Především o mongolské kultuře, lidech i zvířatech a pak také něco o tomto pradávném pasteveckém obydlí, které se snadno skládá a převáží, se mohly dozvědět děti, které přišly do jurty na edukační program s názvem „Druhý nálev čajíčku“. Přestože venku mrzlo, uvnitř bylo krásně teplo a útulno. Pracovníci Opavské kulturní organizace roztopili kamna a připravili čaj.
„Byli jsme tady asi o hodinu a půl dřív, protože přece jen se tady potřebuje zatopit po noci. Ale kamínka vyhřejí ten prostor. Máme tady teplo, to je v pohodě.“ usmívá se jedna z animátorek, které připravily program, Simona Juchelková, animátorka, OKO Opava.
Malá kamínka dokáží prostor pořádně rozehřát, takže se dětem začnou barvit líčka.
Tato jurta kdysi opravdu stávala v mongolské stepi, jak nám potvrdil dramaturg Jan Kunze: „Ten prostor se mi tak líbil, ta intimita, kde se ztrácí rozdíl mezi prezentérem a publikem. A tak jsem tuto jurtu poprvé dostal před třemi roky do Opavy. Je skutečně pravá.“
Stavba je vyrobená ze dřeva a vrbového proutí. Stěny jsou izolovány plstí a svázané lanem. To všechno se děti dozvědí a ještě mnohem více. Třeba že do do jurty se nikdy nepřichází bez dárku, že je nezdvořilé zde odmítnout jídlo a naopak je v pořádku, když si na návštěvě na chvíli zdřímnete. To ale děti vůbec neměly v plánu: malovaly, vyráběly, poslouchaly pohádku a také soutěžily.To všechno během hodinového programu stihly.
Na závěr dostaly děti šálek čaje. V jurtě v mongolské stepi by se nejspíš podával slaný čaj s jačím mlékem, ovšem děti si mohly pochutnat na sladkém ovocném čaji.