Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sandarmoch – pietní místo stalinistického teroru. Ruské vládě se připomínka krvavé historie nelíbí

Opava |

Výstava s názvem Sandarmoch – kde stromy mají tváře připomíná místo, kde byly v době stalinismu popraveny tisíce lidí. A také Jurije Dmitrijeva, který jej objevil. Pro dnešní ruskou vládu jsou ale jeho zjištění nepohodlná, a tak byl kvůli tomu tento historik uvězněn.

Po Praze, Brně a Liberci je Opava čtvrtým městem, kde se zastavila putovní výstava, která připomíná hrůzy stalinistických represí v letech 1937 – 38. Tehdy na severozápadě Ruska poblíž finských hranic, na místě uprostřed lesa zvaném Sandarmoch, bylo popraveno přes 6 tisíc osob 56 národností: např. Rusů, Karelů, Finů, Ukrajinců nebo také Čechů.

Štěpán Černoušek, spoluautor výstavy, předseda Gulag.cz: „To místo bylo dlouho skryto. Nevědělo se, kde leží. Bylo známo, že se někde v Karélii se popravovalo. Ale nevědělo se přesně kde. Až Jurij Dmitriev a jeho kolegové ze sdružení Memorial v roce 1997 to pohřebiště objevili.“

V dalších letech se historikům podařilo zdokumentovat a dohledat jména většiny popravených a ze Sandarmochu se stalo pietní místo. Zdejší stromy se proměnily v pomníky zabitých. Současné ruské vládě se ale obnažování vlastních krvavých dějin nelíbilo. A tak sružení Memorial, které vloni získalo Nobelovu cenu, soudně zakázala a historika Jurije Dmitrieva uvěznila.

Boris Bělenkin, ředitel, Knihovna Memorialu: „Vláda má svůj pohled na dějiny a jejich význam. Využívá historii pro vlastní politické účely. Historie, jak jsme ji interpretovali my, je nezajímá. Vidí to tak, že jim může škodit, že je nežádoucí.“

Výstava připomíná také osobnost historika a novináře Mečislava Boráka, který působil jako pedagog na Slezské univerzitě, a dlouhodobě se věnoval represím v totalitních režimech, zejména v Rusku. S organizací Memorial úzce spolupracoval. A historii Sandarmochu poprvé přinesl do Česka.

Na zahájení výstavy promluvila jako host spisovatelka Karin Lednická, autorka historické nyní už trilogie Šikmý kostel. Situace v Sovětském svazu se zrcadlí také v její románové kronice Karvinska.

Karin Lednická, spisovatelka: „Já už teď píšu 3. díl, jsem v roce 1945. A soudruh Stalin je ještě naživu. A jeho rozhodnutí spoluvytváří poválečnou Československou realitu.“

V galerii UniPoint, v obchodním centru Breda, jsou vystavena také umělecká díla především ruských autorů: komiks, bronzová plastika, obrazy i volné instalace. Reflektují tragické historické události, se kterými se Rusko stále nedokáže nevyrovnat. 

Nahlásit chybu


K tématu

Slezskoostravský hrad ukazuje život hraběte Wilczka a jeho polární expedici

Nová interaktivní výstava ve sklepení Slezskoostravského hradu představuje návštěvníkům zajímavou formou nejen osobu posledního majitele Slezskoostravského panství, ale taky jeho klíčovou roli v první rakousko-uherské polární expedici, které se dokonce sám zúčastnil.

Nová výstava v Ostravském muzeu připomíná oběti Stalinského teroru

13. února 2024 16:15 | Ostrava-město | Michal Slonina | Kulturní okénko

V Ostravském muzeu je nově k vidění emotivní výstava s názvem „Sandarmoch – kde stromy mají tváře“, která představuje pozapomenutou historii dějiště jedné z represí sovětské Velké čistky. Jedná se o šesté zastavení putovní výstavy a o první výstavu takového druhu v prostorách Ostravského muzea.

Slovenská malířka Alena Kolesárová vystavuje své obrazy v galerii Salla terena na bruntálském zámku

4. prosince 2023 17:13 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Bruntálská kavárna Salla terena pokračuje v sérii uměleckých vernisáží ve své galerii v zámecké zahradě. Tentokrát představila své krásné olejomalby výborná slovenská malířka Alena Kolesárová. Její obrazy vynikají svou barevností a originálním zpracováním duchovních a přírodních motivů.


Hasiči simulovali únik chlóru na bazénu v Havířově, došlo i na varování obyvatel

Profesionální hasiči měli specifické cvičení v areálu krytého bazénu na Šumbarku, kde hrozí potencionální únik nebezpečného chlóru. Součástí bylo i informování obyvatel v dané lokalitě.

Slezskoostravský domov Kamenec se stal už po čtvrté nejlepším domovem pro seniory v Česku

Domov pro seniory Kamenec se znovu stal nejlepším zařízením svého druhu v České republice. V rámci Značky kvality v sociálních službách opět získal pět hvězd a nejvyšší hodnocení si odnáší už po čtvrté.

Nová odbavovací plocha na letišti Ostrava zvyšuje kapacitu nákladní dopravy

Včera 11:32 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letiště Leoše Janáčka Ostrava rozšířilo svou kapacitu pro nákladní dopravu díky nové odbavovací ploše. Tato nová stojánka, veliká přibližně jako 5 fotbalových hřišť, pojme až 5 nákladních letadel. Projekt za 308 milionů korun financoval Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu, a zahrnuje také nové osvětlení a trafostanici.

Mladíci vběhli do prodejny a hbitě z regálů ukradli parfémy

Včera 10:22 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Policisté z obvodního oddělení Ostrava-Poruba 2 prověřují okolnosti krádeže parfémů, ke které došlo nedávno v jedné z místních prodejen. Dosud neustanovení pachatelé vběhli do prodejny a během okamžiku odcizili několik kusů parfémů, čímž způsobili škodu ve výši téměř 20 000 korun.

Umělá inteligence jako pomocník učitelů. Pedagogové z Frýdecko-Místecka prošli školením

25. listopadu 2024 16:41 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Učitelé ze škol na Frýdecko-Místecku si vyzkoušeli, jak efektivně využívat umělou inteligenci ve své každodenní praxi. Pod vedením odborníka na technologie si na workshopu osvojili nové nástroje, které jim mohou ušetřit čas i energii.

První vánoční strom v Ostravě svítí na náměstí SNP

25. listopadu 2024 8:45 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

V Ostravě se rozzářil první vánoční strom, a to na zábřežském náměstí SNP před kulturním domem Akord. Nechyběl zde ani primátor Jan Dohnal či zástupci vedení obvodu Ostrava-Jih. Akce se ale neobešla bez drobných technických potíží.

V Ostravě se uskutečnil festival designu. Lidé nakupovali, poslouchali přednášky a mohli i tvořit

25. listopadu 2024 10:29 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Unikátní prostředí zrekonstruované Ostravice hostilo oblíbený a už i tradiční prodejní festival designu Meat Design 2024. Kromě prezentace designérů si návštěvníci mohli užít bohatý doprovodný program a třeba si i sami něco vyrobit.

Roadshow informovala o podpoře podnikání

25. listopadu 2024 10:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Agentura CzechInvest představila v Novém Jičíně aktuální možnosti v oblasti podpory podnikání. V jeden okamžik, na jednom místě tak mohli podnikatelé konzultovat své záměry a získat informace o dotačních programech a dalších možnostech financování.

Zdravotní sestry a pečovatelky terénních služeb opavské charity prošly školou smyku

25. listopadu 2024 11:33 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Minimálně patnáct tisíc kilometrů ročně najede za svými klienty každá ze zdravotních sester a pečovatelek terénních služeb Charity Opava. Jezdí přitom denně na čas a za každého počasí. Aby si byly za volantem jistější, absolvovaly školu smyku.

Policie už našla ukradenou zbraň a dopadla i zloděje

Včera 20:45, vydáno 25. listopadu 2024 16:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nezodpovědný majitel krátké střelné zbraně vytratil pravděpodobně při vystupování z auta nebo nastupování svou pistoli. Tu na parkovišti o chvíli později našel muž, který si ji přivlastnil.

Dvě aleje na Opavsku soutěží o titul Alej roku. Staré odrůdy ovocných stromů sadily i děti

Šedesát alejí a stromořadí z celé České republiky letos soutěží o titul nejoblíbenější Alej roku 2024. V Moravskoslezské kraji jde o 11 alejí, což je nejvíc ze všech krajů v zemi. Jsou mezi nimi i dvě aleje na Opavsku.

Dvě aleje na Opavsku soutěží o titul Alej roku. Tu ve Vávrovicích částečně poškodila povodeň

23. listopadu 2024 14:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Šedesát alejí a stromořadí z celé České republiky letos soutěží o titul nejoblíbenější Alej roku 2024. V Moravskoslezské kraji jde o 11 alejí, což je nejvíc ze všech krajů v zemi. Jsou mezi nimi i dvě aleje na Opavsku.

Bezpečnost a větší jistota. Zdravotní sestry a pečovatelky opavské charity absolvovaly školu smyku

23. listopadu 2024 13:06 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Minimálně patnáct tisíc kilometrů ročně najede za svými klienty každá ze zdravotních sester a pečovatelek terénních služeb Charity Opava. Jezdí přitom denně a za každého počasí.. Aby si byly za volantem jistější, absolvovaly školu smyku.

Transfuzní oddělení SNO potřebuje více dárců

21. listopadu 2024 17:25 | Opava | Yvona Fajtová | Magazín TV medicína

Hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice v Opavě zajišťuje krev nejen pro své pacienty, ale také pro pacienty krnovské nemocnice, která kvůli zářijovým povodním přišla o odběrové místo. Aktuálně tak chybí dárci krve všech krevních skupin.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

20. listopadu 2024 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

Sandarmoch – pietní místo stalinistického teroru. Ruské vládě se připomínka krvavé historie nelíbí
Vydáno 18. ledna 2023 16:23, Opava, Katka Geryková
Výstava s názvem Sandarmoch – kde stromy mají tváře připomíná místo, kde byly v době stalinismu popraveny tisíce lidí. A také Jurije Dmitrijeva, který jej objevil. Pro dnešní ruskou vládu jsou ale jeho zjištění nepohodlná, a tak byl kvůli tomu tento historik uvězněn.

Po Praze, Brně a Liberci je Opava čtvrtým městem, kde se zastavila putovní výstava, která připomíná hrůzy stalinistických represí v letech 1937 – 38. Tehdy na severozápadě Ruska poblíž finských hranic, na místě uprostřed lesa zvaném Sandarmoch, bylo popraveno přes 6 tisíc osob 56 národností: např. Rusů, Karelů, Finů, Ukrajinců nebo také Čechů.

Štěpán Černoušek, spoluautor výstavy, předseda Gulag.cz: „To místo bylo dlouho skryto. Nevědělo se, kde leží. Bylo známo, že se někde v Karélii se popravovalo. Ale nevědělo se přesně kde. Až Jurij Dmitriev a jeho kolegové ze sdružení Memorial v roce 1997 to pohřebiště objevili.“

V dalších letech se historikům podařilo zdokumentovat a dohledat jména většiny popravených a ze Sandarmochu se stalo pietní místo. Zdejší stromy se proměnily v pomníky zabitých. Současné ruské vládě se ale obnažování vlastních krvavých dějin nelíbilo. A tak sružení Memorial, které vloni získalo Nobelovu cenu, soudně zakázala a historika Jurije Dmitrieva uvěznila.

Boris Bělenkin, ředitel, Knihovna Memorialu: „Vláda má svůj pohled na dějiny a jejich význam. Využívá historii pro vlastní politické účely. Historie, jak jsme ji interpretovali my, je nezajímá. Vidí to tak, že jim může škodit, že je nežádoucí.“

Výstava připomíná také osobnost historika a novináře Mečislava Boráka, který působil jako pedagog na Slezské univerzitě, a dlouhodobě se věnoval represím v totalitních režimech, zejména v Rusku. S organizací Memorial úzce spolupracoval. A historii Sandarmochu poprvé přinesl do Česka.

Na zahájení výstavy promluvila jako host spisovatelka Karin Lednická, autorka historické nyní už trilogie Šikmý kostel. Situace v Sovětském svazu se zrcadlí také v její románové kronice Karvinska.

Karin Lednická, spisovatelka: „Já už teď píšu 3. díl, jsem v roce 1945. A soudruh Stalin je ještě naživu. A jeho rozhodnutí spoluvytváří poválečnou Československou realitu.“

V galerii UniPoint, v obchodním centru Breda, jsou vystavena také umělecká díla především ruských autorů: komiks, bronzová plastika, obrazy i volné instalace. Reflektují tragické historické události, se kterými se Rusko stále nedokáže nevyrovnat. 

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/opavsko/opava/11000035284/sandarmoch--pietni-misto-stalinistickeho-teroru-ruske-vlade-se-pripominka-krvave-historie-nelibi