Internacionála, svazácký kroj a předpisový pozdrav. Možná takto by před 20 lety skutečně začínalo setkání pionýrů či svazáků. V roce 2009 ale známá hymna mezinárodního dělnického hnutí posloužila jako úvod k soutěži s názvem "20 listopadových klíčů."
Utkaly se v nich pětičlenné týmy deváťáků z pěti základních škol města. Jejich úkolem bylo sesbírat co nejvíce klíčů, symbolů sametové revoluce.
Martin Jakůbek, zástupce ředitelky SVČ Fokus: "Soutěž nebyla vědomostní, byl to komponovaný program, který měl celkem 4 kola. Naši soutěžící soutěžili v otázkách, skládali puzzle, soutěžili v dovednostech, kdy museli skládat příběh z pěti známých slov, a nakonec museli poznávat dobové fotografie města. Musím říci, že jsme celou soutěž komponovali tak, aby žáci devátých tříd měli stejné možnosti, protože problematika novodobých dějin a především roku 1989 se učí v devátých třídách až v květnu, a my jsme tuto soutěž pochopitelně připravovali už dopředu, takže jsme ani tak jako nepoužívali historii, ale spíše takové zábavné prvky z té poslední doby totalitního režimu."
Všemi disciplínami si nejlépe proklestily cestu týmy se shodným nejvyšším počtem 11 klíčů ze Základních škol Tyršova a Jubilejní. Mezi nimi nakonec rozhodla poslední disciplína, kdy museli během minuty sepsat co nejvíc slovních spojení a výrazů, které se používaly během listopadových dní před dvaceti lety. Úspěšnější nakonec byli deváťáci z "Tyršky."
Dominik Luong, žák 9. ročníku ZŠ Tyršova: "My jsme se hlavně připravovali doma s knížkou, kterou jsme dostali od paní učitelky. Dostali jsme nějaký text a učili jsme se na tuto soutěž. Bylo to docela v pohodě."
Tereza Kvitová, žákyně 9. ročníku ZŠ Tyršova: "Nejtěžší pro nás všechny byly asi otázky. Nejvíc nás překvapila otázka, že posledním prezidentem nebyl Husák, ale Havel."
Lubomír Svoboda, člen poroty: "Některé otázky byly celkem jasné, protože se s nimi potkávají, ale některé otázky museli vědět třeba od rodičů. Ale nejvíce mě překvapilo, že poznali i staré dobové fotografie Nového Jičína, protože s tím se nemohli setkat nikde jinde než v nějaké publikaci. Celkem to bylo příjemné, líbilo se mi to, musím pochválit Martina Jakůbka i celý Fokus, protože to bylo v takovém duchu, že to bylo o politice, ale nebylo to politické."
Třetí místo obsadila Základní škola Komenského 68 následovaná Komenského 66 a pracovištěm školy Jubilejní na Dlouhé.