Jak, co a proč třídit učí zaměstnanci organizace OZO děti všech věkových kategorií v Centru odpadové výuky. Za dobu jeho fungování centrum navštívilo přes 128 tisíc dětí.
Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: „Dneska je to skoro na den přesně 21 let, co tu vstoupili první děti, aby se naučily něco o třídění odpadu a systému, který má Ostrava nastaven pro své občany."
Jaroslava Frischerová, pedagožka, ZŠ Generála Píky: „Nám to velmi pomůže při výuce prvouky, děti se poučí, jak třídit odpad. Pracují tady ve skupinách, velice se jim to líbí a pokaždé se tady na výlet do Oza těšíme."
Taťána, účastnice odpadové výuky: „Co tě třeba bavilo nejvíc?“ – „Asi to, jak jsme třídili odpady." - „Vytřídila jsem sklo, plast a papír.“ – „Takže už víš, kam co patří?“ – „Jo“.
Třídění tady nejmladším nevysvětlují pouze interaktivní formou, ale také pomocí animované pohádky. Forma výuky je upravena na základě tří věkových kategorií.
Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: „Dneska tu třeba byli prvňáci a ti se učili jenom ten základ. Jak vypadají kontejnery na třídění a co do nich patří. Ale třeba takoví sedmáci, osmáci, ti už přesně vědí i proč se mají odpady třídit, jaké třeba finální výrobky se z nich vyrábějí a u středoškoláku se už bavíme celkově i o tom systému, jaké jsou vůbec metody, jak nakládat s odpady, jestli je lepší skládka nebo spalovna nebo recyklace, takže snažíme se aby každá ta věková skupina dětí získala takové informace, které odpovídají jejich mentálnímu nastavení.“
Anna Jatrková, učitelka odborného výcviku, Střední zahradnická škola v Ostravě: „My jsme přijeli z Ostravy ze Střední zahradnické školy se žáky druhého a třetího ročníku právě zahradníků. Je to pro nás tady tohleto strašně důležité, protože my ty zahradníky vychováváme k ekologii, ke všemu, k přírodě – k lásce k přírodě. Proto bychom chtěli, aby oni se naučili třídit odpad a tím tu přírodu si ještě chránit.“
Přímo do provozů se však děti v rámci odpadové výuky z bezpečnostních důvodů nepodívají.
Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: „Do provozu chodíme už jen zcela výjimečně, třeba s vysokoškoláky, kteří se zabývají studiem nakládání s odpady nebo nějakými enviromentálními obory, protože tam je důležité, aby viděli to nakládání s odpady i v praxi."
Široká veřejnost může tyto procesy zahlédnout pouze jednou za dva roky, a to na Dni otevřených dveří. Ten se ale bude konat už letos v červnu.