Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstavu S knížaty u stolu v Obecním domě v Opavě provází prohlídky s degustací. Zájem o ně je obrovský

Opava |

Výstava S knížaty u stolu v Obecním domě v Opavě stále budí zájem veřejnosti. Hojně navštěvované jsou zejména komentované prohlídky spojené s degustací, na které se bez rezervace nedostanete.

Výstava S knížaty u stolu představuje atraktivní téma stolování a přípravy pokrmů ve středověku. Navíc se na ní dozvíte i to, jak se v pozdním středověku vyvíjelo opavské a sousední ratibořské knížectví.

Michal Zezula, ředitel NPÚ: “Co se týče vystavených exponátů, tak se jedná většinou o archeologické nálezy z Opavy, které jsou doplněny i o některé předměty z Brna a z Prahy a které nám dokládají na základě autentických artefaktů co lidé při stolování používali.”

Součástí výstavy je i replika středověké tabule určena pro 3 stolovníky.

Michal Zezula, ředitel NPÚ: “Vidíme zde i typické předměty, stolní náčiní, které se používalo jako je například ranžírovací nůž, který sloužil pro porcování pokrmů. Taky menší pěchovací nožíky, které používali stolníci při vkládání jednotlivých soust do úst.”

I na nejvznešenějších tabulích při slavnostním stolování se kromě vína, jehož konzumace byla jakýmsi společenským statutem, objevovalo i pivo. Zvláště pak piva ceněná a dovážená.

Michal Zezula, ředitel NPÚ: “Pivo se nepilo z obyčejných nádob keramických, ty bychom nalezli v jednotlivých výčepech, právovárečných domech, ale při tom stolování knížat, bohatých měšťanů a vůbec v tom sociálním, vyšším prostředí, tak se používalo sklo.”

Právě pivo hrálo prim komentované prohlídky výstavy s názvem S knížaty o pivu, jejíž součástí byla minidegustace pivních speciálů.

Petr Holub, archeolog: “Snažili jsme se zejména přiblížit historické styly piv, které dneska u nás nejsou už tak časté, protože fenomén plzeňského ležáku je u nás převrstvil. Jedním z těch základních pivních stylů, které u nás byly vyráběny už od 14. století prokazatelně, 15. respektive, tak je pivo, které bylo nazýváno Březňák a tím byla proslavená právě Opava.”

Pivo bylo uznáno za velmi léčivé a často se používalo místo léků, šlo o silné chmelené pivo.

Petr Holub, archeolog: “Specifikum bylo, že se vařilo v podstatě v zimě za nižších teplot a potom lidé byli schopni ho ve sklepích skladovat až do léta nebo do podzimu a dal se pít celoročně. Co se týče dalších pivních stylů, které jsou u nás historicky doložené, tak je to zejména pšeničné pivo.”
anketa: návštěvníci výstavy: “Já jsem byl nadšený. Úplně mě šokovala chuť toho prvního piva a překvapilo mě hodně i co se týče toho Březňáku. Vůbec jsem netušil, protože jsem člověk narozený v březnu, že existuje pivo, které je březnové, tak asi si ho budu shánět někde originál pivo Březňák.”
“Bylo to úžasné a byla jsem překvapená prvním vzorkem, který byl spíše jakoby cider a pivo se ciderem bych nikdy nesrovnávala. Já jsem maximálně spokojená, nicméně pan archeolog, myslím, že zasloužil více ocenění, protože byl úžasný, ale úžasní byli oba.”
“Výstavu jsem už znal, nebyl jsem tady poprvé. Přednáška byla výborná a degustace byla zajímavým zpestřením. Jsou to hodně jiná piva než se kterými se člověk běžně setkává.”
Kateřina Pelcová, historička, OKO Opava: “Součástí výstavy jsou také animace pro děti, na které se můžou pedagogové objednávat přes kolegyni, magistru Simonu Juchelkovou a pro širokou veřejnost nabízíme řadu komentovaných prohlídek. Na úplně poslední akci, která je součástí výstavy S knížaty u stolu se můžete těšit 28. listopadu a bude věnovaná minidegustacím tentokrát na téma ryby. Bude se týkat postní kuchyně s profesorkou Irenou Korbelářovou.”

Na akci s knížaty o postní kuchyni a rybách obzvláště je nutná rezervace, protože zájem o degustační akce je obrovský.

Nahlásit chybu


K tématu

V Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku rozsvítili vánoční stromek a otevřeli výstavu betlémů

10. prosince 2023 15:30 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Vánoční stromek prosvítil zámecké nádvoří muzea Beskyd. Pracovníci muzea tak chtěli přilákat návštěvníky na výstavu Betlémů, která byla otevřena stejný den. Betlémy na výstavu přitom muzeu propůjčili samotní lidé.

Slovenská malířka Alena Kolesárová vystavuje své obrazy v galerii Salla terena na bruntálském zámku

4. prosince 2023 17:13 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Bruntálská kavárna Salla terena pokračuje v sérii uměleckých vernisáží ve své galerii v zámecké zahradě. Tentokrát představila své krásné olejomalby výborná slovenská malířka Alena Kolesárová. Její obrazy vynikají svou barevností a originálním zpracováním duchovních a přírodních motivů.


Listopadové Vánoce prožily děti v Dětském domově ve Vrbně pod Pradědem díky originálnímu projektu

Včera 21:48 | Celý MS kraj | Karel Soukop

V dětském domově ve Vrbně pod Pradědem dostaly děti předčasnou vánoční nadílku. Listopadových Vánoc si užily díky originálnímu nápadu a projektu skupiny fotbalových a hokejových karet. Autor projektu získal potřebné finance z aukcí sportovních karet, které poslali lidé.

Hasiči bijí na poplach. Špatné parkování může být i za zmařeným životem

Neukáznění řidiči na sídlištích v Ostravě způsobují závažné problémy hasičům, kteří často bojují s nemožností projet úzkými ulicemi blokovanými vozidly. Zpoždění, která tak mohou vznikat, ohrožují lidské životy a mohou znamenat i větší materiální škody.

Obce získají od hejtmanství podporu na infrastrukturu a veřejné projekty

Včera 17:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Moravskoslezský kraj připravil v rozpočtu téměř 30 milionů korun na projekty menších obcí. Podpora se zaměří na rekonstrukce a výstavbu venkovské infrastruktury a na neinvestiční projekty, s cílem zlepšit život místních obyvatel. Výzva bude otevřena od 2. ledna 2025, rozhodovat o dotacích bude březnové zastupitelstvo.

Hasiči simulovali únik chlóru na bazénu v Havířově, došlo i na varování obyvatel

Profesionální hasiči měli specifické cvičení v areálu krytého bazénu na Šumbarku, kde hrozí potencionální únik nebezpečného chlóru. Součástí bylo i informování obyvatel v dané lokalitě.

Kraj postaví v Havířově nové budovy pro krizové Dětské centrum Pluto

Dětské krizové centrum Pluto se přestěhovalo do náhradních prostor na ulici Lipovou v Havířově, které mu poskytlo město. Původní budovu čeká demolice. Nové centrum plánuje kraj pro Pluto postavit do roku 2026.

Prožijte advent i na akcích MěDK, připraven je 3. ročník Cesty k vánoční harmonii

Městský dům kultury připravil pro obyvatele města i jeho návštěvníky pestrou nabídku předvánočních i vánočních akcí, tak aby si lidé tyto svátky zpříjemnili a naladili se do vánoční atmosféry.

Slezskoostravský domov Kamenec se stal už počtvrté nejlepším domovem pro seniory v Česku

Domov pro seniory Kamenec se znovu stal nejlepším zařízením svého druhu v České republice. V rámci Značky kvality v sociálních službách opět získal pět hvězd a nejvyšší hodnocení si odnáší už počtvrté.

Nová odbavovací plocha na letišti Ostrava zvyšuje kapacitu nákladní dopravy

Včera 11:32 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letiště Leoše Janáčka Ostrava rozšířilo svou kapacitu pro nákladní dopravu díky nové odbavovací ploše. Tato nová stojánka, veliká přibližně jako 5 fotbalových hřišť, pojme až 5 nákladních letadel. Projekt za 308 milionů korun financoval Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu, a zahrnuje také nové osvětlení a trafostanici.

Mladíci vběhli do prodejny a hbitě z regálů ukradli parfémy

Včera 10:22 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Policisté z obvodního oddělení Ostrava-Poruba 2 prověřují okolnosti krádeže parfémů, ke které došlo nedávno v jedné z místních prodejen. Dosud neustanovení pachatelé vběhli do prodejny a během okamžiku odcizili několik kusů parfémů, čímž způsobili škodu ve výši téměř 20 000 korun.

Umělá inteligence jako pomocník učitelů. Pedagogové z Frýdecko-Místecka prošli školením

25. listopadu 2024 16:41 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Učitelé ze škol na Frýdecko-Místecku si vyzkoušeli, jak efektivně využívat umělou inteligenci ve své každodenní praxi. Pod vedením odborníka na technologie si na workshopu osvojili nové nástroje, které jim mohou ušetřit čas i energii.

Dvě aleje na Opavsku soutěží o titul Alej roku. Staré odrůdy ovocných stromů sadily i děti

Šedesát alejí a stromořadí z celé České republiky letos soutěží o titul nejoblíbenější Alej roku 2024. V Moravskoslezské kraji jde o 11 alejí, což je nejvíc ze všech krajů v zemi. Jsou mezi nimi i dvě aleje na Opavsku.

Zdravotní sestry a pečovatelky terénních služeb opavské charity prošly školou smyku

25. listopadu 2024 11:33 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Minimálně patnáct tisíc kilometrů ročně najede za svými klienty každá ze zdravotních sester a pečovatelek terénních služeb Charity Opava. Jezdí přitom denně na čas a za každého počasí. Aby si byly za volantem jistější, absolvovaly školu smyku.

Dvě aleje na Opavsku soutěží o titul Alej roku. Tu ve Vávrovicích částečně poškodila povodeň

23. listopadu 2024 14:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Šedesát alejí a stromořadí z celé České republiky letos soutěží o titul nejoblíbenější Alej roku 2024. V Moravskoslezské kraji jde o 11 alejí, což je nejvíc ze všech krajů v zemi. Jsou mezi nimi i dvě aleje na Opavsku.

Bezpečnost a větší jistota. Zdravotní sestry a pečovatelky opavské charity absolvovaly školu smyku

23. listopadu 2024 13:06 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Minimálně patnáct tisíc kilometrů ročně najede za svými klienty každá ze zdravotních sester a pečovatelek terénních služeb Charity Opava. Jezdí přitom denně a za každého počasí.. Aby si byly za volantem jistější, absolvovaly školu smyku.

Transfuzní oddělení SNO potřebuje více dárců

21. listopadu 2024 17:25 | Opava | Yvona Fajtová | Magazín TV medicína

Hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice v Opavě zajišťuje krev nejen pro své pacienty, ale také pro pacienty krnovské nemocnice, která kvůli zářijovým povodním přišla o odběrové místo. Aktuálně tak chybí dárci krve všech krevních skupin.

Výstavu S knížaty u stolu v Obecním domě v Opavě provází prohlídky s degustací. Zájem o ně je obrovský
Vydáno 13. listopadu 2023 15:47, Opava, Yvona Fajtová
Výstava S knížaty u stolu v Obecním domě v Opavě stále budí zájem veřejnosti. Hojně navštěvované jsou zejména komentované prohlídky spojené s degustací, na které se bez rezervace nedostanete.

Výstava S knížaty u stolu představuje atraktivní téma stolování a přípravy pokrmů ve středověku. Navíc se na ní dozvíte i to, jak se v pozdním středověku vyvíjelo opavské a sousední ratibořské knížectví.

Michal Zezula, ředitel NPÚ: “Co se týče vystavených exponátů, tak se jedná většinou o archeologické nálezy z Opavy, které jsou doplněny i o některé předměty z Brna a z Prahy a které nám dokládají na základě autentických artefaktů co lidé při stolování používali.”

Součástí výstavy je i replika středověké tabule určena pro 3 stolovníky.

Michal Zezula, ředitel NPÚ: “Vidíme zde i typické předměty, stolní náčiní, které se používalo jako je například ranžírovací nůž, který sloužil pro porcování pokrmů. Taky menší pěchovací nožíky, které používali stolníci při vkládání jednotlivých soust do úst.”

I na nejvznešenějších tabulích při slavnostním stolování se kromě vína, jehož konzumace byla jakýmsi společenským statutem, objevovalo i pivo. Zvláště pak piva ceněná a dovážená.

Michal Zezula, ředitel NPÚ: “Pivo se nepilo z obyčejných nádob keramických, ty bychom nalezli v jednotlivých výčepech, právovárečných domech, ale při tom stolování knížat, bohatých měšťanů a vůbec v tom sociálním, vyšším prostředí, tak se používalo sklo.”

Právě pivo hrálo prim komentované prohlídky výstavy s názvem S knížaty o pivu, jejíž součástí byla minidegustace pivních speciálů.

Petr Holub, archeolog: “Snažili jsme se zejména přiblížit historické styly piv, které dneska u nás nejsou už tak časté, protože fenomén plzeňského ležáku je u nás převrstvil. Jedním z těch základních pivních stylů, které u nás byly vyráběny už od 14. století prokazatelně, 15. respektive, tak je pivo, které bylo nazýváno Březňák a tím byla proslavená právě Opava.”

Pivo bylo uznáno za velmi léčivé a často se používalo místo léků, šlo o silné chmelené pivo.

Petr Holub, archeolog: “Specifikum bylo, že se vařilo v podstatě v zimě za nižších teplot a potom lidé byli schopni ho ve sklepích skladovat až do léta nebo do podzimu a dal se pít celoročně. Co se týče dalších pivních stylů, které jsou u nás historicky doložené, tak je to zejména pšeničné pivo.”
anketa: návštěvníci výstavy: “Já jsem byl nadšený. Úplně mě šokovala chuť toho prvního piva a překvapilo mě hodně i co se týče toho Březňáku. Vůbec jsem netušil, protože jsem člověk narozený v březnu, že existuje pivo, které je březnové, tak asi si ho budu shánět někde originál pivo Březňák.”
“Bylo to úžasné a byla jsem překvapená prvním vzorkem, který byl spíše jakoby cider a pivo se ciderem bych nikdy nesrovnávala. Já jsem maximálně spokojená, nicméně pan archeolog, myslím, že zasloužil více ocenění, protože byl úžasný, ale úžasní byli oba.”
“Výstavu jsem už znal, nebyl jsem tady poprvé. Přednáška byla výborná a degustace byla zajímavým zpestřením. Jsou to hodně jiná piva než se kterými se člověk běžně setkává.”
Kateřina Pelcová, historička, OKO Opava: “Součástí výstavy jsou také animace pro děti, na které se můžou pedagogové objednávat přes kolegyni, magistru Simonu Juchelkovou a pro širokou veřejnost nabízíme řadu komentovaných prohlídek. Na úplně poslední akci, která je součástí výstavy S knížaty u stolu se můžete těšit 28. listopadu a bude věnovaná minidegustacím tentokrát na téma ryby. Bude se týkat postní kuchyně s profesorkou Irenou Korbelářovou.”

Na akci s knížaty o postní kuchyni a rybách obzvláště je nutná rezervace, protože zájem o degustační akce je obrovský.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/opavsko/opava/11000040084/vystavu-s-knizaty-u-stolu-v-obecnim-dome-v-opave-provazi-prohlidky-s-degustaci-zajem-o-ne-je-obrovsky