Osm panelů, které rekapitulují události sametové revoluce v Opavě museli minout ti, kteří procházeli v poslední době Horním náměstím. Mladí se u nich zastaví ze zvědavosti, pamětníci mnohdy zkoumají, zda se na fotografiích nepoznají.
Rok přípravy této výstavě zasvětili historik František Švábenický a sběratel fotografií Jan Dlugoš. Snažili se vybrat snímky, které by co nejlépe sametovou revoluci v Opavě vystihly. Dát dohromady výstavu o poměrně nedávné historii ale nebylo vůbec jednoduché. Originální materiál se sháněl těžko.
„Pamětníci se nám na základě výzev, které jsme do tisku i na internet zadávali zhruba rok, téměř žádní neozvali. Možná bych napočítal dva lidi,“ vzpomíná Dlugoš.
Autoři výstavy museli nakonec využít dokumenty ze opavského archivu a pak také z fondu sběratele Jana Dlugoše. K dispozici měli na dvě stovky snímků. Výběr z nich teď v centru Opavy připomínají demonstrace na náměstí, debaty ve Slezském divadle i naději ve věci budoucí, kterou lidé s cinkajícími klíči a s prsty složenými v symbolu vítězného véčka měli.
„Žádná
expozice, výstava takto složité problémy, které prostoupily
generacemi, a rozdělovaly společnost nedokáže zcela
přiblížit a vysvětlit,“ říká
Švábenický
Atmosféru
sametové revoluce v Opavě připomene také dokument
s audiozáznamy z demonstrací,
a to 17. listopadu od 19,00
hod. v opavském Kině Mír.