Před rokem se v zasedací síni městské rady jako hlavní téma probírala přicházející ekonomická krize a pomoc lidem ve špatné ekonomické situaci. Při bilancování loňského roku se ale nakonec všichni shodli, že nejdůležitější událost byla úplně jiná.
Ivan Týle (ODS), starosta města: "My jsme poděkovali za spolupráci v roce 2009, zejména pak tu při povodních, kdy se na území farnosti prováděly sbírky na pomoc potřebným a zároveň byla i sloužena mše za oběti povodní."
Ozvěny povodní se objevují i nadále, a to i v pozitivním smyslu: výsledky letošní Tříkrálové sbírky organizátory příjemně překvapily.
Alois Peroutka, děkan katolické církve: "Nejvíce byli lidé štědří tam, kde byli zatopení, to znamená v části Žilina a Bludovice. Je to takový odraz toho, že si lidé nejvíc uvědomovali, že je potřeba otevřít svá srdce dalším potřebným. To znamená, že asi sytý hladovému neuvěří a tak podobně nejvíce uvěří ten, kdo sám něco prožije. A co se týká vůbec pomoci při povodních, nejvíce skutečně pomáhaly v rámci církve farnosti, které prožily samy povodně. Ty se nejvíc hlásily k pomoci finanční. Kdežto tam, kde povodně nebyly, neříkám, že by nezareagovali, že by nepomohli, ale nejdřív až na výzvu biskupství, že se dělá celoplošně sbírka."
Každoročního setkání v historické zasedací síni městské rady se zúčastnili zástupci čtyř církví: katolické, evangelické, československé husitské a adventistů. Mluvilo se také o obecných problémech společnosti, jako je například konzum.
Marta Silná, farářka Čs. církve husitské: "Základem je, abychom minimum potřebovali, protože když budeme minimum potřebovat, budeme na sebe mít víc času a budeme se spolu bavit. Já si myslím, že největší tragédií dneška je, že se spolu nebavíme jako lidi. Bavíme se pracovně, bavíme se povinně. Ale nejsou tu partneři pro partnerky, samozřejmě také naopak, nejsou tu rodiče pro děti a už i naopak, a mezi nás se dostává vakuum, které zaplácáváme věcmi."
Setkání ale přineslo i konkrétní výstup. Ve městě zřejmě vznikne obdoba hnutí Anonymních alkoholiků. Prvních zájemci kontaktovali katolickou faru s žádostí o pomoc.
Alois Peroutka, děkan katolické církve: "Existuje takové celosvětové hnutí lidí, kteří se vyléčili z alkoholu a chtějí se vzájemně podporovat, což je velice důležité. I v našem městě takoví lidé existují a hledají prostory, kde by se mohli pravidelně scházet. Není jich hodně, ale několik takových osob je."
Ivan Týle (ODS), starosta města: "Město má určitý směr ve vztahu k pomoci potřebným v sociální oblasti. A skupina Anonymních alkoholiků by mohla pomoci těmto lidem utužovat svůj boj s tímto démonem a myslím si, že ten prostor najdeme."
Město přispělo v minulém roce na opravu fasády katolické fary. V letošním roce pak dojde na rekonstrukci volného prostoru za Španělskou kaplí na odpočinkovou zónu především pro děti.