Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravská zoo přišla o samce žirafy Rothschildovy, uhynul v téměř 22 letech a byl druhým nejstarším v Česku

Ostrava-město |

Z ostravské zoologické zahrady přišla další smutná zpráva. Ve věku téměř dvaadvaceti let tam uhynul samec žirafy Rothschildovy, který byl druhým nejstarším samcem v České republice. Za svůj život zplodil sedm mláďat. V současné době tak v zoo zůstaly dvě samice.

Samec žirafy Rothschildovy se v ZOO Ostrava dožil úctyhodného věku - téměř 22 let. Uhynul v noci na středu 30. září. Podle plemenné knihy byl druhým nejstarším žirafím samcem v rámci České republiky a Slovenska. Tím úplně nejstarším byl samec z pražské zoo, který uhynul ve stáři 22 let, 4 měsíce a 15 dnů.

Šárka Nováková, mluvčí ZOO Ostrava: "Samec žirafy Rothschildovy se narodil v Zoo Olomouc. Zajímavostí je, že pocházel z dvojčat, což je u žiraf velmi raritní. Do Ostravy byl dovezen jako nový chovný samec v roce 2003. Během svého dlouhého života v ostravské zoo zplodil celkem sedm mláďat, z nichž se šest podařilo odchovat."

V současné době v zoo zůstávají dvě samice. Jedna sedmnáctiletá narozená v Zoo Ostrava v roce 2003 a druhá letos dovezená 1,5letá samice ze Zoo Praha.

Nahlásit chybu


K tématu

V zoo Ostrava se narodilo čtvrté mládě kriticky ohroženého šimpanze

25. července 2025 12:10 | Ostrava-město | Jiří Cileček

V ostravské zoologické zahradě se daří kriticky ohroženému poddruhu šimpanze hornoguinejského. Aktuálně se tady narodilo za devítiletou éru chovu už čtvrté mládě.

Zoo Ostrava si vyměnila se Zoo Praha sloní samce

20. června 2026 11:11 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Zoo Ostrava a Zoo Praha si vyměnily dospělé sloní samce. Do Ostravy zamířil zkušený chovný samec, který už zplodil více než 15 mláďat, a má pomoci oživit místní chov. Přesunu několikatunových zvířat předcházely měsíce příprav, speciální výcvik i veterinární vyšetření.

Mladý samec slona z Ostravy se chystá na cestu do Francie

9. října 2025 23:25 | Ostrava-město | Jiří Cileček

V ostravské zoologické zahradě vrcholí přípravy na přesun mladého samce slona indického. Třítunové zvíře čeká dlouhá cesta do francouzské Zoo Les Terres de Nataé. Chovatelé proto s ním už několik měsíců trénují nástup do speciálního transportního kontejneru.


Požár obchodního centra v Ostravě zaměstnal několik jednotek hasičů

Včera 22:57 | Ostrava-Jih | Jiří Cileček

Ve čtvrtek večer zalarmoval hasiče požár obchodního centra v ostravské části Bělský les. Na místo se postupně sjelo 8 jednotek hasičů. Když začalo hořet, budova byla prázdná.

Havířov řeší problém s auty, která blokují průjezd hasičům

Včera 16:07 | Havířov | Bára Kelnerová

Špatně zaparkovaná auta ve vnitroblocích mohou hasičům výrazně zkomplikovat cestu k požárům. Havířov proto upravuje problémové lokality, zpřísňuje kontroly a ve spolupráci s hasiči hledá řešení, která zajistí bezpečný průjezd záchranné techniky.

Půl hodiny čekání v koloně už bylo na některé řidiče příliš

Včera 10:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na déle než 30 minut uvízli v koloně řidiči, kteří ve středu projížděli kolem přehrady Šance. Doprava byla zastavena v průběhu frézování asfaltu.

Nové cisterny získali hasiči v Martinově a Plesné. Nahradí 40 let starou techniku

Včera 12:47 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Ostravě pokračuje obměna techniky dobrovolných sborů hasičů. Tentokrát dostaly cisterny jednotky z Martinova a z Plesné, kde nahradí už více než 40 let starou techniku.

V lese u Bílé zasáhla dřevorubce padající větev. Z nepřístupného terénu byl vyproštěn jeřábem

Včera 16:11, vydáno včera 12:34 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Na dřevorubce měla z výšky spadnout velká větev. 46letý muž utrpěl vážné zranění páteře v lese u obce Bílá. Kvůli těžko přístupnému terénu musel být lékař na místo vysazen pomocí palubní jeřábu. Zraněný byl transportován vrtulníkem do nemocnice.

V útulku pro psy v Třebovicích se uskutečnilo každoroční setkání opatrovníků.

Včera 13:10 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Pokud zvažujete pořízení psa z útulku, určitě to udělejte. Vyplynulo to s dalšího setkání opatrovníků, které pořádá Třebovické zařízení pro ztracené psy. Někteří z nich už mají i třetího pejska a moc si pochvalují jejich přátelskou povahu.

Stříbrné jezero se dál proměňuje. Město pokračuje v jeho revitalizaci

Včera 10:32 | Opava | Yvona Fajtová

Stříbrné jezero v Opavě čekají další změny. Město pokračuje v postupné revitalizaci oblíbené rekreační lokality a nově odkoupilo i restauraci s přilehlými pozemky. Cílem je dokončit proměnu celého areálu a nabídnout návštěvníkům ještě kvalitnější zázemí.

Pozorný soused v Ostravě- Muglinově pomohl dopadnout zloděje žebříku

Včera 13:08 | Ostrava-město | Anna Břenková

Strážníci v úterý dopoledne dopadli muže, který v Ostravě- Muglinově ukradl ze zahrady dřevěný žebřík. Zloděje prozradil pozorný soused, který jeho podezřelé chování okamžitě nahlásil policii.

Dočasná odstavná plocha pomůže s parkováním na V. etapě

8. července 2026 15:30 | Orlová | Monika Ociepková

Město Orlová otevře v těchto dnech novou dočasnou odstavnou plochu za obchodním domem v ulici F. Tůmy. Řidičům nabízí 66 parkovacích míst, která mají pomoci zmírnit nedostatek parkování na sídlišti páté etapy.

Nová šance pro kariéru. Slezská Ostrava otevřela bezplatné Kariérní centrum

8. července 2026 14:17 | Ostrava-Slezská Ostrava | Anna Břenková

Hledání nového zaměstnání, návrat do práce po rodičovské nebo touha po profesní změně bývají pro mnoho lidí náročnou výzvou. Pomocnou ruku od června nově nabízí bezplatné Kariérní centrum ve Slezské Ostravě.

Prázdninový festival Vánoce v létě oživují každou středu Mariánské náměstí v Ostravě

Vánoční atmosféra uprostřed léta. Přesně to nabízí nový projekt mariánskohorské radnice s názvem Vánoce v létě. Každou středu se Mariánské náměstí promění v komorní kulturní scénu, kde nechybí živá hudba, občerstvení ani prostor pro sousedská setkávání.

Cyklistické helmy zachraňují životy. Tým silniční bezpečnosti radil u Dakoty

Včera 12:10 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Na cyklostezce u restaurace Dakota v Ostravě bylo rušno a podle množství policistů to mohlo vypadat, že se něco stalo. Jednalo se ale pouze o preventivní akci, zaměřenou na cyklisty. Ti se tak mohli dozvědět důležité informace a nebo si nechat označit kolo.

Obyvatelé Liščiny v Ostravě-Hrušově společně se studenty mění okolí komunitního centra

8. července 2026 12:54 | Ostrava-Slezská Ostrava | Anna Břenková

Ostrava-Hrušov se stala dějištěm tvůrčí proměny. V tamním komunitním centru proběhl třídenní workshop, během kterého se místní spojili se studenty. Společným úsilím vytvořili návrhy na revitalizaci okolí centra.

Nové zákony posilují bezpečnost nemocnic. Odborníci jednali v Ostravě

8. července 2026 9:08 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Jak ochránit nemocnice před kybernetickými útoky i mimořádnými událostmi? Právě tomu se věnovala odborná konference v Ostravě, která představila nové povinnosti vyplývající z legislativy o kybernetické bezpečnosti a kritické infrastruktuře.

Obyvatelé Liščiny navrhovali s budoucími architekty okolí komunitního centra

7. července 2026 14:04 | Ostrava-Slezská Ostrava | Anna Břenková

Komunitní centrum Liščina v Ostravě-Hrušově hostilo unikátní architektonický workshop. Studenti ostravské univerzity se spojili s místními obyvateli, aby společně vymysleli budoucí podobu zdejšího veřejného prostoru. Během třídenní akce vznikaly návrhy na proměnu okolí centra i přilehlého lesíku.

Nová pomoc se sháněním práce. Ve Slezské Ostravě otevřeli bezplatné centrum

7. července 2026 13:14 | Ostrava-Slezská Ostrava | Anna Břenková

Najít si nové místo, vrátit se do práce po mateřské dovolené nebo úplně změnit profesi může být těžké. Lidem s tím nově zdarma pomůže speciální poradna. Dveře má otevřené pro každého.

Ostravská zoo přišla o samce žirafy Rothschildovy, uhynul v téměř 22 letech a byl druhým nejstarším v Česku
Vydáno 1. října 2020 14:13, Ostrava-město, Jiří Cileček
Z ostravské zoologické zahrady přišla další smutná zpráva. Ve věku téměř dvaadvaceti let tam uhynul samec žirafy Rothschildovy, který byl druhým nejstarším samcem v České republice. Za svůj život zplodil sedm mláďat. V současné době tak v zoo zůstaly dvě samice.

FOTO: Pavel Vlček; ZOO Ostrava

Samec žirafy Rothschildovy se v ZOO Ostrava dožil úctyhodného věku - téměř 22 let. Uhynul v noci na středu 30. září. Podle plemenné knihy byl druhým nejstarším žirafím samcem v rámci České republiky a Slovenska. Tím úplně nejstarším byl samec z pražské zoo, který uhynul ve stáři 22 let, 4 měsíce a 15 dnů.

Šárka Nováková, mluvčí ZOO Ostrava: "Samec žirafy Rothschildovy se narodil v Zoo Olomouc. Zajímavostí je, že pocházel z dvojčat, což je u žiraf velmi raritní. Do Ostravy byl dovezen jako nový chovný samec v roce 2003. Během svého dlouhého života v ostravské zoo zplodil celkem sedm mláďat, z nichž se šest podařilo odchovat."

V současné době v zoo zůstávají dvě samice. Jedna sedmnáctiletá narozená v Zoo Ostrava v roce 2003 a druhá letos dovezená 1,5letá samice ze Zoo Praha.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000022152/ostravska-zoo-prisla-o-samce-zirafy-rothschildovy-uhynul-v-temer-22-letech-a-byl-druhym-nejstarsim-v-cesku