Vjaclovský, student Mendelovy střední školy: “Ve Finsku a byli jsme teda přímo v městě Turku, což je bývalé hlavní město Finska. Byli jsme ve firmě Shift a byla to vlastně firma zaměřená na propagaci různých akcí a vlastně zvou si tam přímo slavné osobnosti z celého Finska.”
Lucie Haitlová, ředitelka Mendelovy střední školy: “My se dlouhodobě zapojujeme do programů Erasmus plus. Dává nám to smysl, protože žáci mají možnost vycestovat do zahraničí a odzkoušet si své odborné znalosti. Osamostatní se ve svém životě, zdokonalí své jazykové dovednosti a samozřejmě musí umět spolupracovat na mezinárodní úrovni.”

Studenti stáž jednoznačně hodnotili jako velmi přínosnou, a to ve více ohledech.

Samuel Mráz, student Mendelovy střední školy: “Rozhodně je velice přínosná, jelikož jsem měl možnost si na tři týdny vyzkoušet bydlet nebo být ve vlastním ubytování. Museli jsme mezi sebou komunikovat, jak už na tom ubytování, tak na pracovišti. Takže rozhodně jsem se posunul v tom anglickém jazyce. Následně taky jsem si našel nové přátele, se kterými jsme získali, nebo máme spoustu nových zážitků a zkušeností. Nejen pracovních, ale i těch osobních.”
Adéla Žingorová, studentka Mendelovy střední školy: “Myslím si, že se osamostatníte, protože se musíte o sebe starat a vyzkoušíte, jestli to zdravotnictví je pro vás. A i tu angličtinu si polepšíte a myslím si, že i zážitky s těma kamarádkami, je to skvělá zkušenost, jako zopakovala bych s to určitě.”
Adam Vjaclovský, student Mendelovy střední školy: “Určitě, protože takovou zkušenost tady v Česku nikde neseženou, takže určitě bych doporučil. Tak rozhodně komunikace s lidmi a hlavně organizace, ať už sám sebe, tak i vlastně právě těch společenských akcí a celkově tedy tohle.”
Kateřina Klevarová, koordinátorka Erasmus+, Mendelova střední škola: “Samozřejmě, oni se nezlepšují jenom ve svých odborných kompetencích a dovednostech, ale posilují i takzvané soft skills, to znamená měkké dovednosti. To jsou hlavně kreativita, kritické myšlení, je to týmová práce a komunikace.”

O zahraniční praxe bývá vždy velký zájem. Kritérii pro účast jsou prospěch, zapojování se do aktivit školy i mimoškolní činnost studenta. Pro nadcházející období chce škola umožnit takto vycestovat většímu počtu žáků, mohlo by jich být téměř čtyřicet, a zapojit chce i další zemi - Rakousko.



Nahlásit chybu


K tématu

Novojičínská škola vyslala studenty do šesti zemí Evropy

20. října 2025 10:43 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Studenti novojičínské Mendelovy střední školy prezentovali zahraniční stáže, financované z programu Erasmus plus. Ve firmách a různých společnostech v šesti zemích Evropy pracovali tři týdny.

Novojičínské podnikatele podpoří workshop, účast je zdarma

26. března 2025 7:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Lidé, kteří mají podnikavého ducha, se mohou zdarma zúčastnit workshopů pořádaných společně novojičínskou a kopřivnickou radnicí. Program “Podnikej raz dva”, který začne v dubnu, ještě před startem otestovali studenti středních škol.

Nový Jičín povzbudí podnikatele workshopem, je zdarma a zájemci se mohou hlásit do konce týdne

24. března 2025 10:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Lidé, kteří mají podnikavého ducha, se mohou zdarma zúčastnit workshopů pořádaných společně novojičínskou a kopřivnickou radnicí. Program “Podnikej raz dva”, který začne v dubnu, ještě před startem otestovali studenti středních škol.


Těžba dřeva v Moravskosleszkém kraji lehce stoupá. Jde hlavně o řešení kalamit

Dnes 12:33 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Dendrologové a arboristé pravidelně kontrolují zdravotní stav stromů a vyhodnocují jejich případná poškození či rizika. Součástí péče o lesy je ale také práce lesníků – včetně těžby dřeva, která patří k běžnému hospodaření v lese, i když ji lidé často vnímají s rozpaky. Odborníci přitom zdůrazňují, že kácení je důležité pro obnovu lesa a v mnoha případech se ani nevyčerpají všechny povolené kvóty těžby.

Ze dvou Základních uměleckých škol v Ostravě vznikne jedna velká

Dnes 12:16 | Ostrava-Jih | Tomáš Tikal

Moravskoslezský kraj sloučí dvě základní umělecké školy v obvodě Ostrava-Jih. V pondělí to schválili zastupitelé. Krok se ale nelíbí některým učitelům i rodičům.

V Šenově na ulicích Dolní a Okružní budou stát nové mosty, místo původních, které vzaly povodně

Včera 13:30 | Celý MS kraj | Gabriela Stašová

V Šenově se poblíž sebe na ulicích Dolní a Okružní nacházely dva mosty, místo kterých momentálně probíhá výstavba zcela nových. Ty nahradí dva původní mosty, které byly zlikvidovány kvůli statice narušené při posledních povodních.

Děti v Ostravě-Jihu letos rozpohybují dva sportovní projekty - School Games a Trenéři do škol

Dnes 11:55 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Děti z Ostravy-Jihu letos čeká větší podpora v pravidelném pohybu a sportu. Za prvé se chystá již třetí ročník projektu School Games, ale od září se navíc pět základních škol obvodu zapojí do projektu Trenéři do škol.

Předložte nápad. Do roka může vylepšit Nový Jičín

Včera 13:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Město vyhlásilo další ročník participativního rozpočtu. Lidé mohou opět navrhovat nápady, které přispějí ke zlepšení veřejného prostoru. Čas mají do poloviny dubna.

Projekt S knížkou do života funguje v Ostravě už 9 let. Začít jde už v prvním roce života dítěte

Včera 13:40 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Březen je měsícem čtenářů a v Ostravě si připomínáme také úspěšný projekt S knížkou do života – Bookstart. Knihovna města Ostravy jeho prostřednictvím inspiruje rodiče, aby dětem co nejdříve otevřeli svět příběhů. Knihy dostávají i ty nejmenší děti při vítání občánků.

Na obchvatu Frýdku-Místku konečně končí omezení kvůli hluku, radar ale měří dále

Včera 8:58 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na obchvatu Frýdku-Místku, který je součástí dálnice D48, skončila výměna mostních závěrů. Ta byla nutná, protože si ji vyžádalo opatření ke snížení hlučnosti. Do okolí mostu přes řeku Morávku se totiž šířil nepříjemný zvuk, když dilatační spáry přejížděly pneumatiky nákladních automobilů.

Oderské koupaliště se v příští sezóně znovu otevře, rekonstrukce začne pravděpodobně už v dubnu

Dnes 10:30 | Odry | Michal Slonina

Koupaliště v Odrách je už od roku 1898 oblíbeným cílem plavců z města i okolí. Před třemi lety ale provozovatel narazil na problémy ve strojovně a odborný posudek potvrdil, že plovárna už není dále provozuschopná. Změnit to má plánovaná rekonstrukce.

Amputované prsty nebo pády z výšky. Záchranáři o víkendu vyjížděli ke zraněním při práci na zahradách

Včera 11:37 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Téměř dvacet lidí se o víkendu zranilo při práci na zahradě. Tři z nich spadli z výšky při ořezávání stromů a někteří přišli o prst na ruce. Záchranáři upozorňují na opatrnou manipulaci s elektrickým zahradnickým nářadím.

Holocaust připomenou ve Fulneku Kameny zmizelých, součástí projektu je i doprovodný program

Dnes 11:00 | Fulnek | Michal Slonina

Kostel sv. Josefa ve Fulneku rozezněla židovská hudba v rámci koncertu na podporu projektu Kameny zmizelých. Ten ve Fulneku připomene oběti nacistické perzekuce.

Večer s oslavou kytarové muziky a křtem nových nahrávek Jakuba Jalůvky

Včera 17:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V Klubu Galerka se uskutečnil křest autorských skladeb novojičínského kytaristy Jakuba Jalůvky. Kmotrem nahrávky byla legenda české basové kytary Jaroslav Janek. Hostem večera byla absolventka prestižní Berklee.

Novojičínská Galerka zažila křest a setkání skvělých kytaristů

Včera 12:13 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V Klubu Galerka se uskutečnil křest autorských skladeb novojičínského kytaristy Jakuba Jalůvky. Kmotrem nahrávky byla legenda české basové kytary Jaroslav Janek. Hostem večera byla absolventka prestižní Berklee.

Fokus potěšil prázdninovým sférickým kinem a láká na nabité léto

Včera 11:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Následující reportáži se vrátíme do prvního březnového týdne, kdy novojičínské děti zažívaly jarní prázdniny. Strávit je mohly třeba na táboře ve Středisku volného času Fokus.

Studéňáci mohou ovlivnit další novinku ve městě, hlasovat budou o psím hřišti a kuličkodráze

Včera 8:56 | Studénka | Petra Dorazilová

Participativní rozpočet vstoupil ve Studénce do sedmého ročníku. Lidé do něj podali tři návrhy. O vítězi bude rozhodovat veřejnost mezi psím hřištěm a kuličkovou dráhou

Osobní vůz skončil v řece Jičínce, hasiči ho museli vytáhnout jeřábem

15. března 2026 15:20 | Nový Jičín | Lukáš Zavadil

Hasiči v neděli ráno zasahovali u osobního vozidla, které sjelo v Novém Jičíně do řeky Jičínky, nedaleko tamního obchodního centra Tabačka. Událost se obešla bez zranění a bez úniku provozních kapalin.

Bílovecký park Střelnice čeká komplexní revitalizace, začne ještě letos demolicí bývalé restaurace

14. března 2026 10:30 | Bílovec | Michal Slonina

Park Střelnice v Bílovci je oblíbeným cílem nejen obyvatel města, kterým nabízí odpočinek i sportovní vyžití. Už brzy ale celý areál projde komplexní revitalizací a stane se moderním volnočasovým prostorem.

Zahraniční stáž je pro studenty nejen jazykovou prověrkou
Vydáno 20. října 2025 16:30, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Studenti Mendelovy střední školy prezentovali zahraniční stáže, financované z programu Erasmus+. Ve firmách a různých společnostech v šesti zemích Evropy pracovali tři týdny.

Zahraniční stáže absolvovali studenti napříč všemi obory Mendelovy střední školy, zdravotnického, ekonomického a IT. V šesti zemích Evropy strávili v květnu tři týdny, z toho čtrnáct dní bez pedagogického dozoru.

Kateřina Klevarová, koordinátorka Erasmus+, Mendelova střední škola: “V loňském školním roce jsme poslali studenty do šesti zemí, do Irska, Estonska, na Maltu, do Německa, Španělska a Finska. A naši studenti pracovali v různých firmách, malých a středních podnicích, domovech pro seniory, různých sociálních zařízení. Pracovali také v cestovních kancelářích, záleželo na oboru jejich studia.”

Teď, už jako čtvrťáci, prezentovali tito studenti své zkušenosti o rok mladším spolužákům, které možnost takto vycestovat teprve čeká.

Adéla Žingorová, studentka Mendelovy střední školy: “Já jsem byla na Maltě a pracovala jsem jako ošetřovatelka v domově důchodců. Určitě jsem se posunula hodně v té angličtině, protože na Maltě je úřední jazyk angličtina. Vyzkoušela jsem se, jak je to je pracovat v terénu se starýma lidmi.”
Samuel Mráz, student Mendelovy střední školy: “Já jsem byl tři týdny na Maltě, věnoval jsem se administrativě v domově důchodců a mou náplní byla práce v Excelu, ve Wordu, kde jsme se snažili digitalizovat ten jejich evidenční systém.”
Adam Vjaclovský, student Mendelovy střední školy: “Ve Finsku a byli jsme teda přímo v městě Turku, což je bývalé hlavní město Finska. Byli jsme ve firmě Shift a byla to vlastně firma zaměřená na propagaci různých akcí a vlastně zvou si tam přímo slavné osobnosti z celého Finska.”
Lucie Haitlová, ředitelka Mendelovy střední školy: “My se dlouhodobě zapojujeme do programů Erasmus plus. Dává nám to smysl, protože žáci mají možnost vycestovat do zahraničí a odzkoušet si své odborné znalosti. Osamostatní se ve svém životě, zdokonalí své jazykové dovednosti a samozřejmě musí umět spolupracovat na mezinárodní úrovni.”

Studenti stáž jednoznačně hodnotili jako velmi přínosnou, a to ve více ohledech.

Samuel Mráz, student Mendelovy střední školy: “Rozhodně je velice přínosná, jelikož jsem měl možnost si na tři týdny vyzkoušet bydlet nebo být ve vlastním ubytování. Museli jsme mezi sebou komunikovat, jak už na tom ubytování, tak na pracovišti. Takže rozhodně jsem se posunul v tom anglickém jazyce. Následně taky jsem si našel nové přátele, se kterými jsme získali, nebo máme spoustu nových zážitků a zkušeností. Nejen pracovních, ale i těch osobních.”
Adéla Žingorová, studentka Mendelovy střední školy: “Myslím si, že se osamostatníte, protože se musíte o sebe starat a vyzkoušíte, jestli to zdravotnictví je pro vás. A i tu angličtinu si polepšíte a myslím si, že i zážitky s těma kamarádkami, je to skvělá zkušenost, jako zopakovala bych s to určitě.”
Adam Vjaclovský, student Mendelovy střední školy: “Určitě, protože takovou zkušenost tady v Česku nikde neseženou, takže určitě bych doporučil. Tak rozhodně komunikace s lidmi a hlavně organizace, ať už sám sebe, tak i vlastně právě těch společenských akcí a celkově tedy tohle.”
Kateřina Klevarová, koordinátorka Erasmus+, Mendelova střední škola: “Samozřejmě, oni se nezlepšují jenom ve svých odborných kompetencích a dovednostech, ale posilují i takzvané soft skills, to znamená měkké dovednosti. To jsou hlavně kreativita, kritické myšlení, je to týmová práce a komunikace.”

O zahraniční praxe bývá vždy velký zájem. Kritérii pro účast jsou prospěch, zapojování se do aktivit školy i mimoškolní činnost studenta. Pro nadcházející období chce škola umožnit takto vycestovat většímu počtu žáků, mohlo by jich být téměř čtyřicet, a zapojit chce i další zemi - Rakousko.



Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000051197/zahranicni-staz-je-pro-studenty-nejen-jazykovou-proverkou