Robotickým systémem Da Vinci je novojičínská nemocnice vybavena 16 let, od loňského roku má dokonce dva tyto roboty. Chirurgové tak mohou provádět více zákroků šetrněji a efektivněji. Pomáhají především onkologickým pacientům, nicméně i tam, kde jde o záchranu spokojeného života.
Martin Adamec, pacient po robotické operaci: “Chrápal jsem celý život, až poslední dva roky mě přítelkyně upozornila, že to není jen chrápání, ale že se při spánku dusím. A to byl ten impuls k tomu, abych navštívil doktora a zeptal se ho, jestli je to úplně v pořádku.”
Martin Adamec tak byl pak prvním pacientem na Moravě, u kterého chirurgové oddělení ORL v novojičínské nemocnici provedli právě robotickou operaci spánkové apnoe.
Jakub Syrovátka, primář Oddělení ORL Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Dříve tyto výkony byly prováděny jinou technikou, která nebyla tak dokonalá, a ten výkon mohl trvat déle. A navíc, efekt toho výkonu mohl být méně trvalý. Robotický systém nám umožní dostat se při operaci i na místa, kde to dříve nebylo možné. Například jakoby "za roh". To znamená, že operatér detailně vidí operovanou oblast. I přes nižší rizika tak vlastně během robotického výkonu dokážeme operovat přesněji a lépe.”
Martin Adamec, pacient po robotické operaci: “Opravdu teď vnímám ten spánek úplně jinak, opravdu spí se mi jinak, mám každou noc sny. Je to opravdu před a po velký rozdíl.”
Jakub Syrovátka, primář Oddělení ORL Nemocnice AGEL Nový Jičín: “V současné době tento zákrok v České republice provádíme robotickým systémem pouze zde v Novém Jičíně. Nejsme ale první, takovým průkopníkem byl pan primář Sláma v Ústí nad Labem. Ale v současné době je robotický systém pro spánkovou apnoe využívat pouze zde.”
Obecně spánkovou apnoí trpí většina mužů. Vhodnost využití této operace posuzuje individuálně lékař.