Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Zámku Studénka se ukrývá Vagonářské muzeum

Studénka |  | Kam vyrazit

Jediné muzeum svého typu v České republice. Ve věžích zámku ve Studénce se ukrývá Vagonářské muzeum, které dokumentuje železniční výrobu a dopravu na území tehdejšího Československa.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Tady roce 1900 zvykla zdejší vagonka a samozřejmě v roce 1955 když tady byla výstava tak se rozhodlo, že je škoda likvidovat tuto výstavu a vznikl záměr vzniku vagonářského muzea, které tady vzniklo v roce 1956. Ale proč je muzeum tady na zámku, ten důvod je následný. Ti poslední majitele šlechtická rodina Blücherů v roce 1936 prodala celý zámecký areál obci Studénka. Když právě to muselo vzniklo tak se hledalo místo a protože ta věžovitá čas byla prázdná, tak se nainstalovalo tady.“

Jednou z největších perel muzea je tento fiktivní model s železnicí.

Ivana Richterová, průvodkyně Vagonářského muzea: „Je v měřítku H0, teda 1:87. A co se týče rozměrů tak má metr a půl na 6 metrů. Máme dva samostatné okruhy. Na horním jsou celkem 3 vlakové soupravy a na dolním 6 souprav.

Krajina na železnici je zasazená do 70.-80. let minulého století.

Ivana Richterová, průvodkyně Vagonářského muzea: „Co se té krajiny týče tak ten úsek je smyšlený, není to nic konkrétního. Snahou tvůrců bylo aby bylo v krajině vidět co nejvíce zajímavostí, takže tady máme viadukty, tunely, hrad s letadlem, zříceninu, takže je to takový komplex. Co se týče modelů, které tady můžeme vidět, je to klasická, asi nejznámější slovenská striela, z těch modernějších tady máme potom City Elefant nebo motorový vůz Hurvínek.“

Druhé patro muzea nabízí pohled do historie Studénecké vagónky, včetně multimediální části. Třetí patro je zase zasvěcené historii železnice. Dále lidé v muzeu naleznou edukativní místnost nebo galerii.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Stojíme u vitrínky, kde máme nově nainstalované modely v měřítku N. Jak sama vidíte, jsou to modely maličké, takže když jsem je instaloval do té vitríny, sám jsem měl strach se jich dotknout. Třeba co se týká té fotografie, tak ty kola jsou umístěná na špičce prstu. Měl jsem sám strach je tam vzít, ale pro srovnání je to ideální.“

Mnohé z vystavovaných modelů byly muzeu darovány.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Nyní stojíme u vitríny, kde máme modely od pana Urbánka, které jsme dostaly. Je to kolekce, která čítá zhruba 200 kusů, jsou to modely z papíru, z plastu. Tady máme obrovskou parní lokomotivu, která je do posledního nýtu, posledního detailu z papíru. Většina těch domečků je napojena na elektřinu, protože plánujeme že přes zimu vytvoříme takové Urbánkovo město.“

Lidé však na Zámku nenaleznou pouze historii železniční dopravy.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Kromě Vagonářského muzea, které je stěžejní, co se týče zámku jako takového, byl ten zámek vždy občansky využíván. V současné době tu lidé naleznou obřadní místnost, která se opravuje do původního stavu, poté tady máme Základní uměleckou školu, knihovnu, ale hlavně tu lidé najdou objekt, který prochází určitou proměnou. I letos v květnu se otevírala nový místnost s vazbou na legionářskou školu, která tady byla v roce 1919-1923.“
anketa, návštěvníci muzea: „Nás s manželkou zajímá historie a chtěli jsme se sem podívat i na ty technické věci a historii železnice, jak to bývalo, jaký byl ten vývoj. Všechno nás to tady zaujalo, bylo to moc pěkné. No a samozřejmě se chceme podívat ještě tady dolů na to legionářské muzeum. Od mého pradědečka bratr byl legionář, tak jsme se tu na to chtěli taky podívat.“

Vestibul zámku zase nabízí prezentaci místních umělců.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Trvale nám tady zůstal obraz Vůně Blücherovy růže od místního malíře Martina Fabiana Ruska a nyní prezentuje místní malířku a restaurátorku a malířku paní Renátu Svobodovou s pohádkovými motivy. Za mnou je třeba Popelka. Výstava je nazvaná Jedno zrnko popela, jedno zrnko hrášku.“

Do dvou let, a tedy k sedmdesátému výročí od založení muzea, plánují do areálu zámeckého parku umístit také železniční vůz, k čemuž již dostali svolení od památkářů.

Nahlásit chybu


K tématu

Turistická sezona je tu, Vagonářské muzeum ji vítá novinkami

26. března 2024 14:20 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Vagonářské muzeum zahájilo novou turistickou sezonu, kterou obohatilo o několik novinek. Ty se nacházejí jak v hlavní železniční expozici, tak v edukační místnosti.

Na dobu šlechtických majitelů zámku odkáží i další restaurované stěny

5. ledna 2024 15:34 | Studénka | Petra Dorazilová

V zámku ve Studénce znovu začnou restaurátorské práce. Do původní podoby z doby šlechtických majitelů se vrátí celý pokoj, ve kterém byla loni otevřena expozice připomínající, že tu bývala i legionářská škola.

Legionářská expozice je vyklizena, do zámku ve Studénce se vrací restaurátoři

3. ledna 2024 11:20 | Studénka | Petra Dorazilová

V zámku ve Studénce znovu začnou restaurátorské práce. Do původní podoby z doby šlechtických majitelů se vrátí celý pokoj, ve kterém byla loni otevřena expozice připomínající, že tu bývala i legionářská škola.


Na D1 u Studénky řidič dodávky nezvládl řízení, srazila se čtyři auta, pět lidí zraněno

Včera 20:53 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na dálnici D1 ve směru na Polsko se na 336. kilometru za sjezdem na Studénku srazila čtyři vozidla, zranilo se pět lidí. Úsek je uzavřen, objízdná trasa vede přes Bílovec. K nehodě došlo v místě před zúžením vozovky.

Muzeum trojmezí v Jablunkově zve na výstavu o zvířatech ve vojenské službě

Muzeum trojmezí v centru Jablunkova připravilo pro své návštěvníky zajímavou výstavu se zvířecí tématikou. Vedle stálé interaktivní expozice nyní muzeum zve na výstavu o zvířatech, která se uplatnila ve vojenské službě.

Novojičínská kultura chce lépe komunikovat, ukázala novou identitu

Novojičínské městské kulturní středisko vstoupilo do nové éry své vizuální identity. Představilo jednotný grafický styl moderní komunikace. Změna zahrnuje knihovnu, kino, výstavní síň i Klub Galerka.

Centrum pro rodinu a sociální péči připravilo benefici na podporu handicapovaných

Centrum pro rodinu a sociální péči v Ostravě připravilo další ročník benefiční akce Světlo mladým s handicapem. Lidé mohou zakoupením minisvítilen podpořit sociálně aktivizační službu Brána, která pomáhá právě handicapovaným.

Dvě školy z ČR zažily projektový den s Armádou ČR, jednou z nich byla SŠTaS Karviná

Žáci Střední školy techniky a služeb zažili velký projektový den s vojáky Armády České republiky. Ti je seznámili nejen se svou technikou, ale i s koncepcí POKOS, čili s přípravou občanů k obraně státu.

Povodněmi poškozená pyrotechnika byla spálena. O její odvoz se postaral záchranný útvar hasičů

28. listopadu 2024 10:38 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Další nebezpečný následek povodní byl odstraněn. Z areálu ostravské firmy na výrobu pyrotechniky byly odvezeny veškeré poškozené produkty. O bezpečnou přepravu se postaral záchranný útvar hasičů z Hlučína a samotná likvidace pyrotechniky byla provedena v Ralsku.

Na zimu je Studénka vlastní technikou i lidmi připravená

28. listopadu 2024 9:30 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Nastává druhá zimní sezona, kterou bude město, co se týče údržby komunikací, řešit vlastními silami. Na rozdíl od loňského roku je na ni se vším všudy připraveno. Vzniklo oddělení technických služeb, k dispozici jsou nové stroje i dostatek pracovníků.

Čtveřice mladíků na útěku z ústavu oloupila muže a pak nabourala ukradené auto

28. listopadu 2024 11:44 | Nový Jičín | Lukáš Zavadil

Loupežné přepadení, krádež vozidla, nehoda a útěk z místa. Čtveřice mladistvých ve věku 16 až 17 let se na Novojičínsku během jediného dne dopustila několika trestných činů. Policisté je zadrželi během několika hodin díky rychlé operativní práci.

Slezskoostravská galerie láká na propracované kompozice Ivana Titora, výstava přiblíží i jeho život

Autoportréty i abstraktní kompozice lákají milovníky umění na novou výstavu Ivana Titora. V Ostravě vystavuje autor ve velkém po více než patnácti letech a jeho obrazy zaujmou nevšedními náměty i precizním zpracováním. K vidění budou do poloviny ledna.

ZŠ Na Nábřeží uspořádala slavnostní vánoční jarmark

V rámci oslav k 70. výročí Základní škola Na Nábřeží uspořádala vánoční jarmark, na jehož přípravě se podíleli žáci, učitelé i rodiče.

Kulturní středisko představilo nový vizuální styl, chce být pro lidi přehlednější

Městské kulturní středisko vstoupilo do nové éry vizuální identity. Představilo jednotný grafický styl, který je prvním krokem celkové moderní komunikace. Změna zahrnuje knihovnu, kino, výstavní síň a klub Galerka.

Hasiči při práci s dětmi kladou důraz na zdravovědu

Malí hasiči z jednotky Studénka-město se zdokonalovali v disciplínách, které jsou předmětem požárních soutěží. Kromě hasičských dovedností kladli důraz na základy první pomoci.

Dobrovolní studénečtí hasiči učí děti zvládat krizové situace

28. listopadu 2024 12:00 | Studénka | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

Malí hasiči z jednotky Studénka-město se zdokonalovali v disciplínách, které jsou předmětem požárních soutěží. Kromě hasičských dovedností kladli důraz na základy první pomoci

Znám je architekt, který zpracuje studii kulturního domu, včetně využití jeho okolí

28. listopadu 2024 10:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Rada města vybrala architekty, kteří zpracují studii využití budoucího kulturního domu Nové Slunce. V prosinci se také město stane majitelem tohoto objektu.

Děti si užily Mikulášování, teď v neděli dojde na rozsvícení vánočního stromu

28. listopadu 2024 9:20 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Studénka už se pomalu ale jistě halí do předvánoční atmosféry. V sále Dělnického domu si děti mohly užít veselé Mikulášování s andělem a čertem. Následující neděli, tu první adventní, tu rozsvítí vánoční strom.

Nový Jičín má zdravé finance, získal “áčko”

28. listopadu 2024 9:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Nový Jičín je ve vynikající finanční kondici. Vyplývá to ze srovnávacího průzkumu Vzdělávacího centra pro veřejnou správu. Za kvalitu finančního zdraví v posledních čtyřech letech získalo město hodnocení “A”.

V Zámku Studénka se ukrývá Vagonářské muzeum
Vydáno 25. září 2024 16:30, Studénka, Andrea Holeszová
Jediné muzeum svého typu v České republice. Ve věžích zámku ve Studénce se ukrývá Vagonářské muzeum, které dokumentuje železniční výrobu a dopravu na území tehdejšího Československa.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Tady roce 1900 zvykla zdejší vagonka a samozřejmě v roce 1955 když tady byla výstava tak se rozhodlo, že je škoda likvidovat tuto výstavu a vznikl záměr vzniku vagonářského muzea, které tady vzniklo v roce 1956. Ale proč je muzeum tady na zámku, ten důvod je následný. Ti poslední majitele šlechtická rodina Blücherů v roce 1936 prodala celý zámecký areál obci Studénka. Když právě to muselo vzniklo tak se hledalo místo a protože ta věžovitá čas byla prázdná, tak se nainstalovalo tady.“

Jednou z největších perel muzea je tento fiktivní model s železnicí.

Ivana Richterová, průvodkyně Vagonářského muzea: „Je v měřítku H0, teda 1:87. A co se týče rozměrů tak má metr a půl na 6 metrů. Máme dva samostatné okruhy. Na horním jsou celkem 3 vlakové soupravy a na dolním 6 souprav.

Krajina na železnici je zasazená do 70.-80. let minulého století.

Ivana Richterová, průvodkyně Vagonářského muzea: „Co se té krajiny týče tak ten úsek je smyšlený, není to nic konkrétního. Snahou tvůrců bylo aby bylo v krajině vidět co nejvíce zajímavostí, takže tady máme viadukty, tunely, hrad s letadlem, zříceninu, takže je to takový komplex. Co se týče modelů, které tady můžeme vidět, je to klasická, asi nejznámější slovenská striela, z těch modernějších tady máme potom City Elefant nebo motorový vůz Hurvínek.“

Druhé patro muzea nabízí pohled do historie Studénecké vagónky, včetně multimediální části. Třetí patro je zase zasvěcené historii železnice. Dále lidé v muzeu naleznou edukativní místnost nebo galerii.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Stojíme u vitrínky, kde máme nově nainstalované modely v měřítku N. Jak sama vidíte, jsou to modely maličké, takže když jsem je instaloval do té vitríny, sám jsem měl strach se jich dotknout. Třeba co se týká té fotografie, tak ty kola jsou umístěná na špičce prstu. Měl jsem sám strach je tam vzít, ale pro srovnání je to ideální.“

Mnohé z vystavovaných modelů byly muzeu darovány.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Nyní stojíme u vitríny, kde máme modely od pana Urbánka, které jsme dostaly. Je to kolekce, která čítá zhruba 200 kusů, jsou to modely z papíru, z plastu. Tady máme obrovskou parní lokomotivu, která je do posledního nýtu, posledního detailu z papíru. Většina těch domečků je napojena na elektřinu, protože plánujeme že přes zimu vytvoříme takové Urbánkovo město.“

Lidé však na Zámku nenaleznou pouze historii železniční dopravy.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Kromě Vagonářského muzea, které je stěžejní, co se týče zámku jako takového, byl ten zámek vždy občansky využíván. V současné době tu lidé naleznou obřadní místnost, která se opravuje do původního stavu, poté tady máme Základní uměleckou školu, knihovnu, ale hlavně tu lidé najdou objekt, který prochází určitou proměnou. I letos v květnu se otevírala nový místnost s vazbou na legionářskou školu, která tady byla v roce 1919-1923.“
anketa, návštěvníci muzea: „Nás s manželkou zajímá historie a chtěli jsme se sem podívat i na ty technické věci a historii železnice, jak to bývalo, jaký byl ten vývoj. Všechno nás to tady zaujalo, bylo to moc pěkné. No a samozřejmě se chceme podívat ještě tady dolů na to legionářské muzeum. Od mého pradědečka bratr byl legionář, tak jsme se tu na to chtěli taky podívat.“

Vestibul zámku zase nabízí prezentaci místních umělců.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Trvale nám tady zůstal obraz Vůně Blücherovy růže od místního malíře Martina Fabiana Ruska a nyní prezentuje místní malířku a restaurátorku a malířku paní Renátu Svobodovou s pohádkovými motivy. Za mnou je třeba Popelka. Výstava je nazvaná Jedno zrnko popela, jedno zrnko hrášku.“

Do dvou let, a tedy k sedmdesátému výročí od založení muzea, plánují do areálu zámeckého parku umístit také železniční vůz, k čemuž již dostali svolení od památkářů.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/studenka/11000045092/v-zamku-studenka-se-ukryva-vagonarske-muzeum