Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V SNO instalují novou magnetickou rezonanci. Pacientům bude sloužit od poloviny března

Opava |

Slezská nemocnice v Opavě si pořídila novou magnetickou rezonanci. Ta původní pacientům sloužila 7 let a poslední dva roky s ní byly jen problémy.

V pavilonu G Slezské nemocnice v Opavě aktuálně instalují novou magnetickou rezonanci Dostat ji dovnitř nebylo vzhledem k její velikosti a váze 3 a půl tuny vůbec jednoduché.

Kamil Hudeczek, primář Radiologického oddělení SNO: “Teďka stojíme před budovou rentgenu. Vidíme čerstvě zazděný otvor, kterým jsme stěhovali novou magnetickou rezonanci. Je to takhle technicky náročné proto, protože je ten stroj těžký, objemný, normálně dveřmi ho nelze dostat do budovy, takže se musí bourat zeď, abychom ten magnet dostali vůbec tam, kde má stát.”
Karel Siebert, ředitel SNO: “Původní magnetická rezonance v naší nemocnici byla 7 let a poslední dva roky se začaly objevovat problémy. Museli jsme obvolávat naše pacienty, takže jsme se rozhodli pro nový magnet. Na základě veřejné zakázky jsme koupili nový přístroj v hodnotě 23 milionů korun. Půlku z toho hradila nemocnice, půlku kraj.”

Problémy se týkaly zejména častého úniku helia. Nemocnice tak musela volat servisní firmu a oprava trvala minimálně dva, tři dny. Navíc stála spoustu peněz, protože helium je drahé.

Kamil Hudeczek, primář Radiologického oddělení SNO: “Současný nový magnet potřebuje pouze 7 litrů chladícího média, což je helium. Předchozí magnet potřeboval minimálně 15 litrů. Technologicky je to vymyšleno tak, že u tohoto nového přístroje nemůže uniknout do ovzduší a přístroj se stává výrazně stabilnějším.”

Výhodou nové magnetické rezonance je také lepší softwarová technologie.

Kamil Hudeczek, primář Radiologického oddělení SNO: “Neustálý rozvoj softwarového vybavení výrazně urychluje a zkracuje jednotlivá vyšetření, takže pacient stráví na vyšetřovacím stole podstatně méně času a my jako lékaři, kteří hodnotí vyšetření, dostáváme kvalitnější a lepší zobrazení.”

Na magnetické rezonanci vyšetří 18 až 22 pacientů za den. Nejvíce v rámci sobotního programu.

Karel Siebert, ředitel SNO: “My zajišťujeme vyšetření pro celou spádovost, to je 60 tisíc obyvatel, takže okresy Opava a blízké okolí, občas i pro pacienty Šumperska, Jesenicka, případně Krnovska a Bruntálska.”

Instalace nového magnetu bude probíhat do 23. února a poté se bude zaškolovat personál. Ostrý provoz bude spuštěn v druhé polovině března.

Nahlásit chybu


K tématu

Fifejdská nemocnice má druhou magnetickou rezonanci. Je prý nejmodernější v celém MS kraji

8. července 2025 10:05 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Městská nemocnice Ostrava pokračuje v modernizaci a to napříč odděleními. Nyní udělalo výrazný krok kupředu oddělení radiologie a zobrazovacích metod, které bylo vybaveno novým špičkovým zařízením v diagnostice - nejmodernější magnetickou rezonancí.

Drákulovo krvebraní. Kampaň Slezské univerzity přivedla do SNO nové dárce

30. června 2025 10:40 | Opava | Yvona Fajtová

Slezská univerzita ve spolupráci s opavskou Slezskou nemocnicí uspořádala kampaň Drákulovo krvebraní. Jejím cílem bylo podpořit dárcovství krve.


Tragická nehoda v Českém Těšíně. Auto srazilo ženu na přechodu pro chodce

Včera 16:41 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Tragická nehoda uzavřela v pátek odpoledne Ostravskou ulici v Českém Těšíně. Podle svědků tam měl řidič osobního auta srazit ženu, která přecházela přes přechod pro chodce. Záchranáři na místě bojovali o její život, ale bohužel marně. Okolnostmi nehody se zabývají policisté.

Primátor Karviné Jan Wolf je na svobodě. Soud nevyhověl žádosti o vzetí do vazby

Včera 14:24 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Okresní soud v Ostravě v pátek nevyhověl návrhu státního zástupce na vzetí karvinského primátora Jana Wolfa (nestr., dříve SOCDEM) do vazby. Ten je obviněný v rozsáhlé korupční kauze kolem ovlivňování fotbalových zápasů. Trestní stíhání však pokračuje a Wolf nadále odmítá, že by se dopustil jakéhokoli protiprávního jednání.

V Ostravě-Jihu vzniknou 2 nová zařízení pro seniory

Včera 8:34 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Města v Česku se potýkají s nedostatkem pobytových sociálních služeb pro seniory. Vlivem stárnutí populace poptávka překračuje nabídku až dvojnásobně. V Ostravě-Jihu ale v příštích letech vzniknou hned dvě nová zařízení tohoto typu.

Náročný čtvrtek leteckých záchranářů. Vrtulník vzlétal k šesti vážným případům

Včera 12:55 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Letečtí záchranáři museli během jediné směny vyrazit celkem k šesti zásahům, které zahrnovaly čtyři vážné dopravní nehody a dva případy náhlé zástavy srdce. Každá minuta v těchto situacích rozhodovala o zdraví a životech pacientů.

V minulosti pobodal a znásilnil desetiletou dívku. Vyšel z vězení a zaútočil znovu

Včera 9:10 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Hrůzný zážitek má za sebou mladistvá dívka z Ostravy. Šla se projít v poledne parkem a najednou na ni zaútočil 36letý muž. Měl stažené kalhoty, chytil ji do kravaty a povalil na zem. Dívka se bránila a křičela. Všiml si toho starší pán, který rychle přiběhl na pomoc a násilníka odtrhl. Ten ale utekl. Bleskově ho pak dopadli přivolaní policisté. Nejhrůznější na celém případu je, že deviant v minulosti znásilnil a pobodal nožem tehdy desetiletou dívku.

Akce Pozor, JEDU!!! učí bezpečné chování v dopravě. MŠ Ukrajinská připravila pro děti i rodiče zábavné odpoledne

25. června 2026 16:48 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Pozor, JEDU!!! Tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.

Architekti představili projekt proměny parku M. Horákové. Veřejné projednání se konalo v MAPPA

25. června 2026 12:12 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Městském ateliéru prostorového plánování a architektury se uskutečnilo veřejné projednání návrhu na přeměnu ostravského sadu Dr. Milady Horákové. Bude se kácet i sadit, stavět i bourat a důležitá je také návaznost na koncertní sál VOX.

Na ZŠ Palkovice ocenili úspěšné školáky a rozloučili se s deváťáky

Včera 10:16 | Palkovice | Libor Běčák

Slavnostním setkáním všech žáků a kantorů skončil školní rok v ZŠ Palkovice. Ti nejlepší školáci byli oceněni pamětními listy a drobnými dárky.

Na Mariánskohorské náměstí se vracejí lavičky. Nový typ má zabránit jejich zneužívání

25. června 2026 16:24 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Na Mariánskohorské náměstí se po několika letech vracejí lavičky. Radnice je v minulosti odstranila kvůli jejich zneužívání lidmi bez domova a častému nepořádku. Obyvatelům ale možnost odpočinku na náměstí začala chybět. Obvod proto našel nové řešení v podobě jednosedátkových laviček z recyklovaného textilu. Sloužit mají především ke krátkému odpočinku.

Na jejím vzniku pracovali i odsouzení. Věznice v Ostravě-Heřmanicích otevřela kapli Naděje

25. června 2026 11:54 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Věznice v Ostravě-Heřmanicích má nové duchovní zázemí. Slavnostně se zde otevřela kaple, která dostala jméno Naděje. Na jejím vzniku se podíleli i samotní odsouzení.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Mistrovství republiky v inline bruslení se po dvou letech vrátilo do Opavy

24. června 2026 15:05 | Opava | Yvona Fajtová

Po dvou letech hostila Opava opět Mistrovství České republiky v rychlobruslení na kolečkových bruslích. Na zdejší oválné dráze bojovalo o republikové tituly více než 180 závodníků všech věkových kategorií včetně reprezentantů, kteří usilují o nominaci na mistrovství Evropy.

Festival ZUŠ Muziáda vyvrcholil v Opavě koncertem nejúspěšnějších mladých hudebníků

24. června 2026 14:55 | Opava | Yvona Fajtová

Nejlepší žáci základních uměleckých škol z celého Moravskoslezského kraje se představili na závěrečném koncertu festivalu Muziáda. V opavském Minoritu vystoupili vítězové soutěží i mladí skladatelé, kteří svými výkony potvrdili vysokou úroveň uměleckého vzdělávání v regionu.

Sochy na průčelí Knihovny Petra Bezruče v Opavě získávají po 25 letech novou podobu

24. června 2026 14:49 | Opava | Yvona Fajtová

Průčelí budovy Knihovny Petra Bezruče v Opavě prochází obnovou. Restaurátoři zde opravují čtyři monumentální sochy a reliéfní výzdobu od významného sochaře Josefa Obetha. Cílem je zachovat jedinečné umělecké dílo pro další generace a vrátit mu část původní podoby.

Sanitka jedoucí k případu se srazila v Opavě s osobním autem

23. června 2026 17:31 | Opava | Jiří Cileček

Senior za volantem osobního auta zřejmě neupřednostnil sanitku, která jela k případu. Následovala lehká dopravní nehoda. Přesto on i jeho spolujezdkyně skončili v nemocnici. Okolnosti nehody prověřují opavští policisté.

Koloběžkář narazil v Opavě do vyjíždějícího auta a těžce se zranil

21. června 2026 15:14 | Opava | Jiří Cileček

Dopravní nehoda s těžkým zraněním se stala v neděli po poledni u východního nádraží v Opavě. Do vyjíždějícího auta z parkovacího místa tam naboural koloběžkář. S těžkým zraněním obou dolních končetin byl převezen do nemocnice. Okolnosti nehody dál prověřují policisté.

Multižánrový festival Slunovrat proměnil Opavu v město kultury a inspirace

20. června 2026 17:02 | Opava | Yvona Fajtová

Historické centrum Opavy opět ožilo kulturou. Do města se po roce vrátil oblíbený multižánrový festival Slunovrat, který propojuje hudbu, literaturu, divadlo i inspirativní debaty. Návštěvníkům nabízí vystoupení známých českých i zahraničních umělců, prostor pro nové talenty a také zónu věnovanou charitativním projektům.

V SNO instalují novou magnetickou rezonanci. Pacientům bude sloužit od poloviny března
Vydáno 21. února 2024 20:19, Opava, Yvona Fajtová
Slezská nemocnice v Opavě si pořídila novou magnetickou rezonanci. Ta původní pacientům sloužila 7 let a poslední dva roky s ní byly jen problémy.

V pavilonu G Slezské nemocnice v Opavě aktuálně instalují novou magnetickou rezonanci Dostat ji dovnitř nebylo vzhledem k její velikosti a váze 3 a půl tuny vůbec jednoduché.

Kamil Hudeczek, primář Radiologického oddělení SNO: “Teďka stojíme před budovou rentgenu. Vidíme čerstvě zazděný otvor, kterým jsme stěhovali novou magnetickou rezonanci. Je to takhle technicky náročné proto, protože je ten stroj těžký, objemný, normálně dveřmi ho nelze dostat do budovy, takže se musí bourat zeď, abychom ten magnet dostali vůbec tam, kde má stát.”
Karel Siebert, ředitel SNO: “Původní magnetická rezonance v naší nemocnici byla 7 let a poslední dva roky se začaly objevovat problémy. Museli jsme obvolávat naše pacienty, takže jsme se rozhodli pro nový magnet. Na základě veřejné zakázky jsme koupili nový přístroj v hodnotě 23 milionů korun. Půlku z toho hradila nemocnice, půlku kraj.”

Problémy se týkaly zejména častého úniku helia. Nemocnice tak musela volat servisní firmu a oprava trvala minimálně dva, tři dny. Navíc stála spoustu peněz, protože helium je drahé.

Kamil Hudeczek, primář Radiologického oddělení SNO: “Současný nový magnet potřebuje pouze 7 litrů chladícího média, což je helium. Předchozí magnet potřeboval minimálně 15 litrů. Technologicky je to vymyšleno tak, že u tohoto nového přístroje nemůže uniknout do ovzduší a přístroj se stává výrazně stabilnějším.”

Výhodou nové magnetické rezonance je také lepší softwarová technologie.

Kamil Hudeczek, primář Radiologického oddělení SNO: “Neustálý rozvoj softwarového vybavení výrazně urychluje a zkracuje jednotlivá vyšetření, takže pacient stráví na vyšetřovacím stole podstatně méně času a my jako lékaři, kteří hodnotí vyšetření, dostáváme kvalitnější a lepší zobrazení.”

Na magnetické rezonanci vyšetří 18 až 22 pacientů za den. Nejvíce v rámci sobotního programu.

Karel Siebert, ředitel SNO: “My zajišťujeme vyšetření pro celou spádovost, to je 60 tisíc obyvatel, takže okresy Opava a blízké okolí, občas i pro pacienty Šumperska, Jesenicka, případně Krnovska a Bruntálska.”

Instalace nového magnetu bude probíhat do 23. února a poté se bude zaškolovat personál. Ostrý provoz bude spuštěn v druhé polovině března.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/opavsko/opava/11000041666/v-sno-instaluji-novou-magnetickou-rezonanci-pacientum-bude-slouzit-od-poloviny-brezna