Ostravským kardiochirurgům už rukama prošlo zhruba 18 tisíc pacientů. Život chirurgové prodloužili i Heleně Stavařové, která tak letos mohla oslavit devadesáté narozeniny.
Helena Stavařová, pacientka: V říjnu 1999 jsem byla operovaná a operoval mě pan primář Brát. Roku 1999, tak už to máte, počítejte si, kolik roků já už žiju pod tím bypassem. Výborný pan primář. To je málo řečí, málo chvály, jeho činy to dokazují.
Dnešní primář kardiochirurgického centra Radim Brát byl jedním z těch, kteří stáli u zrodu ostravské kardiochirurgie.
Radim Brát, primář Kardiochirurgického centra FN Ostrava: Konkrétně to bylo tak, že někdy v roce 1991 se začalo uvažovat o tom, že by mohla v Ostravě kardiochirurgie vzniknout, no a v říjnu 1993 jsme začali operovat.
Od roku 1993 si ostravské pracoviště i medicínské odvětví samotné prošlo dynamickým vývojem.
Radim Brát, primář Kardiochirurgického centra FN Ostrava: Změnily se prostorové možnosti, změnilo se technické vybavení, samozřejmě oboje dvoje k lepšímu, dramaticky se změnilo spektrum pacientů. Jsou výrazně starší, než byli před těmi 30 lety, a jednak jsou výrazně nemocnější, to znamená mají mnohem víc přidružených chorob.
S novými technologiemi ale chirurgové zvládají i operace, jakých by před třiceti lety nebyli schopní. Budoucnost oboru pak vidí lékaři v robotické chirurgii, která bude přesnější a zajistí hladší průběh operací.