Ostrava se může pyšnit úrovní starostí o ohrožené děti, kdy už několik let nejsou kojenci umísťováni do kojeneckých ústavů, ale starají se o ně dočasní pěstouni. I těch má Ostrava rekordní počet 33 a je mezi nimi dokonce i 8 mužů. Dohromady se letos postarali o 37 dětí.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora: „Velmi si vážím práce našich pěstounů na přechodnou dobu, neboť mají nezastupitelnou roli v systému péče o ohrožené děti. Podporujeme je organizováním víkendových pobytů, kde si mohou vzájemně předávat zkušenosti a vzdělávat se, případně dalšími akcemi. V Ostravě dnes působí 33 pěstounů na přechodnou dobu, jedná se o 25 žen a 8 mužů. Jsem velmi rád, že roste zájem o tuto formu pěstounství, vloni bylo podáno 10 nových žádosti a letos další čtyři."
Rekordmany jsou mezi ostravskými pěstouny manželé Brnovi, kteří se za 10 let postarali už o 19 dětí.
Monika a Petr Brnovi, pěstouni: "Vždy k těm dětem přilneme, ale víme, že pro ně je vždy nejlepší, když mohou jít dál."
"Moc pěkné je, když je navštěvujeme e vídáme dále, třeba jak se jim daří ve škole."
Dočasní pěstouni se starají většinou o děti do tří let po dobu jednoho roku. Pak jsou umísťovány do náhradní rodinné péče. V letošním roce se v Ostravě takto postarali o 37 dětí.
Jan Dohnal, primátor Ostravy: „Děti, kterým péči nezajistily jejich biologické rodiny, tak nemusely být umístěny v ústavech a mohou své dětství prožít jako jejich vrstevníci v rodinném prostředí. Naše poděkování náleží všem pěstounům, kteří tuto náročnou péči zajišťují a jsou ochotni věnovat svůj čas, dovednosti i energii ku prospěchu těch nejzranitelnějších a nejpotřebnějších dětí, které se ocitly bez péče vlastních rodičů."
V celém MS kraji se dočasní pěstouni postarali celkově o 82 dětí. Často je matky nechávají už v porodnici, protože jsou například drogově závislé. Zájemci, kteří se chtějí stát pěstouny, naleznou další informace na webu města.