V Ostravě byl zahájen projekt REFRESH. Jde o celou řadu špičkově vybavených a provázaných laboratoří, ve kterých budou vědci společně se studenty a firmami pracovat na nejrůznějších inovacích. Projekt cílí na vytvoření nového inovačního ekosystému ve 4 klíčových oblastech. Těmi jsou energetika, materiálový výzkum, digitalizace a automatizace a environmentální technologie.
Igor Ivan, ředitel REFRESH a prorektor VŠB-TUO pro strategii a spolupráci: “Prakticky všechny tyto technologické oblasti jsou vzájemně propojeny vyhodnocováním socioekonomických dopadů, Veškerá aktivita, která bude realizována v rámci projektu REFRESH, bude v rámci takzvaných živých laboratoří."
Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Je to obrovský úspěch že se povedlo získat více než 2,5 miliardy korun do našeho regionu, zvláště, když si uvědomíme, že jde o peníze, které budou sloužit pro vědu a výzkum. Potřebujeme být nositelem moderních technologií a ten projekt do toho konceptu zapadá. Já si od toho slibuji, že tady bude vědecko-výzkumné centrum, což bude generovat poptávku po mladých lidech a věřím, že se nám zde budou stěhovat. Je to velký benefit i pro firmy."
Vědecké týmy by měly reagovat na nejvýznamnější společenské problémy a přinášet jejich řešení. Z výsledků by měla těžit zejména veřejnost.
Ondřej Slach, vedoucí živé laboratoře Social Lab a prorektor OU: “Naším úkolem je právě ty výsledky technického výzkumu transformovat a transferovat směrem k uživatelům spíše obyvatelům regionu a k firmám spíše sekundárně."
Stanislav Myšák, vědecký ředitel Energy Lab: "Tady pomocí eletrizéru vyrábíme vodík, ten se následně uloží do palivového článku a ten může sloužit jako zdroj či spotřebič energie."
Projekt REFRESH je největším projektem v historii VŠB-TUO, která na něj získala 2 a půl miliardy korun z operačního programu Spravedlivá transformace.