Robotickým systémem Da Vinci je novojičínská nemocnice vybavena 16 let, od loňského roku má dokonce dva tyto roboty. Chirurgové tak mohou provádět více zákroků šetrněji a efektivněji. Pomáhají především onkologickým pacientům, nicméně i tam, kde jde o záchranu spokojeného života.
Martin Adamec, pacient po robotické operaci: “Chrápal jsem celý život, až poslední dva roky mě přítelkyně upozornila, že to není jen chrápání, ale že se při spánku dusím. A to byl ten impuls k tomu, abych navštívil doktora a zeptal se ho, jestli je to úplně v pořádku.”
Martin Adamec tak byl pak prvním pacientem na Moravě, u kterého chirurgové oddělení ORL v novojičínské nemocnici provedli právě robotickou operaci spánkové apnoe. Jednalo se konkrétně o závěs měkkého patra a plastiku hltanu.
Jakub Syrovátka, primář Oddělení ORL Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Dříve tyto výkony byly prováděny jinou technikou, která nebyla tak dokonalá, a ten výkon mohl trvat déle. A navíc, efekt toho výkonu mohl být méně trvalý. Robotický systém nám umožní dostat se při operaci i na místa, kde to dříve nebylo možné. Například jakoby "za roh". To znamená, že operatér detailně vidí operovanou oblast. I přes nižší rizika tak vlastně během robotického výkonu dokážeme operovat přesněji a lépe.”
Po robotickém zákroku zůstal tento pacient týden v nemocnici, zhruba další tři týdny ještě strávil doma.
Martin Adamec, pacient po robotické operaci: “Ten spánek už jsem začal cítit v tom druhém týdnu po té operaci, že je tam velká změna, že se mi dýchá úplně jinak při tom spánku. Návrat do normálního života trval zhruba ten měsíc.”
Jakub Syrovátka, primář Oddělení ORL Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Tak to trvání by mělo být dlouhodobé. Já jako chirurg jsem samozřejmě vždycky spokojený hlavně, když je zlepšené to subjektivní vnímání, což tady došlo ke zlepšení kvality toho spánku. Ale potom po několika měsících, takhle jsme s pánem domluveni a se všemi pacienty, co takto řešíme, že po několika měsících dojde k takzvanému objektivnímu měření, jak vlastně ty parametry v tom spánku se zlepšily.”
Martin Adamec, pacient po robotické operaci: “Jde také o to, že ještě před tou operací to byl pro mě opravdu problém, ta únava byla opravdu citelná velká, musel jsem opravdu po ránu vypít hodně káv, abych se nastartoval do nějakého normálním stavu, večer jsem byl opravdu unavený takovým způsobem že, mě stačilo posadit do křesla a mohl jsem usnout na místě. A teď to tak necítím, ta únava je prostě pryč a ten spánek je vydatný. Spí se mi jinak, mám každou noc sny. Je to opravdu před a po velký rozdíl.”
Jakub Syrovátka, primář Oddělení ORL Nemocnice AGEL Nový Jičín: “V současné době tento zákrok v České republice provádíme robotickým systémem pouze zde v Novém Jičíně. Nejsme ale první, takovým průkopníkem byl pan primář Sláma v Ústí nad Labem. Ale v současné době je robotický systém skutečně pro operace spánkové apnoe využívat pouze zde.”
Obecně spánkovou apnoí trpí většina mužů. Vhodnost využití této operace posuzuje individuálně lékař. Od 1 ledna 2024 proplácí tento výkon zdravotní pojišťovny.