Kdysi architektonické skvosty, Hückelovy vily, odkoupilo město od soukromého vlastníka loni v červnu, a snaží se je zachránit. Nad tím, jak ztichlé domy oživit, se zamýšleli také studenti brněnské fakulty architektury. Vzniklo devět vizualizací, které vycházejí z historických možností objektů a také využívají jejich okolí. Město je teď představilo malou vernisáží v aule radnice.
“V těch vilách buď budou zase reprezentační společenské funkce, ale všechno se do těch vil nedostane, proto je obohacujeme ještě další dostavbou, takže tam máme v některých variantách společenský sál, v jiných máme ubytování, hotel, pak tam máme welness centrum,” uvedla Helena Zemánková, Fakulta architektury VUT v Brně.
Myšlenky z návrhů studentů se mohou odrazit v připravovaném zadání architektonické soutěže. Právě pro její úspěšnou realizaci město vytvořilo speciálně k Hückelovým vilám poradní sbor.
“Tyto práce jsou přínosné, pro poradní orgán, pro město i pro veřejnost, aby bylo vidět, co všechno je možné a co není možné. Samozřejmě názory se budou lišit o to, že je to kulturní památka,” vyjádřil se Kamil Mrva, architekt, člen poradního výboru k Hückelovým vilám.
“Jsou to velice zajímavé náměty týkající se všech těch oblastí, které umožňuje územní plán, to znamená školství, kultura, volnočasové aktivity, sociální oblast, zdravotnictví,” dodal Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.
“Tyto dvě vily jsou podle mého názoru pro Nový Jičín jednou z nejdůležitějších historických památek, a je potřeba se k nim chovat citlivě. Tak aby na jedné straně šel vidět ten kontrast té historie a nového možného využití, ale třeba mě samotného lákají spíše věci, které jsou skoro neviditelné vůči těmto dvěma památkám, to znamená varianta do podzemí a varianta s prací se zelní a parkem je velice přínosná,” doplnil architekt Kamil Mrva.
Město musí nejen vymyslet smysluplné využití vil, ale jejich revitalizaci zajistit také finančně. Předběžné odhady hovoří o 200 milionech korun. Na jednání poradního výboru si radnice postupně zve potenciální spoluinvestory, například z univerzitního nebo zdravotnického prostředí.
Z auly radnice se práce studentů přesunou dolů do vestibulu, kde se je budou moci prohlédnout i lidé a také hlasovat o tom, která se jim nejvíce líbí.
Návrhy studentů zde budou vystaveny do konce března. Na 21. dubna pak radnice k záměru obnovy Hückelových vil připravuje také veřejné projednávání.