Mezi nejkrásnější betlémy v kraji patří ten v novojičínské Španělské kapli. Tento unikátní betlém obsahuje celkem 140 figurek, jednou z nejstarších je ležící pastýř, je na něm dokonce zachován letopočet 1889.
“Tento betlém už se staví od roku 1968, to znamená 48 let. Už je to prakticky generační záležitost,” uvedl Bohumír Kaštovský, stavitel betléma.
Stavby betléma se poprvé ujal otec pana Kaštovského a dnes už se na ní podílí i nejmladší čtvrtá generace.
“Začal s tím tatínek v roce 1968, už měl nějakou představu o betlémech, protože nám jako malým dětem betlém doma stavěl z dřevěných figurek, které byly po dědečkovi a pradědečkovi,” zavzpomínal Bohumír Kaštovský.
Už tehdy si všimli, že některé figurky jsou přizpůsobené na pohyb.
“Což mě zaujalo: Začal jsem tím, že jsem k figurce dřevorubce přidělal táhlo, figurka dostala elektromotorek z vyřazeného gramofonu a figurka začala chodit a to byl začátek toho, že něco jsem se snažili v tom betlému zpohybnit a dneska už je to tohle dílo,”
Pohyb betléma stále zajišťují jednoduché mechanismy. Zajímavý je systém zastavení v pásu, který vodí figurky kolem jesliček.
”Tuhle specialitku vymyslel můj tatínek, protože on měl takovou představu, aby opravdu figurka, která k Ježíškovi jde, se zastavila,” doplnil Bohumír Kaštovský
Dnes už se betlém neobejde bez pomoci počítače a částečně je také ozvučen. Zajímavým efektem je také hořící oheň.
“Je tam použitý starý fén východoněmecký, který šel potichu, červené světlo a plamínky z tkaniny,” popsal jeden z detailů další ze stavitelů betléma František Urban.
Všechny tyto důmyslné detaily jsou nakonec skryty pod betlémskou krajinou. Tu dotváří ručně malované plátno, jeho současná podoba je dílem Bohumíra Kaštovského.
Poprvé se tento betlém otevře veřejnosti na Štědrý den během dětské vánoční mše.