Nejprve
vlastní hvězdárna pro pozorování noční oblohy a teď také sál
s unisférickou projekcí mají k dispozici studenti
především fyzikálních oborů Slezské univerzity. Nad padesátkou
pohodlných sklápěcích sedaček visí polokoule o průměru 8
metrů potažená plátnem, na kterou obraz promítá 8 projektorů.
„Ten unikátní obraz, velmi ostrý, je dán tím, že jeden obrazový bod je promítán na plošku, která má lineární rozměr pouze 2,4 mm,“ vysvětlil Tomáš Gráf z Ústavu fyziky Slezské univerzity.
Tento sál vznikl díky rozsáhlé rekonstrukci podkrovních prostor jedné z univerzitních budov. Kromě něj jsou tady ještě učebny. Přestavba půdy na moderní výukové pracoviště přišla na 60 milionů korun. Peníze poskytla Evropská unie.
„Museli jsme tady vytvořit velký prostor bez podpěr. Navíc zavěsit kopuli, která má přes jednu tunu,“ líčí architekt Jiří Horák.
Na plátně je možné sledovat třeba hvězdnou oblohu, pohyb vesmírných těles nebo i film. Trojrozměrný obraz umožňuje velkolepý zážitek. Zatím si jej mohou dopřát pouze studenti ve výuce. Časem by se sem mohla podívat i veřejnost.
„Jsme v situaci, kdy pravidla, která jsou nastaveny v souvislosti s poskytnutými prostředky z Evropských fondů nám toto neumožňuje. My ale hledáme cestu, jak unisféru zpřístupnit i veřejnosti,“ slíbil rektor Slezské univerzity Pavel Tuleja.
K vidění tady budou nejen komerční snímky, ale také ty, které vytvoří studenti zdejšího oboru multimediální techniky. Chtějí v nich zachytit oblohu nad Opavou během všech čtyř ročních období.