Jen opravdový odborník s moderní technikou by dokázal rozpoznat, že tyto korunovační klenoty jsou replikami. Vyráběl je totiž opravdový mistr Jürgen Abeler z německého Wuppertalu, který byl už 6 generací rodiny zlatníků. Než před 5 lety zemřel, stihl vytvořit asi 160 takovýchto skvostů. Většinou ze zlata a dokonce používal i drahé kameny. Vytvořil si tak největší soukromou sbírku na světě.
Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea: “My to nepoznáme, ale říkal, že spousta perel je pravých, některé kameny, ke kterým měl přístup.”
Vyjednávání trvala 5 let. Samozřejmostí je dokonalé zabezpečení, do kterého muzeum investovalo před několika lety 10 milionů korun. Místnosti s nejcennějšími kusy jsou navíc opatřeny samohasícím plynovým systémem a samotné vitríny jsou z neprůstřelného skla. V nich je například koruna Rudolfa II. nebo Karla IV.
Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea: “Koruna Svaté říše římské je jedna z nejnáročnějších a na této výstavě má i nejvyšší pojistnou hodnotu.”
Vitríny budou opatřeny i tzv. QR kódy, aby si návštěvníci mohli přečíst nejrůznější detaily přímo ve svých chytrých telefonech.
Andrea Węglarzyová, Ostravské muzeum: “Návštěvníci si budou moci stáhnout aplikaci na pokladně.”
Většina z 80 exponátů je pojištěna na asi půl milionů korun. Nejvzácnější koruny pak dokonce na desetkrát více, tedy kolem 5 milionů korun. Výstava začíná 9. prosince a končí 5. března.