Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Gymnazisté hodnotili město a školní prostředí

Nový Jičín |

Gymnázium se zapojilo do série školních fór, které pořádá Zdravé město Nový Jičín. Studenti se mohli vyslovit k dění ve městě, s čím jsou spokojeni a co jim naopak chybí, a také ohodnotit prostředí školy.

Školní fórum se na půdu gymnázia vrátilo už potřetí. Studenti z různých ročníků usedli k pěti stolům a vyjadřovali se nejprve k dění ve městě a následně i ve škole.

Vojtěch Macíček, student Gymnázia Nový Jičín: “Náš návrh byl větší možnosti od města, jako hlavně brigády, že tam sice jsou, ale jako poměrně malý výběr. A druhý náš návrh byl hlavně zvýšit počet zastávek u MHD.”
Zuzana Mikošková, studentka Gymnázia Nový Jičín: “Primární návrh bylo posílení komunity, protože bychom rády uvítali nějaké místa, kde se můžou potkávat lidé. Například v parku Smetanovy sady, tak aby to nějak podpořilo město. A ve škole? Už dlouhé roky se tady řeší zrcadla, kde mají být, že jich málo a tak, což už se teda jako zlepšilo v průběhu času, ale tak pořád nejsou jako všude.”
Zdeněk Man, zástupce ředitele Gymnázia Nový Jičín: “Vždycky rádi slyšíme od žáků to, co by chtěli ve škole zlepšit, jak by jim tady mohlo být lépe. Snažíme se to nějakým způsobem potom dodržet, mít tady prostě přátelské prostředí a prostředí, ve kterém se nám bude dobře pracovat a učit.”
Třeba na minulém fóru studenti hodně řešili pro ně palčivé téma - limit absence.
Zdeněk Man, zástupce ředitele Gymnázia Nový Jičín: “Který jsme hnedka poté, co školní fórum v roce 2023 proběhlo, navýšili, minimálně tím, že jsme přeformulovali ve školním řádu jednu větu a v podstatě u největšího množství předmětů se ten limit navýšil o 15 procent.”

Dalším, tentokrát spíše humorným požadavkem gymnazistů, bylo před dvěma lety pořízení školního mazlíčka.

Zdeněk Man, zástupce ředitele Gymnázia Nový Jičín: “Přestože školní mazlíček v živé podobě nefunguje, tak spousta školních mazlíčků byla vystavena ve druhém patře v nové vitríně, kde jsou exponáty, které dříve byly schované v kabinetech, takže mazlíčci jsou vidět.

Školní fóra začalo město pořádat v roce 2018, střídavě se každý rok konají buď v základních nebo ve středních školách.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tímto způsobem se snažíme získat názory na rozvoj města i od mladé generace, která to zase třeba vidí trošku jinýma očima než my. No a ty výsledky, které tady studenti navrhnou, tak potom jdou do rady města. A potom některé z těch věcí třeba se podaří realizovat, nebo minimálně je to taková jedna z dalších motivací, pro to bychom se něčím zabývali.”

Studenti třeba navrhovali stavbu multifunkční sportovní a tenisové haly, což jsou projekty, které už město plánuje. Vyslovili se také pro větší množství kulturních akcí a rozšíření počtu restaurací v centru.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “My můžeme pronajmout prostor, který patří městu třeba za účelem vybudování restaurace. Tam jsem studenty potěšil, že se chystá vlastně náhrada za restauraci Mexiko. Ale v těch soukromých domech to šanci nemáme. Pak tam byl třeba návrh na posílení komunitního života ve městě, což zase také jej jednak na těch občanech, kteří by sami měli být aktivní, ale jednak taky připouštíme nějaké zázemí vytvoření třeba stolu, kde by se ti lidi mohli scházet a podobně. Hodně tam rezonovala například čistota a bezpečnost ve městě. Tam jsem říkal, že se snažíme dělat něco pro to, aby město bylo bezpečnější, snažíme se instalovat nové kamery.”

Místostarosta ovšem také podotkl, že nelze z veřejného prostoru, z náměstí nebo autobusového nádraží, vykázat člověka jen proto, že nevypadá hezky.






Nahlásit chybu


K tématu

Školní fóra jsou pro Nový Jičín poradním hlasem mladé generace

13. listopadu 2025 7:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínské gymnázium se zapojilo do série školních fór, které pořádá Zdravé město Nový Jičín. Studenti se mohli vyslovit k dění ve městě, s čím jsou spokojeni a co jim naopak chybí, a také ohodnotit prostředí školy.

Vyhrála nová společnost, sdílená kola jsou na dva roky růžová

8. února 2025 14:27 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Od února jezdí v Novém Jičíně růžová kola Rekola namísto dosavadních modrých kol Nextbike. Město vybralo nového provozovatele služby sdílených kol, zaujala především lepší cena.

Modrá sdílená kola mění Nový Jičín za růžová, do Kopřivnice lze jet až hodinu zdarma

6. února 2025 14:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Od února jezdí v Novém Jičíně růžová kola Rekola namísto dosavadních modrých kol Nextbike. Město vybralo nového provozovatele služby sdílených kol, zaujala především lepší cena.


Pohádkové ledové sochy budou na Pustevnách k vidění už jen do neděle

Včera 18:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na Pustevnách v Beskydech mohou návštěvníci znovu obdivovat ledové sochy. Koná se zde už šestadvacátý ročník tradiční výstavy, která letos nabídla desítky pohádkových motivů.

Balíkomat v Hnojníku někdo vyhodil do vzduchu úmyslně trhavinou

Včera 15:30 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

Moravskoslezská kriminálka pátrá po pachateli, který v Hnojníku vložil trhavinu do boxu na zásilky. Úmyslně odpálení potvrzují záběry z bezpečnostních kamer.

Noc a den v SVČ – celostátní akce pro více než 150 SVČ a domů dětí naplnila dětem pololetní prázdniny

1. února 2026 11:11 | Bruntál | Karel Soukop

Děti v celé republice prožily své pololetní prázdniny ve svých Střediscích volného času či domech dětí. Celostátní akce Noc a den v SVČ jim zaplnila bohatým programem dva celé dny i noc. Programy akce byly různé v různých domech dětí.

V bývalých textilních areálech ve Frýdku-Místku vznikl i Faunapark, přibude Lidl

31. ledna 2026 20:49 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Další dva zajímavé projekty doplňují investice do brownfieldů ve Frýdku-Místku. V bývalém textilním areálu vznikl také Faunapark a dalším významným investorem je společnost Lidl.

Ukradené čokolády daroval kamarádům. Během jednoho měsíce způsobil škodu za sto tisíc korun

Včera 9:53 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Z osmi prodejen ukradl zboží, vloupal se do automatu na CBD a přivlastnil si cizí peněženku. Pouhý měsíc stačil 32letému muži, aby způsobil škodu přes sto tisíc korun. Ukradené zboží prodával, kromě čokolád, které dával kamarádům. Hrozí mu pobyt ve vězení až na pět let.

Lyžaři jeli na Svinci závod ve slalomu, za dva týdny chtějí na sněhu karneval

1. února 2026 7:22 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Na Svinci se konaly lyžařské závody ve slalomu, které byly otevřené široké veřejnosti i registrovaným závodníkům. Odstartovalo více než šedesát lyžařů, a to i přes mlhu, která svah zakrývala.

Sociální služby bude v Rychvaldě nově poskytovat Armáda spásy

30. ledna 2026 13:40 | Rychvald | Libor Běčák

Město Rychvald přistoupilo z zásadní změně v poskytování sociálních služeb svým občanům. Nově bude tyto služby v rozšířeném rozsahu zajišťovat Armáda spásy.

Plavání s miminky na kurzech Kačenka cílí na jejich psychomotorický vývoj

31. ledna 2026 11:09 | Karviná | Gabriela Stašová

Plavání s miminky podporuje spoustu psychomotorických funkcí a je prospěšné pro další vývoj dítěte. To moc dobře vědí i v Karviné, kde se pravidelně uskutečňuje plavání s batolaty a různě starými dětmi.

Marlenka zrekonstruuje bývalý textilní areál

31. ledna 2026 20:40 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Na konci listopadu loňského roku podepsal Frýdek-Místek se společností Marlenka Memorandum o spolupráci. Dokument se týká výstavby druhé továrny na medové dorty a využití společností nabytého areálu v Hálkově ulici v Místku.

V Dětmarovicích slavnostně otevřeli novou sokolovnu

30. ledna 2026 13:52 | Dětmarovice | Michal Slonina

Nejen členové Sokola se v Dětmarovicích těší z nové budovy sokolovny. Tu vedení obce slavnostně otevřelo v lednu. Po letech nahradila starší, nevyhovující budovu.

Sdílená kola jsou v Novém Jičíně vítanou alternativou, z ulic nemizí ani v zimě

Sdílená kola se v Novém Jičíně osvědčila. Služba si našla téměř dva tisíce pravidelných uživatelů. Poslední rok fungují výpůjčky růžových bicyklů bez přestávky, tedy včetně zimních měsíců.

Koncert chrámového sboru potěšil klienty Charity

Včera 13:28 | Studénka | Petra Dorazilová

Charita uspořádala v Domově sv. Anny rodinné setkání svých klientů a jejich blízkých. Příjemným zpestřením byl koncert Chrámového sboru sv. Jiří z Lubojat.

Přirozeným talentem nadchl Patrik Kačo v Novém Jičíně i v Praze

Včera 9:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V Novém Jičíně se odehrál hudební večer plný emocí, improvizace a především i vlastní jazzové tvorby zdejšího rodáka. Za piano usedl Patrik Kačo.

Seminář zastupitelům, kteří měli zájem, představil klíčové projekty města

Včera 9:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Radnice uspořádala seminář, na kterém zastupitelům představila největší investiční záměry letošního roku. TOP desítce projektů vévodí dokončení rekonstrukce venkovního bazénu.

Impulsem pro swap byl poznatek ze zastupitelstva

31. ledna 2026 10:18 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Skupina žen uspořádala v Novém Jičíně swap, který dal druhou šanci dámskému oblečení. Inspirací byl podnět, který zazněl na jednání zastupitelstva.

BEZ KOMENTÁŘE: Pohádková fantazie se konala na bále ve Studénce

31. ledna 2026 10:17 | Studénka | Jan Plášil

Karneval v Dělnickém domě, který tradičně pořádá organizace Sport a kultura v nedělním termínu, letos tedy 18. ledna, nabídl písničky, tanec a soutěže pro děti v duchu pohádkové fantazie.

Gymnazisté hodnotili město a školní prostředí
Vydáno 14. listopadu 2025 12:59, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Gymnázium se zapojilo do série školních fór, které pořádá Zdravé město Nový Jičín. Studenti se mohli vyslovit k dění ve městě, s čím jsou spokojeni a co jim naopak chybí, a také ohodnotit prostředí školy.

Školní fórum se na půdu gymnázia vrátilo už potřetí. Studenti z různých ročníků usedli k pěti stolům a vyjadřovali se nejprve k dění ve městě a následně i ve škole.

Vojtěch Macíček, student Gymnázia Nový Jičín: “Náš návrh byl větší možnosti od města, jako hlavně brigády, že tam sice jsou, ale jako poměrně malý výběr. A druhý náš návrh byl hlavně zvýšit počet zastávek u MHD.”
Zuzana Mikošková, studentka Gymnázia Nový Jičín: “Primární návrh bylo posílení komunity, protože bychom rády uvítali nějaké místa, kde se můžou potkávat lidé. Například v parku Smetanovy sady, tak aby to nějak podpořilo město. A ve škole? Už dlouhé roky se tady řeší zrcadla, kde mají být, že jich málo a tak, což už se teda jako zlepšilo v průběhu času, ale tak pořád nejsou jako všude.”
Zdeněk Man, zástupce ředitele Gymnázia Nový Jičín: “Vždycky rádi slyšíme od žáků to, co by chtěli ve škole zlepšit, jak by jim tady mohlo být lépe. Snažíme se to nějakým způsobem potom dodržet, mít tady prostě přátelské prostředí a prostředí, ve kterém se nám bude dobře pracovat a učit.”
Třeba na minulém fóru studenti hodně řešili pro ně palčivé téma - limit absence.
Zdeněk Man, zástupce ředitele Gymnázia Nový Jičín: “Který jsme hnedka poté, co školní fórum v roce 2023 proběhlo, navýšili, minimálně tím, že jsme přeformulovali ve školním řádu jednu větu a v podstatě u největšího množství předmětů se ten limit navýšil o 15 procent.”

Dalším, tentokrát spíše humorným požadavkem gymnazistů, bylo před dvěma lety pořízení školního mazlíčka.

Zdeněk Man, zástupce ředitele Gymnázia Nový Jičín: “Přestože školní mazlíček v živé podobě nefunguje, tak spousta školních mazlíčků byla vystavena ve druhém patře v nové vitríně, kde jsou exponáty, které dříve byly schované v kabinetech, takže mazlíčci jsou vidět.

Školní fóra začalo město pořádat v roce 2018, střídavě se každý rok konají buď v základních nebo ve středních školách.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tímto způsobem se snažíme získat názory na rozvoj města i od mladé generace, která to zase třeba vidí trošku jinýma očima než my. No a ty výsledky, které tady studenti navrhnou, tak potom jdou do rady města. A potom některé z těch věcí třeba se podaří realizovat, nebo minimálně je to taková jedna z dalších motivací, pro to bychom se něčím zabývali.”

Studenti třeba navrhovali stavbu multifunkční sportovní a tenisové haly, což jsou projekty, které už město plánuje. Vyslovili se také pro větší množství kulturních akcí a rozšíření počtu restaurací v centru.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “My můžeme pronajmout prostor, který patří městu třeba za účelem vybudování restaurace. Tam jsem studenty potěšil, že se chystá vlastně náhrada za restauraci Mexiko. Ale v těch soukromých domech to šanci nemáme. Pak tam byl třeba návrh na posílení komunitního života ve městě, což zase také jej jednak na těch občanech, kteří by sami měli být aktivní, ale jednak taky připouštíme nějaké zázemí vytvoření třeba stolu, kde by se ti lidi mohli scházet a podobně. Hodně tam rezonovala například čistota a bezpečnost ve městě. Tam jsem říkal, že se snažíme dělat něco pro to, aby město bylo bezpečnější, snažíme se instalovat nové kamery.”

Místostarosta ovšem také podotkl, že nelze z veřejného prostoru, z náměstí nebo autobusového nádraží, vykázat člověka jen proto, že nevypadá hezky.






Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000051620/gymnaziste-hodnotili-mesto-a-skolni-prostredi