Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stíhacího pilota RAF uctili v rodném Straníku sochařským dílem

Nový Jičín |

V novojičínském Straníku byl odhalen pomník válečnému veteránu Josefu Vavříkovi, který se zde v roce 1919 narodil. Za druhé světové války byl stíhacím pilotem Britského královského letectva.

Pietní akt k odhalení pomníku válečnému veteránu Josefu Vavříkovi se uskutečnil na hřbitově ve Straníku u Nového Jičína. Právě zde bylo instalováno dílo akademického sochaře Jakuba Gajdy, které bude zdejšího rodáka, stíhacího pilota Britského královského letectva za II. světové války trvale připomínat.

Josef Vavřík, syn válečného veterána Josefa Vavříka: “Je to velká sláva, otec by s něčím takovým v životě nepočítal a asi by mu to připadalo hodně pompézní. Nicméně jsem rád, že ten pomník bude připomínat nejen jeho, ale všechny lidi v odboji, kteří riskovali denně životy i tady za okupace, a nakonec se všichni podíleli na porážce nepřítele a osvobození našich národů.”

Josef Vavřík zemřel v 76 letech v roce 1995. Impulsem zrodu tohoto památníku byl dopis historika a specialisty na letce RAF Jana Goláně, který před několika lety obdržela novojičínská radnice.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Díky němu město začalo uvažovat, že bychom měli toto pietní místo vybudovat, což se podařilo i za pomoci akademického sochaře Jakuba Gajdy.”
Jakub Gajda, akademický sochař, autor pomníku: “Zvolil jsem dva masivní betonové díly, které trochu evokují plochu, ze které vzlétala a na kterou přistávala letadla našich letců. A jako hlavní motiv toho upraveného betonu jsem si zvolil stylizovanou českou vlajku, tehdy československou.”

Nahoře na pomníku je umístěna nerezová vlaštovka, motiv, který připomíná dětství Josefa Vavříka a jeho touhu létat, a jsou zde dva nápisy - latinsky a česky “Ne mnozí, ale mnoho”, heslo 312. stíhací perutě královského letectva.

Nahlásit chybu


K tématu

Nové sportoviště na Komenského ulici už otestovali školáci i veřejnost

26. května 2025 8:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Sportoviště na ulici Komenského, jehož rekonstrukce skončila loni v listopadu, se dočkalo oficiálního otevření. Slouží k výuce tělesné výchovy dvou základních škol a také veřejnosti.

Nový Jičín oficiálně otevřel další opravené sportoviště, školáci mu neodolali už v zimě

22. května 2025 9:53 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V průběhu dvou let se v Novém Jičíně podařilo opravit dva sportovní areály v blízkosti základních škol. Modernizované hřiště na ulici Komenského se teď došlo oficiálního otevření. Slouží k výuce dvou základních škol a také veřejnosti.

Branný den zatraktivnila armádní technika

13. května 2026 10:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Výročí konce druhé světové války připomněl Branný den konaný v Novém Jičíně. Návštěvníci si mohli prohlédnout historickou i současnou vojenskou techniku. Především děti zkoušely různé adrenalinové disciplíny.


Horní Bludovice prohrály zbytečný spor, zastupitele zřejmě čeká trestní stíhání

Včera 18:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Bývalá starostka Horních Bludovic Petra Ficková společně s dalšími zastupiteli dostala obec do situace, která ji bude stát nemalé peníze, a někteří zastupitelé se dokonce mohou obávat, že proti nim bude vedeno trestní řízení.

V Dole ČSM finišuje vyklízení a utěsňování štol před zásypem

20. května 2026 18:57 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Rozsáhlý labyrint chodeb v podzemí černouhelného Dolu ČSM na Karvinsku postupně uzavírají hráze, za které už se nikdo nikdy nedostane. Na povrch se vyváží materiál, který má ještě nějakou hodnotu, zbytek zůstane v zasypané šachtě.

Nové cisterny mají další 4 dobrovolné sbory hasičů. Nahradí i 40 let staré vozy

Včera 13:06 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Hned čtyři dobrovolné sbory hasičů v Ostravě dostaly nová cisternová vozidla. Umožní jim to daleko efektivnější, bezpečnější zásah a navíc i jistotu, že vozidlo neselže. Ta původní jsou totiž i 40 let stará.

Bazén je připraven otevřít. Na tělo bez pohybu upozorní plavčíka hodinky

20. května 2026 12:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Skončila rekonstrukce venkovního bazénu. Otevře prvního června. Plavce bude kromě plavčíků hlídat i unikátní bezpečnostní systém, který dosud mají jen tři koupaliště v republice.

Rodáci z Hrušova se zajímají o jeho budoucí podobu, letos se jich sešlo 150 včetně Marie Rottrové

Rodiště Vlastimila Brodského nebo Marie Rottrové a část Slezské Ostravy s nejpohnutější historií – to je Hrušov. Přestože už tu většina rodáků nebydlí, pravidelně se scházejí. Na letošní setkání se jich sjelo 150 a pozvání přijala taky právě Marie Rottrová.

Z návrhů obyvatel Frýdku-Místku pro Riviéru vede sportovní hala

19. května 2026 20:46 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Občané pomáhají najít smysluplné využití pozemků, které Frýdek-Místek opětovně nabyl na sídlišti Riviéra. Své nápady sdělili na plánovacím dni, který radnice pořádala na parkovišti u baseballového hřiště.

Policista ve volnu zachránil ženě u bitcoinmatu přes sto tisíc korun

20. května 2026 9:30 | Frýdek-Místek | Anna Břenková

Zkušený policista si během svého volna všiml ve Frýdku-Místku ženy, která telefonovala u bitcoinmatu. Hned mu bylo jasné, že se jedná o podvod a ženu varoval, aby hovor okamžitě ukončila. Ta už sice stihla podvodníkům poslat přes 200 tisíc korun, díky rychlému zásahu ale neztratila dalších 150 tisíc. Policie znovu varuje, že skuteční bankéři lidi k vkládání peněz do bitcoinmatů nikdy nenutí.

Historický dům v Ostravě-Přívoze projde proměnou za sto milionů korun

Včera 9:11 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Přes sto let starý dům na náměstí Svatopluka Čecha v Ostravě-Přívoze čeká velká oprava. Už příští rok zde lidé najdou sedmnáct nájemních bytů, kavárnu a služebnu městské policie. Tato proměna výrazně oživí celé okolí a přinese do této části města větší bezpečí.

Stonavští školáci vyrazili za pirátským dobrodružstvím do Beskyd

20. května 2026 14:50 | Stonava | Jiří Brzóska

Učení nemusí probíhat jen v lavicích. Právě pobyt mimo školní prostředí přináší dětem nové zkušenosti, více pohybu i společné zážitky, na které dlouho vzpomínají. Škola v přírodě proto zůstává oblíbenou součástí školního roku také ve Stonavě. Každoročně se jí účastní žáci prvního stupně, pro které je pobyt v přírodě nejen zpestřením výuky, ale také přínosem pro zdraví a kolektivní vztahy.

Žáci z Horní Suché se zapojili do soutěže Mladý cyklista

20. května 2026 12:29 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Na havířovském dopravním hřišti se konalo oblastní kolo soutěže Mladý cyklista. Děti si tak mohly ověřit znalosti a dovednosti, které nabyly v rámci školní výuky. Své zástupce vyslaly i obě základní školy z Horní Suché.

Sbor vznikl pro jeden koncert, teď má zlato z Barcelony

Včera 14:04 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Ženský pěvecký sbor A PRIMA VISTA z Nového Jičína zaznamenal úspěch na mezinárodním pěveckém festivalu v Barceloně. Soutěžil ve dvou kategoriích a přivezl si dvě zlatá ocenění.

Ukradl charitativní kasičku na pomoc nevyléčitelně nemocným lidem. Všechny peníze z ní utratil

Včera 11:13 | Nový Jičín | Anna Břenková

Původně šel do obchodního centra v Novém Jičíně pro jídlo, když si ale všiml kasičky, změnil názor. 39letý muž ukradl charitativní kasičku, která měla pomoct nemocným. I když ho policisté dopadli za pár dní, celý obsah kasičky už stihl utratit.

Novojičínský bazén otevírá s unikátním systémem

Včera 10:04 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V Novém Jičíně skončila rekonstrukce venkovního bazénu. Otevře prvního června. Plavce bude kromě plavčíků hlídat i unikátní bezpečnostní systém, který dosud mají jen tři koupaliště v republice.

Díry z cest mizí, opravy začaly na Budovatelské

Včera 9:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Studénka začala s opravami městských komunikací po zimním období. Dodavatelská firma postupně zaceluje výtluky a praskliny, které vznikly zejména vlivem mrazu a posypových materiálů.

Soutěž hravou formou prověřuje úroveň angličtiny

Včera 9:10 | Studénka | Petra Dorazilová

Žáci základních škol prověřili znalosti angličtiny v zábavné soutěži, která obsahovala různé kvízy, slovní hry a třeba i pantomimu. Pořadatelem akce je už patnáct let Základní škola Butovická.

Stará pošta uvádí světovou osobnost secese

20. května 2026 15:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Galerie Stará pošta vzdává hold světově proslulému secesnímu malíři. Zve na výstavu, která prezentuje Alfonse Muchu. Na vernisáži byla přítomna i vnučka autora slavné Slovanské epopeje.

Stíhacího pilota RAF uctili v rodném Straníku sochařským dílem
Vydáno 21. října 2024 10:30, Nový Jičín, Petra Dorazilová
V novojičínském Straníku byl odhalen pomník válečnému veteránu Josefu Vavříkovi, který se zde v roce 1919 narodil. Za druhé světové války byl stíhacím pilotem Britského královského letectva.

Pietní akt k odhalení pomníku válečnému veteránu Josefu Vavříkovi se uskutečnil na hřbitově ve Straníku u Nového Jičína. Právě zde bylo instalováno dílo akademického sochaře Jakuba Gajdy, které bude zdejšího rodáka, stíhacího pilota Britského královského letectva za II. světové války trvale připomínat.

Josef Vavřík, syn válečného veterána Josefa Vavříka: “Je to velká sláva, otec by s něčím takovým v životě nepočítal a asi by mu to připadalo hodně pompézní. Nicméně jsem rád, že ten pomník bude připomínat nejen jeho, ale všechny lidi v odboji, kteří riskovali denně životy i tady za okupace, a nakonec se všichni podíleli na porážce nepřítele a osvobození našich národů.”

Josef Vavřík zemřel v 76 letech v roce 1995. Impulsem zrodu tohoto památníku byl dopis historika a specialisty na letce RAF Jana Goláně, který před několika lety obdržela novojičínská radnice.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Díky němu město začalo uvažovat, že bychom měli toto pietní místo vybudovat, což se podařilo i za pomoci akademického sochaře Jakuba Gajdy.”
Jakub Gajda, akademický sochař, autor pomníku: “Zvolil jsem dva masivní betonové díly, které trochu evokují plochu, ze které vzlétala a na kterou přistávala letadla našich letců. A jako hlavní motiv toho upraveného betonu jsem si zvolil stylizovanou českou vlajku, tehdy československou.”

Nahoře na pomníku je umístěna nerezová vlaštovka, motiv, který připomíná dětství Josefa Vavříka a jeho touhu létat, a jsou zde dva nápisy - latinsky a česky “Ne mnozí, ale mnoho”, heslo 312. stíhací perutě královského letectva.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000045557/stihaciho-pilota-raf-uctili-v-rodnem-straniku-socharskym-dilem