Irena Klempárová žila třináct let v Angli. Když po letech navštívila Českou Republiku, zasáhlo ji to, jaký postoj k Romům má naše společnost. V Anglii se prý doposud s takovým rasismem nesetkala. Právě proto vystoupila na mezinárodní konferenci o romské toleranci, kde se podělila o své zkušenosti.
“U některých se tady necítím vítána. Byla jsem v šoku, protože jsem byla zvyklá na to jít ven a vidět lidi, že se na mě smějou,” říká Irena Klempárová.
V rámci konference “Otevři oči” se po celý týden setkávali romští i neromští aktivisté a odborníci z mnoha zemí Evropy. Předávali si své zkušenosti s rasismem a zabývali se otázkou, jak ho vymýtit ze společnosti.
“My máme stále předsudky a to jsme viděli při různých aktivitách, které jsme dělali venku, kdy se lidé otáčeli a spousta jich mělo velmi negativní postoje a to jsme jim jen chtěli předat základní informace o konferenci,” říká organizátorka konference Michaela Turoňová.
Pro svou dosavadní spolupráci s romskou menšinou byla jako hostitelská organizace vybrána Diecézní charita ostravsko-opavská, která tak celou mezinárodní konferenci zaštítila.
“V našem kraji je téměř sedmdesát vyloučených lokalit a z toho osmnáct je právě v Ostravě a jsme rádi, že si naši organizaci vybrali jako pořadatele, protože my s romskou otázkou pracujeme více jak dvacet let,” říká ředitel Diecézní charity ostravsko-opavské Lukáš Curylo.
V Ostravě proběhl už třetí ročník tohoto setkání. V předešlých letech se konference konala v Barceloně a také ve Vídni.