Město Ostrava dlouhodobě podporuje aktivity pomoci obětem trestných činů. Ve městě pracuje Tým pro oběti, ve kterém se schází zástupci institucí a organizací, věnujících se při své činnosti obětem trestných činů z různých hledisek. Aktivity vloni město podpořilo částkou přesahující 1,2 milionů korun.
Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Ostrava dlouhodobě podporuje řadu preventivních programů a tady se snažíme pomáhat a pracovat s obětmi trestných činů, protože je to důležité. Podporujeme organizace, které pomáhají lide se s trestnými činy vyrovnávat. Pomáháme organizacím, které mají preventivní programy i my máme své programy. Chtěl bych lidem říci, že se lidé moou obrátit i na městskou policii."
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Problematika obětí trestných čin je velice závažná. Ta pomoc je samozřejmě velice široká. V Ostravě máme 8 organizací v 11 specializovaných službách či programech. Každý rok do těch aktivit vkládáme asi 1,3 milionů korun. Z těch organizací je to dlouhodobě např. Bílý kruh bezpečí, Vzájemné soužití, Jekhetane, Armáda spásy, Diakonie, Charita a další."
Důsledkem pachatelova jednání může být následek na zdraví, psychice i majetku obětí. Obzvlášť zranitelnou skupinou obětí jsou děti. V Centru sociálních služeb Ostrava jim jsou připraveni pomoci okamžitě.
Veronika Zajícová, vedoucí Centra sociálních služeb Ostrava: "Dítě se na nás může obrátit v pondělí a středu bez objednání . Může přijít i bez rodiče a může přijít i anonymně. Věnuje se mu terapeut nebo krizový intervent a může si i vybrat mužem psychologem či ženou."
V průběhu trestního řízení mohou mít oběti podporu v podobě zmocněnce či osoby blízké. Psychické a somatické potíže se mohou objevit i později. Vracejí se vzpomínky, obavy a strach z určitých situací či míst, mohou trpět nespavostí, pocity úzkosti či viny. Pokud příznaky přetrvávají déle než šest týdnů, měly by oběti vyhledat odboru pomoc.
Veronika Zajícová, vedoucí Centra sociálních služeb Ostrava: "Určitě na to nebýt sám a vyhledat odborníka, vyhledat nějaké zařízení, jako jsme třeba právě my v krizovém Centru pro děti a rodinu."
Radu i kontakty zájemci získají také v místě prvního kontaktu SOCIOPOINT na ostravském magistrátu, zřízena je i bezplatná linka 800 700 650. Detailní informace jsou také na webu Bezpečnější Ostrava zde.