Předvánoční shon začíná nabírat na intenzitě. Přesto se najdou lidé, kteří se zastaví na náměstí a zvědavě přihlíží ukázkám stědrovečerních věšteckých tradic.
“Jsou všechny rovné, máte jistý klidný život,” věští z kousku kovu Jiřina Boková, Starojická historická společnost
Lití olova sice nahrazuje zdraví neškodlivý cín, nicméně princip je stejný. Roztavený kov rychle vlít do studené vody.
“Pokud je odlitek naopak pokroucený, znamená to nejasnosti a zmatky,” dodala Jiřina Boková.
“Když jsme začali tyto tradice oživovat, a to nejen tady v Novém Jičíně, ale i v okolí, tak jsme se setkali s tím, že mnoho lidí opravdu ty tradice neznalo,” uvedl Rudolf Polzer, Starojická historická společnost.
Především kolemjdoucí rodiny s dětmi se tak nechávají zlákat příjemnou atmosférou a zkouší, co lze dělat se sušeným ovocem, perníky a co se dá vyčíst z obyčejných jablek.
“Je pěkná básnička o tom, jak vánoční stromeček zavoní v pokoji a maminka u stolu jablíčko rozkrojí. A když ho rozkrojí, uvidí hvězdičku, co byla schovaná v červeném jablíčku,” dokončila ukázku Jana Polzerová z Starojické historické společnosti.
Stejně jako rovný odlitek kovu znamená i pravidelná hvězda zdraví a pohodu. Vůbec jablka, ale i další sušené ovoce bylo inspirací také pro různé vánoční ozdoby. Třeba tyhle krásné růžičky nebo roztomilé čerty.
Jana Polzerová
Členové historické společnosti také kolemjdoucím připomínali, jaké věštecké zvyky znamenaly odchod od rodiny, třeba házení střevícem a pouštění skořápek ořechů po vodě.
“Nebo ženské chodily ven a třásly stromem a chtěly slyšet, odkud štěká pes, že odtamtud přijde mládenec a takových zvyků bylo strašně moc. Jo, a ještě to důležité při zdobení vánočního stolu, které se dodržuje i dodnes. Vždycky musel být na stole sudý počet talířů,” dodala Jiřina Boková.
Podle lidové pověry prý chodila smrt obhlížet prostřené stoly a tam kde byl lichý počet talířů se do roka pro někoho vrátila.