Na území města působí dlouhodobě čtyři církve. Mezi největší patří římskokatolická a českobratrská evangelická, a právě jejich zástupce jsme o zhodnocení roku požádali.
Alois Peroutka, farář a děkan Římskokatolické církve
“V oblasti církve to byl roku jubilejní, rok Božího milosrdenství, jak vyhlásil papež František,”
Novojičínským farníkům se v této souvislosti podařilo absolvovat v září cestu po stopách sv. Pavla přes Řecko až do Říma.
“Já bych řekl, že v tomto duchu alespoň ve mě toto bylo velice silné a vnímal jsem, co to pro mne znamená, že Bůh je milosrdný a že člověk má stále šanci se k němu obrátit,”
Co se týče neklidné doby, v souvislosti i s celospolečenským děním, není to podle děkana nic výjimečného.
“Ten neklid začíná v člověku. Jako sama doba nemůže být neklidná, doba je pořád stejná, Slunce stejně vychází a zapadá, střídají se roční období. Ten problém, toho klidu a neklidu bude možná v tom, že jsme si vymysleli internety a mobily a tak dále. I mi vadí, když mi někdo pošle zprávu na e-mail a chtěl by, abych mu odpověděl do pěti minut. A víme, že dříve, když se poslal dopis, tak se čekalo týden, čtrnáct dní,”
Děkan připouští, že ani on se bez moderních technologií neobjede, nicméně je podle něj dobré, naučit se tyto impulsy od sebe vzdálit.
Farář Českobratrské církve evangelické vzpomíná na končící rok jako na období celé řady zajímavých setkání.
Pavel Prejda, farář Českobratrské církve evangelické
“Kromě klasických bohoslužeb, které tady jsou, to byly setkání s dětmi, s dospělými, setkávali jsme se při náboženství, při biblických hodinách, ale třeba také při netradičních akcích, jako je Noc kostelů, kdy tady byl koncert, divadlo, trénovali jsme tance a podobně,”
Rok 2016 jej také potěšil rostoucím zájmem lidí.
“Nejsou to žádné zástupy, ale mám velkou radost, že se tady objevují noví lidé, mladí, kteří hledají a ptají se po smyslu života a hledají cestu do evangelického sboru v Novém Jičíně,” uzavřel farář Pavel Prejda.