Ulici Žižkova pokrývá v úterý dopoledne vysoká vrstva sněhu na vozidlech a neodhrabané okolí naznačuje, že někteří motoristé od víkendu nevyjeli. Ulice je přitom označena přenosnými značkami zakazujícími stání v ranních a dopoledních hodinách. Opatření ale zatím příliš nefunguje.
Milan Šturm (ODS), místostarosta města: "Je to škoda proto, že my jsme se snažili pro ně poskytnout servis tak, aby parkování bylo možné. To je celým našim úmyslem vyhovět šoférům tak, aby těch parkovacích míst bylo dost. Ostatně ta opatření, která jsme podnikli v loňském roce v květnu právě byla směřována k tomu, aby se zdvojnásobil počet parkovacích míst. Věděli jsme samozřejmě o problémech, které nastanou v zimě, to jsme předvídali. Nicméně nepředvídali jsme, že šoféři nebudou reagovat na to dopravní značení, které jasně říká, že v určitých hodinách musí ta vozidla postavit na druhou stranu ulice nebo do vedlejší ulice, pokud se nevlezou všichni, tak, ať stihneme ten sníh a popřípadě další věci uklidit."
Místostarosta Milan Šturm tvrdí, že existuje jednoduché řešení v podobě osazení značky, která by u jedné strany ulice zakázala parkování po celé zimní období. Radnice k němu ale zatím přistoupit nechce a apeluje na řidiče, aby uvolnili v ranních hodinách komunikaci pro odvoz sněhu.
Milan Šturm (ODS), místostarosta města: "V současné době právě řešíme harmonogram odvozu sněhu. Určitě občané zaregistrovali, že z úzkých uliček městské památkové rezervace už spousta sněhu zmizela. To opatření je ale relativně finančně náročné, nicméně můžu z tohoto místa říct, že budeme se snažit maximum sněhu odvézt. Řidiči ovšem uznají, že není možné se s nakladačem a s lopatami plnou sněhu a s tatrou, která má ten sníh odvážet, motat mezi zaparkovanými vozidly tak, jak to vidíme na ulicích Žižkova nebo dalších úzkých ulicích."
Množství sněhu ale ztěžuje chůzi chodcům. Na mnoha místech jsou navíc chodníky přehrazené kvůli nebezpečí pádu ledu či sněhu ze střech. Zatímco za stav chodníků odpovídá podle novely takzvaného chodníkového zákona jejich majitel, tedy většinou obec, o rampouchy či sněhové převisy se musí nadále postarat vlastník domu. Likvidaci následků sněhové nadílky ale nelze přesunout třeba na hasiče. Ti ve většině případů musí žádosti o odstranění rampouchů či sněhu odmítat.
Radomír Fešar, velitel stanice HZS MSK Nový Jičín: "Hasiči jako takoví nemají v popisu práce shazování rampouchů nebo sněhu ze střech. Jsou předurčeni hlavně záchranných prací tam, kde je bezprostřední ohrožení životů, a případně nějakých složitějších likvidačních prací. Pokud si občan neví rady, samozřejmě může zavolat na operační středisko hasičů a to danou informaci vyhodnotí, zda zásah hasičů je potřebný či odpovídající nebo zda to je určeno pro někoho jiného."
Milan Šturm (ODS), místostarosta města: "Nemůžeme v podstatě ovlivnit soukromníky, kteří vlastní nemovitosti, nicméně touto formou je vyzývám, aby se k tomu problému postavili čelem, protože by bylo velmi nešťastné, kdyby na očištěném chodníku někdo utrpěl vážný úraz tím, že mu spadne na hlavu ledový balvan ze střechy."
Seznam firem, které nabízejí službu odstraňování sněhu či rampouchů ze střech, visí na webových stránkách hasičů www.hzsmsk.cz. Meteorologové předpovídají minimálně do konce příštího týdne teploty pod bodem mrazu. O víkendu se předpokládá další sněžení.