Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Trojanovice jsou majitelem bývalého Dolu Frenštát, smlouvu symbolicky podepsali u zvoničky

Nový Jičín |

Pozemky bývalého Dolu Frenštát jsou majetkem obce Trojanovice. Smlouvu o převodu podepsali zástupci obce a státního podniku DIAMO. Nové využití lokality řeší projekt nazvaný CÉRKA.

O těžbě v regionu Frenštátska bylo rozhodnut před padesát let, před třiceti lety zahájili místní obyvatelé boj za to, aby byla tato myšlenka smetena ze stolu. O likvidaci Dolu Frenštát bylo rozhodnuto v roce 2020. Teď v srpnu schválila vláda převod pozemků na obec Trojanovice. U Zvoničky na Horečkách, která se tu stala symbolem udržitelné budoucnosti, smlouvy podepsali zástupci obce a státního podniku DIAMO.

Tímto podpisem de facto skončila likvidace Dolu Frenštát, v jehož hlubinách zůstanou zachovány největší zásoby černého uhlí v České republice.

    Jiří Novotný (NAŠE BESKYDY BEZ PP), starosta Trojanovic: “Je to uzavření fakt půlstoletí strachu z toho, že vlastně ten region bude naprosto jiný. Že bude podobný jako na Mostecku, na Karlovarsku nebo na Karvinsku.”
    Ludvík Kašpar, ředitel státního podniku DIAMO: “My jsme dneska tím podpisem smluv završili poměrně dlouhý proces převodu majetku na obec Trojanovice. Poté, co bylo rozhodnuto, že důl bude uzavřen, byly odepsány zásoby, tak byla zahájena poměrně široká spolupráce v rámci projektu CÉRKA.”

    Nové využití pro důlní areál připravuje projekt CÉRKA s podporou Operačního programu Spravedlivá transformace Moravskoslezského kraje. Řeší tu podnikání, bydlení, školy, volnočasové aktivity, a také komunitní a univerzitní centrum.

    Jiří Novotný (NAŠE BESKYDY BEZ PP), starosta Trojanovic: “Zakomponováváme tam i ty těžní věže i například strojovnu těžního stroje, ze které má být komunitní centrum.”

    Stavební realizace projektu CÉRKA by mohla začít nejpozději v roce 2029.

    Nahlásit chybu


    K tématu

    Frýdek-Místek postupně opravuje významné objekty ve městě a chce do nich vrátit život

    28. srpna 2025 14:21 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

    Frýdek-Místek se vrací ke svému historickému dědictví a dává mu nový život. Město aktivně pracuje na oživení objektů jako jsou Český dům, bývalá záložna a hotel Centrum, aby zabránilo jejich chátrání. Městský majetek má v budoucnu sloužit novému využití.

    Frýdek-Místek koupil strategické pozemky v centru města

    12. května 2025 14:19 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

    Frýdek-Místek koupil od společnosti Slezan Holding strategické pozemky u stadionu TJ Slezan. Scelením vlastnictví tak město získalo pod svou kontrolu rozlehlé území v samotném centru a otevřelo si cestu k jeho rozvoji ve veřejném zájmu. Pro kulturu, budoucí infrastrukturu nebo sport, či relaxaci.

    Nový Jičín získá od tělovýchovné jednoty stomilionový majetek

    23. června 2025 8:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Od prvního července bude město Nový Jičín vlastníkem sportovišť tělovýchovné jednoty. Majetek v hodnotě více než sto milionů korun získá bezúplatným převodem.


    Srdce pro Porubu pomohlo Karin s rehabilitacemi. Vybralo se 128 400 Kč

    Včera 17:58 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

    Charitativní sbírka Srdce pro Porubu opět pomáhá. Tentokrát 27leté Karin Havlasové, která má od narození dětskou mozkovou obrnou. Peníze ze sbírky Karin umožní docházet na potřebné rehabilitace.

    Opilý cyklista a 600 dopravních přestupků. Policisté kontrolovali chodce, cyklisty i řidiče

    Dnes 9:57 | Celý MS kraj | Anna Břenková

    Dvoudenní kontrolní akce odhalila v celém kraji 600 dopravních přestupků. Celkem 2 200 vozidel a řidičů prošlo rukama policie. Nejčastěji se porušovala rychlost. Policie se zaměřila i na chodce a cyklisty. Překvapivě všichni zkontrolovaní chodci měli povinný reflexní prvek mimo obec. Policisté sesadili z kola muže, který nadýchal a neměl správně osvětlené své jízdní kolo.

    Do Ostravy se vrátí Smrt. Socha Jiřího Babíčka ozdobí předprostor krematoria

    Včera 14:36 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

    Do Ostravy se po téměř 30 letech vrátí socha Smrti od Jiřího Babíčka. Původní dílo z pryskyřice bylo kvůli špatnému stavu odstraněno, ale tentokrát bude plastika vytvořena z bronzu. Unikátní je, že ji znovu tvoří Jiří Babíček, který už má 95 let. Smrt bude sedět před obřadní síní krematoria.

    Žáci v Horní Suché se učí řešit konflikty bez hádek

    Dobré vztahy mezi žáky jsou pro školy zásadní. V Horní Suché se proto zaměřili na to, aby se děti naučily řešit spory klidnou cestou, naslouchat si navzájem a lépe porozumět emocím svým i druhých.

    Rekonstrukce bytového domu na Strmé 7 v Mariánských Horách pokračuje rychlým tempem

    Bytový dům na Strmé ulici číslo 7 v Ostravě-Mariánských Horách prochází od loňského roku kompletní rekonstrukcí. Práce postupují podle plánu a už za několik měsíců by se sem mohli nastěhovat první obyvatelé.

    Primátor Havířova Ondřej Baránek byl odvolán, nahradila ho Iveta Kočí Palkovská

    Včera 12:38 | Havířov | Bára Kelnerová

    V Havířově se konalo mimořádné zastupitelstvo, na kterém byl z funkce odvolán dosavadní primátor Ondřej Baránek. Nově město povede Iveta Kočí Palkovská za hnutí ANO.

    Studénka začala stavební sezonu, musí opravit střechy

    Včera 8:40 | Studénka | Petra Dorazilová

    Hned v měsíci lednu zahájila Studénka první stavební akce letošního roku, a to opravy střech na mateřské škole a zámku. Rychlou reakci si v obou případech vynutily havarijní stavy.

    Jeden most v Moravskoslezském kraji se dokáže sám bránit námraze a ledovce

    28. ledna 2026 12:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

    O tom, že namrzlá silnice je pro řidiče nebezpečná, není pochyb. Než se silničáři se svými vozy dostanou všude, často to nějakou dobu trvá. V Moravskoslezském kraji je však jedno místo, které se dokáže námraze a ledovce bránit samo. Jedná se o most v Českém Těšíně.

    Začíná nová kapitola Blücherova paláce v Opavě. Památkově chráněný objekt se dočká rekonstrukce

    28. ledna 2026 21:18 | Opava | Yvona Fajtová

    Jedna z nejvýznamnějších historických budov Opavy se po letech příprav dočkala prvního kroku k opravě. Památkově chráněný Blücherův palác vstupuje do první etapy rekonstrukce. Práce se zaměří na opravu střechy a obnovu kanalizace.

    Králík Bohoušek dělá radost seniorům v Havířově

    28. ledna 2026 9:34 | Havířov | Bára Kelnerová

    Do Domova seniorů Luna v Havířově přibyl nový mazlíček. Díky chovateli Pavlu Sikorovi tam našel domov zakrslý králík Bohouš, který svou přítulnou povahou těší klienty i zaměstnance.

    Do střechy školky zatéká, rekonstrukce začala už v lednu

    Dnes 12:54 | Studénka | Petra Dorazilová

    Hned v měsíci lednu zahájilo město jednu z prvních stavebních akcí letošního roku, a to opravu střechy mateřské školy na Poštovní ulici. Rychlou reakci si vynutil její havarijní stav.

    Puellae et Pueri se prozpívali dvacátou sezonou

    Dnes 10:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Letos na jaře bude uzavírat už svou dvacátou sezonu pěvecký sbor Puellae et Pueri. Kulaté jubileum teď připomněl výstavou fotografií a trofejí v Návštěvnickém centru.

    Halu ABC plní zimní házenkářské turnaje

    28. ledna 2026 15:47 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Hala ABC hostila zimní turnaj házenkářské Českomoravské ligy starších žaček. Domácí hráčky poměřily síly s družstvy z Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje.

    Narvané kontejnery navedly kamarádky k uspořádání novojičínského swapu

    28. ledna 2026 8:28 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Skupina žen uspořádala v Novém Jičíně swap, který dal druhou šanci dámskému oblečení. Inspirací byl podnět, který zazněl na jednání zastupitelstva.

    Lyžaři na novojičínském Svinci soupeřili mezi brankami

    27. ledna 2026 9:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Na Svinci se konaly lyžařské závody ve slalomu, které byly otevřené široké veřejnosti i registrovaným závodníkům. Odstartovalo více než šedesát lyžařů, a to i přes mlhu, která svah zakrývala.

    Nový Jičín má dvě nové sociální služby, reaguje na potřeby a stárnutí obyvatel

    27. ledna 2026 9:21 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Městská organizace ProSenior nabízí od ledna dvě nové služby. Jejich cílem je podpořit lidi, kteří navzdory svému věku a zdravotním omezením chtějí co nejdéle zůstat ve svém domácím prostředí.

    Trojanovice jsou majitelem bývalého Dolu Frenštát, smlouvu symbolicky podepsali u zvoničky
    Vydáno 11. září 2025 7:40, Nový Jičín, Petra Dorazilová
    Pozemky bývalého Dolu Frenštát jsou majetkem obce Trojanovice. Smlouvu o převodu podepsali zástupci obce a státního podniku DIAMO. Nové využití lokality řeší projekt nazvaný CÉRKA.

    O těžbě v regionu Frenštátska bylo rozhodnut před padesát let, před třiceti lety zahájili místní obyvatelé boj za to, aby byla tato myšlenka smetena ze stolu. O likvidaci Dolu Frenštát bylo rozhodnuto v roce 2020. Teď v srpnu schválila vláda převod pozemků na obec Trojanovice. U Zvoničky na Horečkách, která se tu stala symbolem udržitelné budoucnosti, smlouvy podepsali zástupci obce a státního podniku DIAMO.

    Tímto podpisem de facto skončila likvidace Dolu Frenštát, v jehož hlubinách zůstanou zachovány největší zásoby černého uhlí v České republice.

      Jiří Novotný (NAŠE BESKYDY BEZ PP), starosta Trojanovic: “Je to uzavření fakt půlstoletí strachu z toho, že vlastně ten region bude naprosto jiný. Že bude podobný jako na Mostecku, na Karlovarsku nebo na Karvinsku.”
      Ludvík Kašpar, ředitel státního podniku DIAMO: “My jsme dneska tím podpisem smluv završili poměrně dlouhý proces převodu majetku na obec Trojanovice. Poté, co bylo rozhodnuto, že důl bude uzavřen, byly odepsány zásoby, tak byla zahájena poměrně široká spolupráce v rámci projektu CÉRKA.”

      Nové využití pro důlní areál připravuje projekt CÉRKA s podporou Operačního programu Spravedlivá transformace Moravskoslezského kraje. Řeší tu podnikání, bydlení, školy, volnočasové aktivity, a také komunitní a univerzitní centrum.

      Jiří Novotný (NAŠE BESKYDY BEZ PP), starosta Trojanovic: “Zakomponováváme tam i ty těžní věže i například strojovnu těžního stroje, ze které má být komunitní centrum.”

      Stavební realizace projektu CÉRKA by mohla začít nejpozději v roce 2029.

      Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000050532/trojanovice-jsou-majitelem-byvaleho-dolu-frenstat-smlouvu-symbolicky-podepsali-u-zvonicky