Když jej před rokem objevili v téměř zapomenutých sbírkách muzea, způsobilo to menší poprask. Parní stroj z bývalé textilní továrny Augustina Döppera odborníci i po roce stále považují za zřejmě nejstarší v českých zemích. Po zrestaurování je zpátky v Novém Jičíně.
Radek Polách, zástupce ředitelky Muzea Novojičínska: "Tento stroj zažil něco, co možná za celou svou éru vůbec nezažil. V průběhu posledního roku prošel nejen povodněmi, byl kompletně zaplaven vodou do výšky asi 1,6 metru, takže i proto bylo potom to náročné restaurování. Zároveň se podařilo ve spolupráci s Moravskoslezským krajem najít finanční prostředky na kompletní restaurování. Parní stroj se vrátil dnes do Nového Jičína a brzy, doufejme, že velice brzy, bude zpřístupněn veřejnosti v rámci nově otevřené druhé části stálé expozice historie města Nového Jičína od 19. po 20. století."
Parní stroj se dochoval sice v dezolátním, ale téměř kompletním stavu. Tým ve složení ote a syn, tedy Tomáš Flimel a Jan Kopřiva, proto musel doplnit jenom někcolik drobných komponent, stroj kompletně očistit a zprovoznit pohyblivé části.
Tomáš Flimel, restaurátor: "Ten stroj je schopný nějakého otáčení, ale samozřejmě vzhledem k tomu, že má jít do této expozice a neuvažuje se o zprovoznění na páru, tak nebylo nutné zatěsňovat jednotlivé prostory a tak dále. Tento stroj by bylo možné zrestaurovat v podstatě do provozního stavu, jenomže to by znamenalo samozřejmě zdroj tlakového média, stlačeného vzduchu nebo případně páry a doplnění takové klíčové části, jako je setrvačník, který se v tomto případě nedochoval. Koncepce tohoto stroje je opravdu naprosto unikátní, stroje, které mají takovéto charakteristické prvky, toto čelo, sloupky s okrasnými hlavicemi se opravdu používaly v raném počátku parních strojů."
Parní stroj z Döpperovy textilní továrny budou chtít pracovníci muzea dostat i do brožury o technických památkách kraje a také nechat prohlásit za kulturní památku České republiky.