Takzvaný participativní rozpočet se stal i ve Studénce oblíbeným nástrojem, prostřednictvím kterého občané navrhují, co konkrétního by si ve městě přáli změnit nebo vylepšit. Teď na podzim radnice vyhlásila jeho nový ročník.
Richard Ocásek, odbor školství, kultury a soc. věcí, MěÚ Studénka: “Podrobné informace najdete na webových stránkách města, kde jsou vydána zásady participativního rozpočtu. Návrhy těch projektů je možné podávat do konce listopadu letošního roku.”
Projekty týkající se zvelebení veřejného prostoru musí být situovány na pozemky města.
Richard Ocásek, odbor školství, kultury a soc. věcí, MěÚ Studénka: “Je tam podmínka starší 18 let a ten návrh by měl mít podpis dvaceti podporovatelů.”
Částku na participativní rozpočet radnice každoročně zvyšuje o deset procent, na příští rok je na projekty občanů vyčleněno 321 860 korun.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Začínali jsme na částce 200 tisíc korun a postupně se v roce 2025 dostaneme už na částku téměř 322 tisíc korun, které bude možné rozdělit mezi jeden nebo více projektů. Uvidíme, kolik jich bude, jak se ve finále posoudí, jestli budou odpovídat tomu záměru, který je zveřejněn, jestli to bude realizovatelné v tom rozpočtu, který je plánován.”
Dosud bylo v rámci participativního rozpočtu ve městě vybudováno například veřejné griloviště a dětské hřiště u koupaliště, v letošním roce se do vyčleněné částky vešly hned tři projekty. Hotova už je úprava prostranství před Kotvící a instalace dobíjecí solární stanice pro elektrokola a mobily u koupaliště.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “A třetí, vznik meteostanice, ten je aktuálně ještě ve fázi realizace. Předpokládáme, že do konce listopadu bude hotov i tento poslední projekt a pak bychom zveřejnili veškeré informace pro občany města.”
Pestrou směsici podnětů a nápadů, kterou radnice za zhruba pětileté období fungování participativního rozpočtu obdržela, považuje starosta za rozhodně smysluplnou a inspirativní.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Samozřejmě, mnohdy už mají i pracovníci města, kteří se třeba starají o majetek, pracují na rozvoji města, určitou provozní slepotu, že třeba některé podněty nevnímají a je to zajímavým impulsem. Už se stalo, že jsme několik nápadů, se kterými občané přišli v rámci participativního rozpočtu, zařadili standardně do rozpočtu města.”
Tím byla třeba instalace laviček v některých částech města nebo oprava hřbitovní zdi.