Pojmy jako Evropská komise, Rada či Parlament určitě každý student posledního ročníku gymnázia vysype z rukávu. Evropský hospodářský a sociální výbor už ale tak dobře známý není. Jeho člen Roman Haken, který zároveň působí jako ředitel Centra pro komunitní práci v Přerově, chce na 14 přednáškách na středních školách v menších městech povědomí o tomto výboru zvýšit.
Roman Haken, člen EHSV: "Je to poradní orgán, který vznikl už v roce 1957 ještě před vznikem Evropského parlamentu a vlastně jeho úkolem je podávat stanoviska právě Evropské komisi a Evropskému parlamentu k tomu, co se vlastně plánuje v rámci Evropské unie. Je to výbor, který má za úkol dávat odborný názor občanské společnosti."
Složení Evropského hospodářského a sociálního výboru je pestré. Členy jsou zaměstnavatelé, odbory, zástupci podnikatelů až spotřebitelů a neziskové organizace. Nejde tedy o klasické placené úředníky, ale lidi z praxe zastupující občanskou společnost.
Roman Haken, člen EHSV: "V zásadě všechna nařízení nebo všechny věci, které se týkají přímo života v unii, prochází přes tento výbor. Témata se zabývají jak podmínkami pro zaměstnanost, pro sociální systémy, pro malé a střední podniky. Teď třeba zrovna v Katowicích, odkud se vracím, jsme řešili, jak zlepšit systém fungování strukturálních fondů a nakolik je v zemích Visegrádu uplatňován princip partnerství a co by se dalo zlepšit. Řešíme takové ty projekty partnerské mezi samosprávou, regiony a neziskovými organizacemi a malými a středními podniky."
Evropský hospodářský a sociální výbor má 344 členů ze všech států evropské sedmadvacítky. Jednotlivé členy jmenují vlády na období 4 let. Výbor vydává zhruba 150 stanovisek ročně.