Původem frenštátský rodák Petr Šigut se fotografováním živí už 15 let, nejčastěji vydává knihy a kalendáře s tématikou Beskyd. Výzvu, aby se v minulém roce zúčastnil dakarské expedice k 30. výročí legendárního závodu, nemohl odmítnout.
”Kde jsme oslovili Karla Lopraise a s jeho originál starou Tatrou po renovaci jsme absolvovali celou cestu celého závodu až do Dakaru. Cesta trvala necelé dva měsíce a najeli jsme 18 tisíc kilometrů,” uvedl Petr Šigut, fotograf.
Zkopírovat původní trasu závodu Paříž - Dakar do detailu nešlo, například výprava nezískala povolení vjezdu do Alžíru. Musela volit okliku přes Maroko a západní Saharu, potom už pokračovala klasicky přes Mauretánii a Senegal.
“Každá ta země je jiná, Maroko je nesmírně fotogenické, jsou tam obrovské vysoké hory, kde se lyžuje, pod tím rostou pomerančovníky, západní Sahara je tisíc kilometrů ničeho, jenom písku,” popsal postřehy z cesty fotograf.
Náročné, i na psychiku, bylo cestovní Mauretánií.
“Měli jsme tam příhodu, kdy jsme se ptali na cestu, a ptali jsme se, kudy se dostaneme do pouštního města Atar. Tak nám řekli, že je to jednoduché, že pojedeme dva dny kolem kolejí po pravé straně, po dvou dnech dojedeme ke stromu, tam odbočíme doprava a za další den budeme v Ataru. A tak to doopravdy bylo. Hlavně se nesmí přejet na druhou stranu kolejí, protože celé území je zaminované,” vzpomíná Petr Šigut.
Na výstavě je k vidění výběr asi 40 fotografií, které jsou průřezem všech projetých zemí. Upozornit na ty nejpozoruhodnější není podle autora jednoduché. Na jedné z nich je například zachyceno lyžování v moři v Dakaru.
Další fotografie, na kterou má Petr Šigut nezapomenutelné vzpomínky, vznikla v jedné vesničce v Mali, kde jak zjistili, ještě nikdy před nimi nedojelo auto.
Pozoruhodná výstava “Sen o Dakaru” je v Návštěvnickém centru k viděné do konce března.