Západní poddruh antilopy Derbyho (Taurotragus derbianus derbianus) je jedním z nejohroženějších savců na světě. Jeho početnost je extrémně nízká, na prahu dlouhodobé životaschopnosti, a to v celé oblasti jeho původního výskytu. Antilopu Derbyho ohrožuje především ztráta životního prostředí, konkurence s hospodářskými zvířaty a pytláctví. Na Červeném seznamu IUCN je tento taxon klasifikován jako kriticky ohrožený a přežívá pouze v národním parku Niokolo Koba v Senegalu. Počty volně žijících antilop Derbyho se pohybují kolem 250 jedinců.
V roce 2000 bylo šest jedinců antilop Derbyho (1 samec a 5 samic) z Národního parku Niokolo Koba převezeno do oplocené rezervace Bandia na západním pobřeží Senegalu. Bez přítomnosti predátorů a pytláků počet zvířat rychle narůstal a záchranný chov se rozšířil do druhé oplocené rezervace Fathala. V obou rezervacích v současné době žije přes 150 jedinců, což je více než 40 % celkové populace! Vzhledem k blízké příbuznosti zakladatelů je potřeba všechna mláďata každoročně monitorovat a zaznamenávat jejich matky.
Cílem současné cesty antilopího týmu, je v první řadě dokumentace aktuálního stavu stád antilop Derbyho v rezervacích Bandia a Fathala a identifikace nově narozených mláďat. Tým identifikátorek, složený z chovatelky Zoo Ostrava a doktorské studentky Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze stráví dva týdny v rezervaci Bandia a poté se na stejnou dobu přesune 200 km jižně do rezervace Fathala. Jejich každodenní rutina bude spočívat v nalezení stád i solitérních jedinců antilop Derbyho, spočítání nově narozených mláďat a jejich přiřazení k matkám.
Antilopy Derbyho mají na bocích 10–18 svislých pruhů, které tvoří jedinečný čárový kód, podle nějž lze jednotlivá zvířata spolehlivě rozpoznat. Tyto pruhy, které jsou na každé straně zvířete jinak uspořádané, musí identifikační tým fotograficky zaznamenat na identifikační karty, podle kterých bude možné zvířata v budoucnu dohledat. Matky mláďat je potřeba přiřadit na základě kojení, které se ovšem u antilop Derbyho odehrává pouze dva až třikrát za den. Všechny údaje, které shromáždí, budou následně použity k aktualizaci plemenné knihy antilop Derbyho vedené spolkem Antelope Conservation.
Antelope Conservation, dříve Derbianus Conservation, je nevládní organizace sdružující odborníky, vědce, studenty a nadšence, kteří se chtějí podílet na ochraně biologické rozmanitosti a kteří chtějí změnit osud západního poddruhu antilopy Derbyho a dalších druhů antilop v jejich přirozeném prostředí. Více se o činnosti této organizace dozvíte na https://www.antelopes.cz/.
Ostravská zoo je členem spolku Antelope Conservation od roku 2012. Od ledna 2016 je tento záchranný projekt podporován i všemi návštěvníky Zoo Ostrava, a to prostřednictvím programu Tři koruny ze vstupu.