Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dítě v pěstounské péči se chová jinak. Důležité je vědět proč

Opava |

Organizace Do náruče šestým rokem pomáhá rodinám, které přijaly do pěstounské péče dítě. Co je pro tyto rodiny nejtěžší a jak takovouto zásadní změnu co nejlépe zvládnout? Na otázky odpovídá ředitelka spolku Do náruče Pavlína Němcová.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Kdy potřebují pěstouni nejvíce podržet a jaké problémy na rozdíl od biologických rodičů, musí řešit?

Pavlína Němcová, ředitelka Do náruče: „Nejvíce to bývá na začátku doprovázení, když do rodiny přijde dítě a všichni se spolu sžívají. Pro rodinu nastává zcela nová situace, na kterou nebyla připravená. A představa, že dítě automaticky vpluje do systému a všemu se přizpůsobí je zcela nemožná.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jaký je rozdíl mezi tím, když se stará rodič o své biologické dítě a když dítě přijme do pěstounské péče. Jsou ty vztahy jiné?

Pavlína Němcová, ředitelka Do náruče: „Když přijmete dítě, to je jedno, jak je staré. Zda je to miminko, pětileté nebo starší dítě, tak má za sebou nějakou minulost. Má za sebou jistě traumatické zkušenosti a narušený vývoj, u kterého pěstouni nemohli být a neznají jej. To dítě se nyní nějak projevuje a nikdo nechápe, proč to tak je. Očekává se, že když pěstouni použijí výchovné metody stejné, jako u svých biologických dětí, tak to zabere. Ale tak to nefunguje. A proto my pěstouny učíme terapeutické rodičovství vysvětlujeme vlastně proč se to dítě takto chová kde se to vlastně vzalo. Proč se to dítě chová zcela nezvyklým způsobem.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Často jsou už v rodině nějaké vlastní děti rodičů, musíte nastavovat i vztahy mezi jednotlivými dětmi?

Pavlína Němcová, ředitelka Do náruče:„ Pro biologické dítě je to velmi náročná situace. pro to biologické dítě. Proto je třeba jej podporovat a pomáhat mu. Vysvětlujeme proto pěstounům, jak rozdělovat pozornost, jak reagovat na negativní reakce biologického dítěte, které jsou vlastně přirozené.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Které otázky by si měl člověk zodpovědět, když uvažuje o pěstounství?

Pavlína Němcová, ředitelka Do náruče: „Já jsem přesvědčená, že pěstounem nemůže být každý. Je potřeba, aby to byla zralá osobnost. Důležitá je motivace. Zda si chci doplnit rodinu, protože mi něco v životě chybí. Nebo pokud jsem ochotná a schopná otevřít srdce někomu dalšímu, abych mu pomohla, tak tato motivace je správná.“
Nahlásit chybu


K tématu

Pěstounská rodina ze Slezské Ostravy se postarala už o 11 dětí

24. ledna 2024 16:45 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Díky pěstounské péči na přechodnou dobu nemusí být v Ostravě děti umisťovány do ústavů. Mezi krátkodobými pěstouny je také Iva Janečková ze Slezské Ostravy, která se se svým manželem pěstounství věnuje už devět let. Za tu dobu prošlo manželům rukama 11 dětí.

Vedení Ostravy se setkalo s dočasnými pěstouny. Ve městě jich působí 33

18. prosince 2023 11:42 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Vedení Ostravy se už tradičně v předvánoční době schází s dočasnými pěstouny, aby jim poděkovalo za jejich velmi důležitou práci. V Ostravě se o ohrožené děti stará 33 pěstounů a všichni to dělají moc rádi.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.


Obce v Moravskoslezském kraji dostanou podporu na stavbu nájemního bydlení

Moravskoslezskému kraji se nabízejí možnosti podpory výstavby nových bytů pro nájemní bydlení. O možných investicích v této oblasti se jednalo na odborném fóru na krajském úřadě.

Dálnici z Ostravy na Olomouc nad ránem zatarasil převrácený kamion a jeho náklad

Dnes 11:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Několik hodin trvalo vyšetřování a odklízení trosek po nehodě kamionu na dálnici D1 na úrovni Nové Vsi v Ostravě. Provoz ve směru na Olomouc byl zastaven a odkláněn na objízdné trasy.

Maratonský závod omezí i uzavře páteřní dopravní tepny a ulice v Ostravě

Včera 21:09 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava zažije v sobotu 26. října první ročník Zlatého maratonu Emila Zátopka. Jeho součástí bude také 12. ročník Českého běhu žen Ostrava. Poběží se na certifikovaném městském okruhu, který povede napříč nejrušnějšími ulicemi a dopravními tepnami. Řidiči proto musí počítat s řadou uzavírek i dopravních omezení.

Ostravské hřbitovy prodlužují provozní dobu. Nezapomeňte si pohlídat své věci

Blíží se památka zesnulých, kdy většina z nás směřuje na hřbitovy, abychom vzpomenuli na své předky. Na toto období se připravují také strážníci, kteří v okolí hřbitovů zesilují hlídky, aby dohlédli na bezpečnost návštěvníků, ale i na dopravu. Lidem pak vzkazují, aby byli opatrní na sebe i své věci. Na území města se nachází celkem 22 veřejných hřbitovů.

Hraniční přechod Závada- Golkowice bude na několik dní kvůli opravě silnice uzavřen

V Petrovicích u Karviné se momentálně opravuje silnice, ze které se řidiči dostanou na spojnici s hraničím přechodem do Polska Závada-Golkowice. Kvůli plánovanému asfaltování po celé šířce komunikace bude muset být na několik dní tento hraniční přechod uzavřen.

Hasiči v Ostravě zachránili mládě jestřába lesního z ochranné sítě

Včera 19:17 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Profesionální hasiči z ostravské stanice Přívoz zasahovali ve čtvrtek dopoledne u záchrany mladého dravce v městské části Michálkovice. Jestřáb lesní se zamotal do ochranné sítě na kurníku pro drůbež. Hasiči dravce zachránili.

Ve Frýdku-Místku bude popovodňová benefiční akce Beskydy pro Jeseníky

Frýdek-Místek podpoří Jesenicko, které se vzpamatovává ze zářijových povodní. V Národním domě byla naplánována unikátní benefice. Organizátoři připravili atmosféru jesenických trhů s tamními prodejci, zajímavé hudební kapely i folklorní scénu s cimbálovou muzikou a dobrým vínem.

Letiště Leoše Janáčka Ostrava letos zaznamenalo historicky nejúspěšnější sezónu

Včera 13:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

450 tisíc odbavených cestujících za prvních 9 měsíců roku 2024. Pro ostravské letiště jde o rekord. V porovnání se stejným obdobím loňského roku se jedná o 45% nárůst. V letošní sezóně nabídlo letiště 31 destinací, z nichž 13 bylo nových, a už od začátku sezóny o ně byl velký zájem. Mezi nejpopulárnější novinky patřila Malaga ve Španělsku, egyptská Marsa Matrouh, tuniská Enfidha, Chania na řeckém ostrově Kréta, Dalamán v Tureku a albánská Tirana.

Začala stavba cyklostezky mezi Frýdkem-Místkem a Palkovicemi

Po dlouhých letech příprav začala stavba cyklostezky mezi Frýdkem-Místkem a Palkovicemi. Ta povede od Olešné a hotová má být do léta příštího roku. Náklady ve výši pod 16 milionů korun budou poměrově hradit obě obce. Velkou část pokryje také dotace.

Zdravotnice z havířovské nemocnice prošly kurzem sebeobrany, nakládačku od nich dostal i ředitel

23. října 2024 16:16 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Hned dva kurzy sebeobrany zaplnily zdravotnice z havířovské nemocnice. Strážníci je učili, jak reagovat na nejrůznější krizové situace. A že to ženy pochopily správně, pocítil na vlastní kůži i ředitel nemocnice.

Dětské oddělení SNO dětem zajišťuje komplexní péči

Dětské oddělení SNO zajišťuje komplexní péči dětem od narození do 19 let věku na dvou standardních odděleních, JIP a novorozeneckém oddělení. Má také několik odborných ambulancí a jako novinku připravuje ambulanci endokrinologie.

Starostové měst a obcí se sešli s ministry. Řešili financování povodňových škod

23. října 2024 17:35 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Financování obnovy území, pomoc státu, výstavba protipovodňových opatření i zpětná vazba ze strany povodněmi zasažených obcí. O tom všem jednali ministři práce a sociálních věcí, financí, místního rozvoje, životního prostředí, zemědělství a dopravy se starosty a zástupci měst a obcí Moravskoslezského kraje. Na jednání nechybělo ani vedení Opavy.

Zaplavené opavské MŠ už fungují pro všechny děti. Některé třídy však v náhradních prostorách

23. října 2024 16:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Mateřské školy, které se postupně zprovozňují po zářijových záplavách, už jsou otevřeny pro všechny děti. Dosud musely děti rodičů na mateřské a nezaměstnaných zůstávat doma.

V Opavě se v rámci Dnů architektury uskutečnila komentovaná procházka Po stavbách Otto Reichnera

23. října 2024 15:12 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava se také letos zapojila do celostátní akce Dny architektury. V rámci nich se lidé mohli mimo jiné vydat na komentovanou procházku Po stopách Otto Reichnera. Jde o jednoho z nejvýraznějších architektů meziválečné Opavy.

Domov Bílá Opava vyčíslil škody po povodních. Voda zničila kotelnu, kuchyni i prádelnu

21. října 2024 11:58 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Domov Bílá Opava už vyčíslil škody, které napáchala zářijová povodeň. Částka se vyšplhala na více než 330 milionů korun. Voda zničila kotelnu, kuchyň, prádelnu a také nádvoří u hlavní budovy.

Dítě v pěstounské péči se chová jinak. Důležité je vědět proč
Vydáno 17. března 2021 16:50, Opava, Katka Geryková
Organizace Do náruče šestým rokem pomáhá rodinám, které přijaly do pěstounské péče dítě. Co je pro tyto rodiny nejtěžší a jak takovouto zásadní změnu co nejlépe zvládnout? Na otázky odpovídá ředitelka spolku Do náruče Pavlína Němcová.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Kdy potřebují pěstouni nejvíce podržet a jaké problémy na rozdíl od biologických rodičů, musí řešit?

Pavlína Němcová, ředitelka Do náruče: „Nejvíce to bývá na začátku doprovázení, když do rodiny přijde dítě a všichni se spolu sžívají. Pro rodinu nastává zcela nová situace, na kterou nebyla připravená. A představa, že dítě automaticky vpluje do systému a všemu se přizpůsobí je zcela nemožná.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jaký je rozdíl mezi tím, když se stará rodič o své biologické dítě a když dítě přijme do pěstounské péče. Jsou ty vztahy jiné?

Pavlína Němcová, ředitelka Do náruče: „Když přijmete dítě, to je jedno, jak je staré. Zda je to miminko, pětileté nebo starší dítě, tak má za sebou nějakou minulost. Má za sebou jistě traumatické zkušenosti a narušený vývoj, u kterého pěstouni nemohli být a neznají jej. To dítě se nyní nějak projevuje a nikdo nechápe, proč to tak je. Očekává se, že když pěstouni použijí výchovné metody stejné, jako u svých biologických dětí, tak to zabere. Ale tak to nefunguje. A proto my pěstouny učíme terapeutické rodičovství vysvětlujeme vlastně proč se to dítě takto chová kde se to vlastně vzalo. Proč se to dítě chová zcela nezvyklým způsobem.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Často jsou už v rodině nějaké vlastní děti rodičů, musíte nastavovat i vztahy mezi jednotlivými dětmi?

Pavlína Němcová, ředitelka Do náruče:„ Pro biologické dítě je to velmi náročná situace. pro to biologické dítě. Proto je třeba jej podporovat a pomáhat mu. Vysvětlujeme proto pěstounům, jak rozdělovat pozornost, jak reagovat na negativní reakce biologického dítěte, které jsou vlastně přirozené.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Které otázky by si měl člověk zodpovědět, když uvažuje o pěstounství?

Pavlína Němcová, ředitelka Do náruče: „Já jsem přesvědčená, že pěstounem nemůže být každý. Je potřeba, aby to byla zralá osobnost. Důležitá je motivace. Zda si chci doplnit rodinu, protože mi něco v životě chybí. Nebo pokud jsem ochotná a schopná otevřít srdce někomu dalšímu, abych mu pomohla, tak tato motivace je správná.“
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/opavsko/opava/11000024551/dite-v-pestounske-peci-se-chova-jinak-dulezite-je-vedet-proc