Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Armáda spásy v Ostravě chystá zázemí pro bezdomovce propuštěné z nemocnice

Ostrava-město |

Armáda spásy Adelante v Ostravě začne od října poskytovat lidem bez domova novou pobytovou službu. Nabídne zázemí pacientům propuštěným ze zdravotnických zařízení do domácího léčení nebo lidem po úrazech, kteří potřebují klidový režim.

Pro službu bude mít vyhrazena tři lůžka ve dvou bezbariérových místnostech v objektu, kde zároveň provozuje i noclehárnu.

Tomáš Hruška, ředitel sociálních služeb Adelante: "Pro člověka bez domova znamená propuštění z nemocnice do takzvaného domácího léčení návrat zpět ke studené matraci pod mostem, do stanu v lesíku, a v těch lepších případech do garáže nebo vlastnoručně zbité boudy s kamny. Armáda spásy Adelante v Ostravě, ale i další poskytovatelé ambulantních a terénních služeb pro osoby bez domova, se dlouhodobě potýkali s problémem nemocných osob na ulici a absencí kapacit pro okamžité přijetí do pobytové služby, kde by absolvovali možné doléčení."

Na službu, která je v České republice ojedinělá, se podařilo získat peníze z Evropské unie. Na zatím tříletý projekt má Armáda spásy k dispozici zhruba osm milionů korun, které by měly pokrýt veškeré potřebné náklady.

Tomáš Hruška, ředitel sociálních služeb Adelante: "Z vlastní dlouholeté praxe víme, že osoby bez přístřeší jsou v rámci rizikového způsobu života často nemocné nebo zraněné. Stává se pravidlem, že je zdravotnická zařízení posílají na ambulantní sociální služby s žádostí o jejich domácí léčení. Denní centra nebo noclehárny nemají možnost tuto službu zajistit, protože nefungují nepřetržitě. Lidé bez přístřeší tak zůstávají venku v prostředí, které je pro úspěšnou rekonvalescenci naprosto nevyhovující."

Armáda spásy chce v nejbližších dnech začít oslovovat nemocnice, informovat je o nové službě a navázat s nimi bližší spolupráci. 

Tomáš Hruška, ředitel sociálních služeb Adelante: "Nejedná se o zdravotní službu. Bude určena lidem, kteří pouze potřebují klid na lůžku bez nutnosti dalšího ošetření. Projekt je zatím na tři roky s kapacitou tří lůžek. Vycházeli jsme z našich zkušeností a předpokládáme, že tato služba nebude zpravidla poskytována déle než na sedm dní. Věříme, že kapacita bude stačit. Je to i cílem pilotního provozu ověřit, zda tomu tak bude."

Služba bude bezplatná a kromě zázemí lidem bez domova nabídne i stravování.

Tomáš Hruška, ředitel sociálních služeb Adelante: "Součástí služby není žádná péče, proto lidé, kteří k nám přijdou, musí být soběstační. Musí být schopni si například dojít na toaletu nebo se osprchovat. Zároveň ale ve spolupráci s Potravinovou bankou budeme těmto lidem zajišťovat stravu, protože vycházíme z toho, že když leží a není jim dobře, tak si nejsou schopni stravu zajistit sami."

S uživateli služby budou spolupracovat sociální pracovníci, jejichž snahou bude najít pro lidi bez domova trvalejší řešení jejich situace, například ubytování v azylovém domě nebo jiném zařízení.

Nahlásit chybu


K tématu

Sociální služby bude v Rychvaldě nově poskytovat Armáda spásy

30. ledna 2026 13:40 | Rychvald | Libor Běčák

Město Rychvald přistoupilo z zásadní změně v poskytování sociálních služeb svým občanům. Nově bude tyto služby v rozšířeném rozsahu zajišťovat Armáda spásy.

Předvánoční polévka Armády spásy pomáhá lidem v nouzi

8. prosince 2025 12:49 | Havířov | Bára Kelnerová

Myslet na druhé a pomoci tam, kde je potřeba. To je hlavním posláním Armády spásy. Právě proto k předvánočnímu období už neodmyslitelně řadí i tradiční rozlévání polévky potřebným na náměstí Republiky v Havířově.

Teplá polévka Armády spásy zahřála kolemjdoucí

9. prosince 2025 13:32 | Havířov | Bára Kelnerová

Myslet na druhé a pomoci tam, kde je potřeba. To je hlavním posláním Armády spásy. Právě proto k předvánočnímu období už neodmyslitelně řadí i tradiční rozlévání polévky potřebným na náměstí Republiky v Havířově.


Rychlost opravy Rudné limituje jen kapacita obaloven při výrobě nového asfaltu

Dnes 6:47 | Ostrava-město | Libor Běčák

S rekordním nasazením se pustili silničáři do opravy asfaltového povrchu Rudné ulice v Ostravě. Úsek dlouhý šest kilometrů chtějí opravit během 20 dnů.

Nabídka startovacího bydlení pro mladé v Ostravě-Jihu se rozšíří

Včera 11:12 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Ostrava-Jih v letošním roce upravila podmínky pro získání zvýhodněného startovacího bydlení pro mladé. Díky dotazníkového šetření radnice obvodu zjistila, že zájem je obrovský a plánuje možné rozšíření nabídky.

Letadlu měl téct olej z motoru. Lidé v Brně a Ostravě čekali na odlet do Tuniska 6 hodin

Včera 20:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Náročné čekání na odlet na dovolenou do Tuniska i návrat zpět. Cestující se odletu dočkali za 6 hodin. Důvodem měla být technická závada na motoru. Přepravce musel nakonec přeorganizovat několik letů a vyslat pro cestující do Brna a Ostravy náhradní letadlo. Stejně tak si na odlet domů počkají i turisté v Tunisku.

Řidič ujížděl z Ostravy policii až dvoustovkou. Zastavil ho až zátaras v Havířově

Včera 9:43 | Ostrava-město | Anna Břenková

Řidič Volkswagenu ignoroval výzvu k zastavení v Ostravě a ujížděl policii rychlostí až dvě stě kilometrů za hodinu směrem na Havířov. Tam jeho zběsilou jízdu ukončily policejní vozy a zastavovací pás. Ukázalo se, že muž má platný zákaz řízení. Hrozí mu až dva roky vězení.

Na Bruntálsku vyjely do ulic nové moderní sanitní vozy

2. srpna 2026 19:28 | Bruntál | Karel Soukop

Vozový park nemocnice v Bruntále prochází prvním velkým krokem své obnovy. Moravskoslezská nemocnice Krnov díky první velké investici po sloučení nemocnic zakoupila 6 nových sanitních vozů v celkové výši přes 12 mil korun. Všechny jsou vybaveny pohonem 4x4 a automatickou převodovkou.

Opava po povodních obnovila páteřní cyklostezku podél řeky, jde o úsek dlouhý přes 3 kilometry

1. srpna 2026 22:53 | Opava | Yvona Fajtová

Oblíbená cyklostezka podél řeky Opavy je po předloňských ničivých povodních opět plně průjezdná. Město opravilo poškozené úseky Slezské magistrály v délce více než tří kilometrů. Na obnovu navazují i další plány na rozvoj cyklistické dopravy a úpravy nábřeží.

Na Baníku se četlo za nároďák. Unikátní kampaň podporuje čtenářství

Včera 9:04 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Fotbal, knihy a známé osobnosti spojily síly v originální kampani Čti za nároďák, která chce přivést ke čtení děti i dospělé. Ostravská fanzóna Baníku ukázala, že trénovat se nemusí jen na hřišti, ale i s otevřenou knihou.

Na přelomu léta začaly celoplošné opravy městských silnic a chodníků

Včera 13:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Na přelomu července a srpna začínají v Novém Jičíně celoplošné opravy silnic a chodníků, které jsou v majetku města. Práce a s nimi související dopravní omezení potrvají do konce září.

Tradiční horalský svátek "Gorol" má za sebou 79. ročník

Včera 9:53 | Jablunkov | Libor Běčák

V Jablunkově se po tři dny konal tradiční Horalský svátek (Gorolski Święto). Na slavnosti se setkávají lidé z celé oblasti Jablunkovska a také polského a slovenského příhraničí.

Dvanáct tisíc fanoušků přihlíželo debaklu fotbalistů Baníku

Včera 11:25 | Ostrava-město | Tomáš Tikal

Po vítězství fotbalistů Baníku Ostrava ve Zlíně přivítal ostravský tým s velkým očekáváním pražskou Slavii. Zápas přilákal na vítkovický stadion přes 12 tisíc fanoušků, ti ale museli přihlížet debaklu domácích 0:4.

Hala pro míčové sporty má zpoždění. Zpoždění asi způsobí problémy basketbalistům

Včera 9:16 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Stavba nové haly pro míčové sporty v Ostravě významně pokročila k realizaci. Zdržení, které nabrala, bylo způsobeno vadami v projektu, které už ale byly téměř odstraněny a tak by mohla být na podzim vypsána soutěž na dodavatele.

Magistrát pomáhá obvodům s péčí o hřbitovy. V Hrabové se chystá oprava plotu

Včera 8:45 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostravský magistrát pomáhá obvodům s péčí o hřbitovy a tak brzy začne také revitalizace v Hrabové, kde se už rozpadá oplocení. Městské obvody finance využívají nejen k opravám, ale například v Mariánských Horách se hřbitov kompletně rekonstruuje.

Passat v Ostravě-Dubině vyjel z kruhové křižovatky do pole, mezi zraněnými byly i děti

1. srpna 2026 10:53 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Policisté vyšetřují dopravní nehodu, která se stala v pátek 31. července krátce po 13. hodině na místní komunikaci u prodejny Albert v Ostravě-Dubině. Řidič vozidla VW Passat měl podle informací záchranářů zřejmě zkolabovat a nezvládl průjezd kruhovou křižovatkou, poté vyjel mimo silnici a havaroval do pole. Zranilo se celkem pět lidí, mezi nimi i tři nezletilí.

Nehoda vlaku ve Svinově: rychlík z Olomouce nedobrzdil v konečné stanici

31. července 2026 20:30 | Ostrava-Svinov | Lukáš Zavadil

Složky IZS spěchaly v pátek odpoledne na svinovské nádraží v Ostravě, kde havaroval rychlík R27 jedoucí z Olomouce do Ostravy. Strojvedoucí podle dostupných informací nedobrzdil soupravu, která narazila do zarážedla, a jeden z vozů následně vykolejil. Ve vlaku cestovalo přibližně čtyřicet lidí, podle informací policie se jeden člověk lehce zranil.

Obyvatelé rozhodli. V participativním rozpočtu vyhrálo nové hřiště mezi ulicemi Poděbradova a 30. dubna

31. července 2026 13:53 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Participativní rozpočet Moravské Ostravy a Přívozu má svého vítěze. Do rozhodování se zapojily stovky obyvatel. Lidé vybírali celkem ze čtyř nápadů, které sami navrhli. Hlasování ukázalo, že místním na jejich okolí záleží.

Bytový dům na Strmé v Ostravě-Mariánských Horách prošel kompletní rekonstrukcí

30. července 2026 19:38 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Po devíti měsících stavebních prací je rekonstrukce bytového domu na ulici Strmá 7 u konce. Objekt prošel kompletní proměnou od základních konstrukcí až po vybavení jednotlivých bytů. Celkové náklady dosáhly bezmála 28 milionů korun.

Armáda spásy v Ostravě chystá zázemí pro bezdomovce propuštěné z nemocnice
Vydáno 30. června 2023 19:27, Ostrava-město, Jiří Cileček
Armáda spásy Adelante v Ostravě začne od října poskytovat lidem bez domova novou pobytovou službu. Nabídne zázemí pacientům propuštěným ze zdravotnických zařízení do domácího léčení nebo lidem po úrazech, kteří potřebují klidový režim.

zdroj foto: Pixabay.com/Hans

Pro službu bude mít vyhrazena tři lůžka ve dvou bezbariérových místnostech v objektu, kde zároveň provozuje i noclehárnu.

Tomáš Hruška, ředitel sociálních služeb Adelante: "Pro člověka bez domova znamená propuštění z nemocnice do takzvaného domácího léčení návrat zpět ke studené matraci pod mostem, do stanu v lesíku, a v těch lepších případech do garáže nebo vlastnoručně zbité boudy s kamny. Armáda spásy Adelante v Ostravě, ale i další poskytovatelé ambulantních a terénních služeb pro osoby bez domova, se dlouhodobě potýkali s problémem nemocných osob na ulici a absencí kapacit pro okamžité přijetí do pobytové služby, kde by absolvovali možné doléčení."

Na službu, která je v České republice ojedinělá, se podařilo získat peníze z Evropské unie. Na zatím tříletý projekt má Armáda spásy k dispozici zhruba osm milionů korun, které by měly pokrýt veškeré potřebné náklady.

Tomáš Hruška, ředitel sociálních služeb Adelante: "Z vlastní dlouholeté praxe víme, že osoby bez přístřeší jsou v rámci rizikového způsobu života často nemocné nebo zraněné. Stává se pravidlem, že je zdravotnická zařízení posílají na ambulantní sociální služby s žádostí o jejich domácí léčení. Denní centra nebo noclehárny nemají možnost tuto službu zajistit, protože nefungují nepřetržitě. Lidé bez přístřeší tak zůstávají venku v prostředí, které je pro úspěšnou rekonvalescenci naprosto nevyhovující."

Armáda spásy chce v nejbližších dnech začít oslovovat nemocnice, informovat je o nové službě a navázat s nimi bližší spolupráci. 

Tomáš Hruška, ředitel sociálních služeb Adelante: "Nejedná se o zdravotní službu. Bude určena lidem, kteří pouze potřebují klid na lůžku bez nutnosti dalšího ošetření. Projekt je zatím na tři roky s kapacitou tří lůžek. Vycházeli jsme z našich zkušeností a předpokládáme, že tato služba nebude zpravidla poskytována déle než na sedm dní. Věříme, že kapacita bude stačit. Je to i cílem pilotního provozu ověřit, zda tomu tak bude."

Služba bude bezplatná a kromě zázemí lidem bez domova nabídne i stravování.

Tomáš Hruška, ředitel sociálních služeb Adelante: "Součástí služby není žádná péče, proto lidé, kteří k nám přijdou, musí být soběstační. Musí být schopni si například dojít na toaletu nebo se osprchovat. Zároveň ale ve spolupráci s Potravinovou bankou budeme těmto lidem zajišťovat stravu, protože vycházíme z toho, že když leží a není jim dobře, tak si nejsou schopni stravu zajistit sami."

S uživateli služby budou spolupracovat sociální pracovníci, jejichž snahou bude najít pro lidi bez domova trvalejší řešení jejich situace, například ubytování v azylovém domě nebo jiném zařízení.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000038010/armada-spasy-v-ostrave-chysta-zazemi-pro-bezdomovce-propustene-z-nemocnice